2 ALTIN İLE BAŞLADIĞIMIZ CMAS PALETLİ YÜZME DÜNYA KUPASI ALTIN FİNAL’İNİ 15 MADALYA İLE TAMAMLADIK

2 ALTIN İLE BAŞLADIĞIMIZ CMAS PALETLİ YÜZME DÜNYA KUPASI ALTIN FİNAL’İNİ 15 MADALYA İLE TAMAMLADIK

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından Antalya’da gerçekleştirilen CMAS Paletli Yüzme Dünya Kupası Altın Finali’ne altın madalya ile başlayan Türkiye, havuz yarışlarını toplam 15 madalya ile tamamlayarak 16 ülke arasında en başarılı 2. ülke oldu.

Antalya Muratpaşa Belediyesi Süleyman Erol Olimpik Yüzme Havuzu’nda 22 Eylül’de başlayan CMAS Paletli Yüzme Dünya Kupası Altın Final yarışmaları bugün açık denizde yapılan 4 bin metre açık su yarışlarıyla sona erdi.

Gençler ve büyüklerde bayan ve erkekler kategorisinde yapılan Dünya Kupası Altın Final yarışlarında Türkiye dahil 16 ülkeden 264 sporcu madalya için kıyasıya mücadele etti.

ALTIN MADALYALAR AYŞE VE DERİN’DEN GELDİ

Paletli Yüzme Milli Takımı’mız gençler ve büyüklerde toplam 15 madalyaya imza attı. İki altın madalya 800 metre suüstü disiplininde genç bayanlarda Ayşe Ceren Yeşilbaş ve büyük erkeklerde Derin Toparlak’tan geldi. Türkiye, iki gün süren havuz yarışlarında 2 dünya kupası ile birlikte 8 gümüş ve 5 bronz madalyaya daha imza atarak, en başarılı ülkeler sıralamasında Ukrayna’nın ardından ikinci sırada yer aldı.

CMAS Paletli Yüzme Dünya Kupası Altın Final yarışlarında Ayşe Ceren Yeşilbaş, gençler suüstü disiplininde 800 metrede Dünya Kupası, 400 ve 200 metrede gümüş olmak üzere toplamda 3 madalyanın sahibi oldu.

Yarışlarda altın madalyaya imza atan bir diğer milli sporcumuz ise Derin Toparlak oldu. Toparlak, büyüklerde 800 metre suüstünde dünya kupasının sahibi olurken, 400 metre suüstünde de gümüş madalya kazandı. Onur Berke Kuyumcu ise 50 metre suüstünde rakiplerini geride bırakarak gümüş madalyaya uzanmayı başardı.

Milli takımımızın başarılı sporcularından Tuğcan Kaytar, gençlerde suüstü disiplininde 200 metrede gümüş madalya, 50 metrede ise bronz madalya kazandı.

Gençler kategorisinde bayanlar ve erkeklerde millilerimiz 800 metre suüstü yarışlarında elde ettikleri derecelerle iki kez madalya kürsüsüne çıktılar. Muhammet Emin Bay bu disiplinde gümüş madalyanın, Zeynep Ak ise bronz madalyanın sahibi oldu. Muhammet Emin Bay, bugün yapılan açık denizde yapılan 4 bin metre gençler açık su yarışında gümüş madalya kazandı.

Nazlı Su Duru, bayanlar kategorisinde gençler 200 metre çift palette bronz madalya aldı. Gençler 200 metre çift palet disiplininde bir madalya da erkeklerden geldi. Celil Berk Yılmaz bu disiplinde üçüncü gelerek bronz madalya kazandı.

4×100 metre yarışlarında gençler kategorisinde milli takımımız bayanlarda gümüş madalya, erkeklerde ise bronz madalya kazandı.

Katılan 16 ülke arasında en başarılısı Ukrayna olurken, Türkiye ikinci, Çin ise üçüncü sırada yer aldı.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ÖZEN: “PALETLİ YÜZMEDE ARTIK DÜNYA KUPALARINA İMZA ATAN SPORCULAR YETİŞTİRİYORUZ”

Havuz yarışlarının kapanış töreninde konuşan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Ev sahipliği yaptığımız CMAS Paletli Yüzme Dünya Kupası Altın Final yarışmalarına 2 altın madalya ile başladık, 7’si gümüş, 5’i bronz olmak üzere toplam 14  madalya ile tamamladık. Madalyalarımızın çoğunluğu gençler kategorisinde. Bu da bize, paletli yüzmede çok sağlam bir altyapı oluşturduğumuzu gösteriyor. Genç millilerimiz önümüzdeki yıllarda büyükler kategorisinde yarışacak ve yine dünya şampiyonluklarına, madalyalara imza atacaklar. Onların yerine yeniden ve en az onlar kadar başarılı sporcular yetiştiriyoruz. Rusya’da kazandığımız dünya şampiyonluklarının heyecanını hala yüreğimizde hissederken, Antalya’da kazandığımız dünya kupaları ve madalyalar gururumuzu ve mutluluğumuzu ikiye katladı” diye konuştu.

Doç. Dr. Şahin Özen, madalya alan başarılı sporcularımızı yürekten tebrik ettiğini söyleyerek, “Yarışmalarda palet vuran her milli sporcumuzu ayrı ayrı kutluyorum. Onların performansları sayesinde Türkiye, ülkeler sıralamasında 16 ülke arasında 2. sırada yer aldı. Ayrıca ülkemizde ağırlamaktan keyif duyduğumuz 16 ülkenin madalya alan milli sporcularını da kutluyor, bütün konuk yarışmacı ve teknik ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

CMAS Paletli Yüzme Komisyonu Başkanı Michel Gaunard’ın hazır bulunduğu, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın da teşekkür konuşması yaptığı törende, CMAS’a, Muratpaşa Belediyesi, Muratpaşa Kaymakamlığı, Antalya Belediyesi, Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Spor Genel Müdürlüğü’ne verdikleri destek ve işbirliği için teşekkür eden Doç. Dr. Özen, “Resmi yetkililerimiz ve organizasyon kurulumuzun desteğiyle sorunsuz bir yarışmaya imza attık. Bu anlamda çok mutluyum” diye konuştu.

 

Yapılan mücadelelerin sonuçları, yarışlar ve madalya törenlerinin videolarını https://www.facebook.com/finswimmingworldcup/ hesabından izleyebilirsiniz.

 

Hakkında