2016 Sualtı Hokeyi 23 Yaş ve Altı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası

Sualtı Hokeyi 23 Yaş ve Altı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası

26-28 AĞUSTOS 2016,  ÇANAKKALE

2016-sualti-hokeyi-23-yas-ve-alti-kuluplerarasi-turkiye-sampiyonasi-talimati

2016-sualti-hokeyi-23-yas-ve-alti-kuluplerarasi-turkiye-sampiyonasi-basvuru-formu

Federasyonumuzun 2016 Yılı Faaliyet Programında yer alan Sualtı Hokeyi 23 Yaş Altı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası Müsabaka Talimatıdır.

Yarışmanın yer ve tarihleri;  

Erkekler ve Kadınlar Sualtı Hokeyi 23 Yaş Altı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası katılacak takımların sayı durumuna göre grup elemesi veya tek devreli lig usulü esasına göre oynanacaktır. Maç süreleri takımların katılım sayılarına göre ayarlanacak ve fikstür ile ilan edilecektir.

Buna göre;

Sualtı Hokeyi 23 Yaş Altı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası Müsabaka (Kadın-Erkek) 26-28 AĞUSTOS 2016 tarihinde Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Anafartalar Yüzme Havuzunda,

 1. Yarışmaların Teknik Toplantıları müsabakaların başlayacağı günden bir gün öncesi 25 AĞUSTOS 2016 tarihinde Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Anafartalar Yüzme Havuzu Toplantı salonlarında saat 00 da başlayacaktır.
 2. Teknik toplantıya; her kulüp adına, onaylı kafile listesinde ismi yazılı olan takım antrenörü ya da idarecisi olarak görevlendirilmiş, en fazla iki kişi katılacaktır. Yarışmaya katılan kulüpler ile ilgisi olmayan kişiler ve sporcular kesinlikle teknik toplantıya katılamayacaklardır.
 3. Teknik Toplantıya geçerli yazılı mazeret dilekçesi bildirmeksizin antrenör veya idareci ile katılmayan kulüpler kesinlikle yarışmalara alınmayacaktır.
 4. Şampiyona için 1 TSSF Sualtı Hokeyi Teknik Kurul Başkanı veya Üyesi, 2 TSSF Sualtı Hokeyi Antrenör belgesi olan Antrenör, 1 Müsabaka Başhakemi ve 1 MHK Başkanı veya Üyesinden olmak üzere 5 kişilik müsabaka jürisi oluşturulacaktır.
 5. Yarışmalara katılacak idareci, antrenör ve sporcular izinlerini, bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden alacaklardır.
 6. Kulüpler; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden onaylı takım listelerini ve sporcuların 2016 sezonu vizeli lisanslarını teknik toplantıda TSSF MHK Başkanlığına teslim edeceklerdir.
 7. Listeler katılımcıların adı soyadı, doğum tarihi ve T.C. Kimlik Numaraları yazılarak hazırlanacaktır. Onaylı Takım Listesi olmayan kulüpler, lisanssız sporcular ve ferdi lisanslı olan sporcular yarışmalara katılamayacaktır.
 8. Listelerde silinti ve kazıntı yapılmayacak, silinti ve kazıntı yapılan listeler harcırah ödemeleri için işleme alınmayacaktır. Harcırah ödemeleri, onaylı listede adı bulunan sporcu, antrenör ve idareciye yapılacaktır.
 9. Yarışmalara her takım 2002 doğum alt 1993 doğum üst sınır olmak üzere (2002 ve 1993 dahil) en fazla 14 sporcu ile katılabilirler.
 10. Sualtı Hokeyi 23 Yaş Altı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası müsabakalarında, takımın maça başlayabilmesi için en az 6 sporcu ile havuz içinde hazır olması gerekmektedir.
 11. Programda bulunan müsabakalardan herhangi birine sebepsiz yere katılmayan takımlara harcırah ödemesi yapılmayacak ve turnuvaya katılmış sayılmayacaklardır.
 12. Takımlar; yarışma için gerekli olan her takım kulak koruyuculu başlıkları, mayoları Koyu Renk (mavi-siyah) ve  Açık Renk (beyaz) olacak, eldiven renkleri ise stick ve Puck renginde olmayacaktır (Siyah, Beyaz, Kırmızı) . Maske, şnorkel, palet, hokey sopaları, eldivenlerini ve dişlerinin korunması için ağızlık gibi  araç gereçlerini yanlarında getireceklerdir. Ayrıca eldivenlerin parmak aralıkları kapalı olmayacaktır. Eldiven rengi hakem eldiven rengi ile aynı olmayacaktır. Hakem eldiven rengi teknik toplantıda aksi belirtilmedikçe açık sarı ya da portakal rengidir. Müsabaka başlamadan önce su hakemi tarafından yapılan malzeme kontrolünde talimatta belirtildiği şekilde hazır olmayan takımlar 3-0 mağlup sayılacaklardır.
