14/04/2021 tarihli İçişleri Bakanlığı Kısmi Kapanma Genelgesi ile Dalış ve Cankurtarma Merkezlerimiz için alınan kararlar

14/04/2021 tarihli İçişleri Bakanlığı Kısmi Kapanma Genelgesi ile Dalış ve Cankurtarma Merkezlerimiz için alınan kararlar

 • İsteyen Cankurtaran ve Dalış Merkezlerimiz Kısmi Kapama Genelgesi gereğince 17 Mayıs 2021 tarihine kadar kursiyerlere Teorik dersleri federasyon gözetimi dahilinde isteyen online görüntülü olarak da verilebilecektir. Online eğitimleri bitirenler isteyen, isteyen deniz çalışması olarak kalan 8 (sekiz) saatlik uygulama eğitimlerini tamamlayabilecektir.
 • Cankurtaran merkezlerimiz güncelleme eğitimlerini cankurtaranın en son belgesini aldığı eğitim merkezinden güncelleme yapmak kaydı ile teorik ve uzaktan eğitimde tamamlayabilirler.
 • Kural sadece 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli olup, kısmi kapama süresi dışında isteyen Merkez isteyen adaya, adayı bizzat görerek teorik ve uygulama gerekli eğitimlerini yaptırarak güncelleme yapabilir.
 • Hafta içi alınan kurs izinleri teorik eğitimleri sokağa çıkma yasağı saatleri dışında aynen devam edecektir. Pratik eğitimleri için ise havuz tesisleri kapalı olduğundan, deniz çalışması yapmak isteyenler için de kurs izni verilebilecektir.
 • Hafta sonu ise otel çalışanlarının sokağa çıkma yasağından muafiyeti olması sebebiyle, otel çalışanlarına otel havuzunda ve plajında cankurtaran eğitimi planlanabilir. Bunun için eğitim verecek eğitmenlere sokağa çıkma kısıtlaması için yazı verilebilecektir. Yine bunun için dilekçe ile otel tarafından kursiyerlerin otel çalışanı olduğuna dair yazı vermesi ile birlikte Federasyonumuza yönlendirilmesi gerekmektedir.
 • Hafta içi uygulama eğitimlerinde istisnai olarak kullanıma açık olabilecek havuzlar için kurs düzenlenmesi talebinde bulunulması durumunda, tesisten tahsis onayı kurs izni ekine eklenecektir.
 • Mevcut alınmış olunan ve onaylanan, genelge kapsamına giren kurslar askıya alınacağından, kursların revize edilmesi gerekmektedir.
 • Onayda bekleyen kurs izinlerinin değişikliklerinin yine aynı şekilde revize edilmesi gerekmektedir.
 • Federasyonumuz personeli 10.00-16.00 saatleri arasında ve dönüşümlü çalışacağından, oluşabilecek her türlü soru için belge@tssf.gov.tr adresine mail atılması durumunda, uzaktan çalışan personel tarafından dönüş yapılacaktır.

Online Eğitimler:

 1. Eğitim prosedürleri, yoklama, yeterlilik ve eğitime katılma şartlarını sağlamaları gerekmektedir.
 2. Online eğitimler görüntülü olup, hem zaman bildirimi yapılacak hem de eğitime bağlantı linkleri ile videoları federasyon ile paylaşılacaktır. (belge@tssf.gov.tr)
 3. Eğitime kimlik sahibi kursiyerlerin katılmadığı tespit edilirse aynı cezai işlemler ve yaptırımlar uygulanacaktır.

Hakkında TSSF ADMIN