43 TÜRKİYE REKORU İLE SUALTI SPORLARI TARİHİNE DAMGA VURDULAR

43 TÜRKİYE REKORU İLE SUALTI SPORLARI TARİHİNE DAMGA VURDULAR

Türkiye’nin sualtı spor branşları tarihinde dün bir ilke imza atıldı. TSSF Paletli Yüzme Bireysel Açık Yaş Türkiye Şampiyonası’nda muhteşem performanslar ortaya koyan sporcular 43 Türkiye rekoruna imza attı. Bu şampiyona, bugüne kadar sualtı sporlarında en çok Türkiye rekorunun kırıldığı ulusal yarışma oldu.

23-26 Mayıs’ta İstanbul Beylikdüzü’ndeki GHSİM Olimpik Yüzme Havuzu’nda 62 bayan, 78 erkek sporcunun yarıştığı, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından düzenlenen Paletli Yüzme Bireysel Açık Yaş Türkiye Şampiyonası’nda tarihi bir başarıya imza atıldı. 20 spor kulübünden katılımın olduğu şampiyonada sporcular genç A, genç B ve büyükler yaş gruplarında mücadele ettiler. Su üstü, çift palet, dip ve tüp disiplinlerinde 50 ila 1500 metre arasındaki mesafelerde bugüne kadarki en yüksek performansların sergilendiği şampiyona, eleme ve final yarışlarında 43 Türkiye rekoruna sahne oldu.

BERİL ÜLKER’DEN MUHTEŞEM PERFORMANS: 17 TÜRKİYE REKORU

İTÜ GVO Spor Kulübü’nden Beril Ülker, muhteşem performansıyla 17 kez Türkiye rekoru kırdı. Genç sporcu, 50 metre dip, 100 metre tüplü, 50 ve 100 metre su üstü disiplinlerinin eleme ve final yarışlarında genç A, genç B ve büyükler yaş gruplarında Türkiye rekorlarını yeniden yazdı.

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU UNVANI OLAN SAYDAM’DAN 5 YENİ REKOR

Gençler Dünya Şampiyonluğu başarısı bulunan Bakırköy Su Sporları Kulübü’nden Ömer Faruk Saydam, 50 metre dip, 50 metre su üstü ve 100 metre tüp disiplinlerinde büyükler kategorisinde 5 Türkiye rekoruna imza atma başarısını gösterdi.

5 TÜRKİYE REKORU DA YUNUS AYVAZOĞLU’NDAN

Gaziantep Şehitkamil Belediye Spor Kulübü’nden Yunus Ayvazoğlu, 100, 200 ve 400 metre su üstü disiplininde gösterdiği üstün performansla genç B yaş grubunda 5 yeni Türkiye rekoruna imza attı.

100 VE 400 METRE ÇİFT PALET’İN YILDIZI BUSE ÇELİKER’DEN 4 REKOR

Edirne Yüzme Eğitim Merkezi’nin başarılı sporcusu Buse Çeliker’den 4 Türkiye rekoru geldi. 100 ve 400 metre çift palette genç A ve büyükler yaş gruplarında 4 ayrı Türkiye rekorunun sahibi oldu.

TUĞCAN KAYTAR’DAN GENÇ A VE BÜYÜKLERDE 3 TÜRKİYE REKORU

Gaziantep Şehitkamil Belediye Spor Kulübü’nün öne çıkan sporcularından Tuğcan Kaytar, 100 ve 200 metre su üstünde genç A ve büyükler yaş gruplarında 3 yeni Türkiye rekoruna imza attı.

ONUR BERKE KUYUMCU 50 METREDE 2 KEZ TÜRKİYE REKORU KIRDI

Bakırköy Su Sporları Kulübü’nden Onur Berke Kuyumcu, 50 metre su üstü seri ve final müsabakalarında genç A yaş grubunda Türkiye rekorunu 2 kez kırma başarısını gösterdi.

DERİN TOPARLAK’TAN BÜYÜKLERDE 2 TÜRKİYE REKORU

Bakırköy Ata Spor Kulübü’nden Derin Toparlak, 400 ve 800 metre suüstü yarışlarında büyüklerde 2 Türkiye rekorunun sahibi oldu.

Elit Spor Kulübü’nden Selin Aksu 100 metre çift palet disiplininde genç B yaş grubunda, yine aynı spor kulübünden Simay Özkan 100 metre çift palette genç A yaş grubunda, İTÜ GVO Spor Kulübü’nden Nisa Erzurumlu 50 metre dipte genç A yaş grubunda, Maviay Spor Kulübü’nden Kaan Demir 50 metre çift palette genç A yaş grubunda ve Tenis Yüzme Kayak Spor Kulubü’nden Can Batır büyükler yaş grubunda 200 metre su üstünde yeni Türkiye rekoru kırdı.

Bayanlar ve erkekler kategorisinde 24 ayrı yarışın yapıldığı şampiyonanın kapanış töreni dün GHSİM Olimpik Yüzme Havuzu’nda yapıldı.  TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Beylikdüzü Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Oktay Şahin ve TSSF Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Arslan’ın hazır bulunduğu kapanış töreninde, son gün yarışında dereceye girenlere madalyaları ve rekor kıran sporculara Türkiye rekoru belgeleri takdim edildi.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “BU BAŞARILAR, ULUSLARARASI YARIŞMALARDA BİZİ İDDİALI KONUMA GETİRİYOR”

Şampiyonanın kapanış konuşmasını yapan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Paletli Yüzme Bireysel Açık Yaş Türkiye Şampiyonası’nda sporcular, sualtı sporları tarihimizde bir ilke imza attılar. En çok Türkiye rekorunun kırıldığı yarışma olarak tarihe geçen bir organizasyonu heyecan ve gururla izledik. Genç sporcularımız tam bir performans şov yaptılar. 43 Türkiye rekoruna imza attılar. Onlarla, antrenörleri ve aileleriyle ne kadar övünsek azdır. Bu başarı tablosu paletli yüzmede dünya ve Avrupa şampiyonluklarında bizi iddialı bir konuma getiriyor. Şampiyonamıza katılan, madalya alan ve Türkiye rekoru kıran tüm sporcularımızı tüm kalbimle kutluyorum” dedi.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Beylikdüzü Kaymakamlığı’na, Spor Genel Müdürlüğü’ne, Beylikdüzü Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne, Beylikdüzü Belediyesi’ne, İstanbul Valiliği’ne, Spor Toto’ya, Central Rent A Car’a, destek veren tüm resmi kurum ve kuruluşlara böylesine güzel bir organizasyonda yer aldıkları için teşekkür ettiğini ifade etti.

ŞAMPİYONLUK YARIŞLARI CANLI OLARAK YAYINLANDI

TSSF Paletli Yüzme Bireysel Açık Yaş Türkiye Şampiyonası youtube’daki TSSF sayfasından yarından itibaren 4 gün boyunca canlı olarak yayınlandı. TSSF youtube kanalı linki: https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA

Hakkında