 13. Tüm Takımlar varsa mayolarının ve başlıklarının fotoğraf veya tasarımlarını son başvuru tarihi olan 16 AĞUSTOS 2016 saat 12:30’a kadar TSSF Sualtı Hokeyi Teknik Kurul mail adresi olan uwh@tssf.gov.tr adresine göndermiş olmaları ve onay almış olmaları gerekmektedir. (Mayo ve başlık tasarımları olmayan veya tasarımları TSSF Sualtı Hokeyi Teknik Kurulu tarafından onaylanmayan takımlar düz siyah ve düz beyaz mayo kullanmaya devam edebileceklerdir). Mayo ve başlıklarını zamanında onaylanmayan takımlar müsabakaya katılamayacaklardır. Tüm takımların varsa önceden onaylanmış eski tasarımlarını kullanamaya devam edeceklerini veya düz siyah/beyaz mayo kullanacaklarını bildirmeleri gerekmektedir.
 14. Müsabakaya 4 kulübün katılımı halinde iptali, 5-8 takımın katılımı halinde Federasyon Kupası, 9 ve daha fazla takımın katılımı ile Türkiye Şampiyonası olarak düzenlenecektir.
 15. 2016 Yılı Sualtı Hokeyi U23 YAŞALTI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI Müsabakalarında Kadın ve Erkek kategorilerinde ilk 6 sırayı alan takımlara 10 sporcu, 1 Antrenör veya İdareciye Harcırahı (yol + günlük harcırah) , sıralamada ikinci 6 (7,8,9,10,11 ve 12) sırada yer alan takımlara sadece 10 sporcu, 1 Antrenör veya İdareciye sadece günlük harcırah (yol hariç) verilecektir. Kadın ve Erkek takımlarıyla katılan Kulüplere 10 sporcu, 2 antrenör ve 1 idareci harcırahı ödenecektir. Antrenör harcırahı ödemesi için Antrenörlük belgesi şartı aranacaktır.
 16. Müsabakalarda herhangi bir konuda itiraz etmek için maç sonunda sözlü olarak 15 dk içerisinde; Takım Kaptanı veya Antrenör aracılığıyla MHK BAŞKANLIĞINA, 1 saat içerisinde TSSF MHK Başkanlığına itiraz bedeli 350TL ücret ve dilekçe ile yapılacaktır. Sözlü yapılan itirazlar için herhangi bir işlem yapılmayacaktır.
 17. Yarışmaya katılacak olan kulüpler başvuru formu ve akreditasyon evraklarını en geç 16 AĞUSTOS 2016 SALI günü mesai bitimine kadar TSSF’ nin İstanbul Birimine 0 216 348 55 44 numaralı faksına başvuru yapması gerekmektedir. 17 AĞUSTOS 2016 Çarşamba günü saat 16.00’da MHK Başkanı ve Teknik Kurul üyelerinin katılımıyla federasyonumuzun İstanbul birimi toplantı salonunda fikstür toplantısı yapılacaktır. Fikstür kura çekimine başvuru yapan kulübünü temsilen bir antrenör veya bir idareci katılabilecektir.
 18. 2016 yılı faaliyet programında yer alan Sualtı Hokeyi 23 YAŞ ALTI KULÜPLERARASI TÜRKİYE ŞAMPİYONASINA; 2016 yılı akreditasyon işlemlerini yapan tüm kulüpler katılabilir. Akreditasyon işlemleri için katılımcı kulüp,
 19. Kulüp antetli kâğıdı ile TSSF başkanlığına yazılmış 2016 yılında hangi branşların müsabakalarına katılım yapılacağı ile ilgili kulüp başkanı onaylı dilekçe ekinde yönetim kurulu kararının fotokopisi ile en az 1. Kademe antrenörlük belgesine sahip olan antrenörün 2016 yılı vizeli antrenör belge fotokopisini
 20. Akreditasyon işlemini tamamlayan kulüp sezondaki bildirim yaptığı branşın tüm müsabakalarına katılmak zorundadır. Mazeretsiz katılmadığı tespit edilen kulüpler mazeret sebebini yazılı olarak Federasyona bildirmek zorundadır Aksi taktirde kulüpler TSSF disiplin kuruluna sevk edilecektir.
 21. 2016 yılı Akreditasyon işlemi yapmayan kulüpler TSSF faaliyetlerine katılamayacaklardır.
 22. Müsabakaya başvuru yapacak olan kulüplerin lisans evraklarını eksiksiz olarak son başvuru tarihi olan 16 Ağustos 2016 tarihinden önce Federasyonumuza ulaştırmaları gerekmektedir. Belirtilen tarih sonrasında evrak göndermeleri durumunda lisans işlemleri yapılamayacaktır. SİSTEMDE YAŞANACAK OLUMSUZLUKLARDAN KULÜPLERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASI SEBEBİYLE ZAMANINDA LİSANS EVRAKLARINI GÖNDERMELERİ GEREKMEKTEDİR. Lisan işlemleri ile ilgili olarak Federasyonumuzun internet sitesinde formlar bölümünde bulunan lisans işlemleri bölümünden detaylı bilgi alabilir, formlara ulaşılabilir.
