19. Sualtı Bilim ve Teknoloji Toplantısı (SBT’2016) Yapıldı

img_5623

img_5626

19. SUALTI BİLİM VE TEKNOLOJİ TOPLANTISI (SBT’2016) YAPILDI.

Ülkemizde 20 yıldan bu yana düzenlenen Sualtı Bilim ve Teknoloji (SBT) Toplantılarının 19.su Sinop Üniversitesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Sualtı Teknolojisi Programı tarafından Sinop’ta 21-23 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlendi.

Sualtı öğrenci kulüpleri üyesi öğrenciler ve sualtı ile ilgili değişik bilim dallarından akademisyenlerin katıldığı toplantı, SBT’lerin son yıllarda artan bilimsel ve organizasyon grafiğinin son noktasıydı. Yaklaşık 140 katılımcı, iki gün boyunca dört oturumda sualtı fizyolojisi ve tıbbı, deniz biyolojisi ve su ürünleri üretimi, sualtı arkeolojisi, dalış turizmi, iş olanakları, sualtı teknolojisi ve dalış emniyeti konulu birbirinden değerli çalışma ve sunumları dinleme olanağı buldular.

Toplantı, Öğr. Gör. Yaşar Tarakçı, Yrd. Doç. Dr. Dilek Şahin, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın ve Sinop Milletvekili Sayın Barış Karadeniz’in açılış konuşmalarıyla açıldı. Açılış oturumu teknik dalışta 332,5 metre ile dünyada en derine dalan insan unvanını elinde bulunduran Mısır’lı Ahmet Gabr’ın konuşması ve renkli sunumu ile yapıldı. Toplantı süresince Bedri Sincar’ın fotoğraf gösterisi ve Savaş Karakaş’ın “Denizin Bereketi” konulu belgeseli de büyük ilgi çekti.

Bir sonraki SBT Toplantısı Ankara Üniversitesi, Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından İzmir, Urla’da düzenlenecek. Son derece başarılı geçen SBT 2016 için Toplantı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Şahin ve Düzenleme Kurulu’nu kutlar, önümüzdeki yıl düzenlenecek SBT 2017 için Ankara Üniversitesi, Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne başarılar dileriz.

TÜRKİYE SUALTI SPORLARI FEDERASYONU

Hakkında