11. Cmas Paletli Yüzme Dünya Kupası sona erdi ve 8 Türkiye rekoru

11. Cmas Paletli Yüzme Dünya Kupası sona erdi,
 
Kocaeli Gebze Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen 11. CMAS (The World Underwater Federation) Paletli Yüzme Dünya Kupası’nda Türk sporcular 8’i altın olmak üzere toplamda 41 madalya kazandılar. Yarışmalarda 8 yeni Türkiye rekoru kırıldı.
30 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Kupası’nın 6. ayağında 11 ülkeden toplam 262 sporcu bayanlar ve erkekler kategorisinde farklı disiplinlerde dünya şampiyonluğu için mücadele ettiler. 20’si yabancı, 22’si Türk sualtı spor kulübünün sporcuları 727 bireysel 33 bayrak yarışı yaptılar.
Yoğun bir seyirci ilgisi ve katılımıyla ülkemizde gerçekleştirilen Dünya Kupası mücadelelerinde Türkiye’den en çok madalya kazanan sualtı spor kulübü 7 madalya ile İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Spor Kulübü olurken, en çok altın madalya kazanan ise Bakırköy Su Sporları Kulübü oldu. Büyükler ve gençler kategorilerinde rakiplerine karşı nefes kesen mücadeleler veren Türk sporcular erkeklerde 6 altın, 6 gümüş, 10 bronz olmak üzere toplam 22 madalya, bayanlarda 2 altın, 8 gümüş, 9 bronz olmaz üzere toplam 19 madalya aldılar. Bayanlar ve erkeklerde Türk sporcuları toplam 41 madalya kazandılar.
8 YENİ TÜRKİYE REKORU
Bakırköy Su Sporları Kulübü’nden Ömer Faruk Saydam 100 metre su üstü disiplininde 38.12’lik derecesiyle büyükler ve gençlerde 2 yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Erkekler 200 metre çift palette Beykent Spor Kulübü’nden Mustafa Berkay Altıntaş 1.42.68’lik derecesiyle büyükler yeni Türkiye rekorunu kırdı. İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Spor Kulübü’nden Ayşe Ceren Yeşilbaş 400 metre su üstünde 3.33.08’lik derecesiyle büyükler ve gençlerde yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Tenis Yüzme Kayak Spor Kulübü’nden Deniz Eylül Kürklü 50 metre çift palette 23.95’lik derecesiyle, 100 metre çift palette 51.69’luk derecesiyle, 200 metre çift palette 1.54.81 derecesiyle üç ayrı disiplinde 3 yeni büyükler Türkiye rekorunun sahibi oldu.
TÜRKİYE, KULÜPLER SIRALAMASINDA FARK ATTI
Yarışmalarda spor kulübü sıralamasında 18 yaş ve büyükler bayanlar kategorisinde SC Pedegogical University-Kharkiv 398 puanla birinci, Darnista-303-KYIV 372 puanla ikinci, Bakırköy Ata Spor Kulübü 329 puanla üçüncü sırada yer aldı.
18 yaş ve büyükler erkekler kategorisinde Bakırköy Ata Spor Kulübü 505 ile en yüksek puanı alarak birinci sırada yer alırken, Darnista-303-Kyiv 386 puanla ikinci, SC Pedagogical University-Kharkiv kulübü 326 puanla üçüncü oldu.
12-17 yaş bayanlar kategorisinde ilk iki sırada Türk kulüpleri yer aldı. Tenis Kayak Yüzme Spor Kulübü 435 puanla birinci, Bahçelievler Belediye Spor Kulübü 385.5 puanla ikinci, Darnista-303-Kyiv takımı 384 puanla üçüncü oldu.
12-17 yaş erkekler kategorisinde en çok puan toplayan ilk üç kulüp Türkiye’den çıktı. Bahçelievler Belediye Spor Kulübü 506 puanla birinci, Bakırköy Su Sporları Kulübü 448.5 puanla ikinci, Beykent Spor Kulübü 418 puanla üçüncü sırada yer aldı.
GEBZE BELEDİYE BAŞKANI KÖŞKER: “HER ZAMAN DESTEKÇİLERİ OLACAĞIZ”
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın müsabakalara katılan tüm sporcular ve antrenörlere başarılar dilediği 11. CMAS Paletli Yüzme Dünya Kupası’nın Gebze Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen kapanış töreninde konuşan Gebze Belediyesi Başkanı Adnan Köşker, “Gebze’de ilk kez bir Dünya Kupası yarışmaları düzenleniyor. Madalya alan sporcularımızı kutluyorum. Kürsüye çıkamayan sporcularımız da üzülmesinler. Onların da bundan sonraki yarışmalarda madalya alacaklarına inanıyorum. Konuk takımları İstanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyduk. Her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi isterim” dedi.
MİCHEL GAUNARD: “ÇOK BAŞARILI BİR ORGANİZASYON”
Yarışmaları yakından takip eden CMAS Paletli Yüzme Teknik Kurul Başkanı Michel Gaunard, organizasyonu çok başarılı bulduğunu ifade ederek, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin, yeni uluslararası yarışmalara ev sahipliği konusunda CMAS açımızdan çok güçlü bir aday olduğuna dikkat çekti.
TSSF BAŞKANI ÖZEN: “SPORCULARIMIZLA GURUR DUYDUK”
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen ise yaptığı açıklamada, “Öncelikle sporcularımızı ve konuk sporcuları, antrenörleri katılım ve başarıları için gönülden kutluyorum. Katılım ve performans, seyirci ilgisi açısından bizi son derece sevindiren bir Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak gerçekten gurur verici. Sporcularımızın yabancı sporcularla mücadele etmesi onlar için son derece önemli bir deneyim oldu.
Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a verdiği destek için şükranlarımızı sunuyoruz. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde verdiği destekle sualtı sporları camiası ve sporcularının gönlünde taht kuran Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker başta olmak üzere, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Gebze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Gökhan Yavaşer’e ve Bayburt Milletvekilimiz Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu’na verdiği destekler için TSSF Yönetim Kurulu Üyeleri ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum” dedi.