 23. Havuz yarışma için hazırlığı Teknik kurul üyeleri, MHK Başkanı,müsabaka baş hakemi ve TSSF Çanakkale İl Temsilciliği ile birlikte hazırlanacaktır. Kalelerin, kornaların, sualtı kamerası, yarışma puck’ının diğer araç gerecin gerekirse testlerinin yapılarak müsabaka sahasında bulundurulması TSSF Sualtı Hokeyi Teknik Kurulu tarafından organize edilecektir.
 24. Açılış/kapanış seremonileri hazırlığı, Protokol davetiyeleri fakslanması, Bannerlar, Telsizler, Fotoğraf makinesi ve video, TSSF bayrağı ve afişleri, Spor toto afişleri, Madalya ve kupalar, Federasyondan yarışma mahalline kargolanması, yarışma bitiminde yarışma mahalline eksiksiz ve tam olarak teslim edilmesi müsabakada görevli TSSF Organizasyon Komitesi, TSSF Sualtı Hokeyi Teknik Kurulu ve TSSF Çanakkale İl Temsilciliği tarafından sağlanacaktır.
 25. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından, belirli bir hastalığı veya sağlık koşulları nedeniyle, yasaklı olan ilaçları kullanmak zorunda kalan sporcular için Tedavi Amaçlı Kullanım İzni ( TAKİ ) verilebilmektedir. Söz konusu izin için yapılan başvuru ve değerlendirme süreci, WADA’nın belirlediği Uluslar arası Tedavi Amaçlı Kullanım İzni Standartları çerçevesinde yürütülmektedir. Bu çerçevede TAKİ izni verilebilmesi için;
 26. Sporcunun söz konusu yasaklı madde veya yöntemi uygulamadığı durumda sağlığının ciddi ölçüde tehlikeye gireceği,
 27. Tedavi amaçlı olarak söz konusu maddenin kullanımının sporcunun performansında anlamlı bir değişikliğe yol açmayacağı,
 28. Başka yasaklı olmayan hiçbir gerçekçi tedavi yönteminin bulunmadığının kanıtlanması gerekmektedir.
 29. Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası Talimatı ve TAKİ formu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi web sitesinde Dopingle Mücadele kısmında yer almaktadır.
 30. Bu çerçevede, TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu’ da TAKİ için yapılan başvurularda, söz konusu formun eksiksiz olarak doldurulması ve sporcunun hastalık veya sağlık durumu ile ilgili belgeleri ile başka tedavi seçenekleri ile sonuç alınamadığına ilişkin belgelerin forma eklenmesi gerekmektedir.
 31. Spor Genel Müdürlüğü (SGM) ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) arasında 24 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan protokol uyarınca Türkiye’de dopingle mücadeleyi etkin bir şekilde yürütmek amacıyla Haziran 2011’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi bünyesinde “Dopingle Mücadele Komisyonu” kurulmuş, Komisyon tarafından hazırlanan “Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı” 23 Eylül 2011 tarihinde Dünya Dopingle Mücadele Ajansı tarafından da onaylanarak yürürlüğe girmiştir.
 32. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA)’nın tüm ülkeler ve uluslararası federasyonlarca kabul edilmiş olan Dopingle Mücadele Kuralları (CODE) çerçevesinde hazırlanan “2016 Yılı Yasaklılar Listesi Uluslararası Standartları”nı resmi web sitemizde yayımlayarak Spor Kulüplerimizin, Antrenörlerimizin ve Sporcularımızın bilgisine sunulmuştur.
 33. Buna göre Yurtiçi ve Yurtdışı tüm faaliyetlerde yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta Kulüp, Antrenör ve Sporcuların ilgili talimatlarca belirlenen kuralları kabul etmiş sayılıp, gerektiğinde Federasyonumuz Disiplin Kuruluna sevk edilecektir.
 34. Bu talimatta yer almayan konularda Uluslar arası ( CMAS ) ve TSSF yarışma kuralları geçerli olup, gerektiğinde talimatta yer alan kurallarla ve diğer kurallarla ilgili değişiklikleri ve müsabaka tarih ve yer değişikliği yapmakla Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanlığı yetkilidir.

2016-sualti-hokeyi-23-yas-ve-alti-kuluplerarasi-turkiye-sampiyonasi-talimati

2016-sualti-hokeyi-23-yas-ve-alti-kuluplerarasi-turkiye-sampiyonasi-basvuru-formu

Hakkında