A milli takımımız cmas sualtı hokeyi Dünya şampiyonasında ikinci oldu

A milli takımımız cmas sualtı hokeyi Dünya şampiyonasında ikinci oldu,

23 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Güney Afrika Stellenbosch’da 19.su gerçekleştirilen CMAS Underwater Hockey World Championship (Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası)’nda Sualtı Hokeyi A Milli Takımımız dünya ikincisi oldu.
Havadan 800 kat daha yoğun bir ortamda oynanan sualtı hokeyinin Dünya Şampiyonası’nda üstün bir performans ortaya koyan A Milli Takım sporcularımız grup eleme maçlarında, çeyrek final ve yarı final maçlarında güçlü rakiplerini bir bir mağlup ederek finale yükseldi. Önceki gün Avustralya ile finalde karşılaşan Millilerimiz, Avustralya Milli Takımı’na 3-0 mağlup olarak sualtı hokeyinde dünya ikincisi oldu.
İngiltere galibiyeti dünya tarihine geçti
CMAS UWH Komisyonu Üyesi ve Sualtı Hokeyi Milli Takım Teknik Direktörü Cem EKŞİOĞLU “Bu başarı tüm dünyaya ülkemizin bu spor branşında ne kadar hızlı geliştiğini göstermiş ve sualtı hokeyi ülkeleri arasındaki saygınlığımızı arttırmıştır. Her maç öncesinde analizlerimizi ve çalışmalarımızı maksimum seviyede yaptık. Sporcularımız şampiyona maçlarında üstün bir performans gösterdiler. Teknik ekibimizin de desteğiyle final maçına kadar geldik.
Özellikle yarı final maçında İngiltere’ye karşı aldığımız galibiyet bizim için çok anlamlı idi. Grup elemelerinde yenildiğimiz tek takım İngiltere olmuştu. Ancak yarı final maçında son saniyelerde cezalar nedeniyle 2 kişi kalmamıza rağmen, gol atıp maçı 3-2 almayı başararak finale çıktık. Şampiyonaya katılan ülkeler arasında, final mücadelesinden çok bizim bu başarımız konuşuluyor. Sualtı hokeyinde ilk kez böyle bir galibiyeti ülkemiz milli takımı kazandı.
Güçlü rakibimiz Avustralya’ya finalde 3-0 mağlup olmanın burukluğunu yaşıyoruz tabi ki. Geçen yıl, Sualtı Hokeyi 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda finalde Avustralya’yı yenerek şampiyon olmuştuk. Bu başarıyı bu yıl da göstermek amacındaydık. Ancak sualtı hokeyinde dünyanın iddialı takımlarına karşı bu şampiyonada mücadele verip dünya ikinciliğini kazanmak, Türkiye’nin bu branşta edindiği tecrübenin ve başarılarının göstergesidir. Tüm sporcularımı ve teknik ekibimi tebrik ediyorum.”
Dünya ikinciliği yolunda alınan galibiyetler 
25 ve 28 Mart tarihleri arasında yer aldığı A grubunda 6 maç yapan A Millilerimiz 5 galibiyet alırken İngiltere’ye 4-2’lik skorla mağlup oldu. Bu maçlarda kazandığı galibiyetlerle A Milli Takımımız grup birincisi olarak çeyrek finale yükseldi.
Çeyrek finalde Hollanda’yı 5 gol ile mağlup ettik
Şampiyonluk hedefini aklından çıkarmadan her maça çıkan Millerimiz 31 Mart’ta Hollanda ile çeyrek final maçına çıktı. Millilerimiz, Hollanda Sualtı Hokeyi Milli Takımı’nı 5-3’lük skorla geçti. Çeyrek final maçlarında şu sonuçlar alındı:
Türkiye 5 – 3   Hollanda
Fransa   2 – 5   Avusturalya
İngiltere 5 – 4   Yeni Zelanda
Güney Afrika   2 – 3   Kolombiya
Sualtı hokeyi tarihine damga vuracak bir çeyrek final başarısı
Çeyrek finali geçen Millilerimiz için Dünya Şampiyonluğu’na giden yolda sadece iki maç kalmıştı. Yarı final kurasında, grup maçlarında Millilerimizi yenen tek takım olan İngiltere ile eşleştik. Yarı finaldeki diğer maç için Avustralya ile Kolombiya eşleşti.
Cezalar nedeniyle 6 kişiden 2 kişiye düşen Millilerimiz son saniyelerde İngilizleri devirdi
Yeni Zelanda’yı 5-4’lük skorla geçerek yarı finale yükselen İngiltere ile 1 Nisan’da yapılan maç bir anlamda gruptaki mağlubiyetimizin rövanşı niteliğindeydi ve son derece önemliydi. CMAS UWH Komisyonu Üyesi ve Sualtı Hokeyi Milli Takım Teknik Direktörü Cem EKŞİOĞLU ve milli sporcularımız rövanşı alacağımıza olan inanç ve motivasyonla maça çıktı. Sualtı Hokeyi A Milli Takımımız 2-1 üstün durumdayken son 1 dakikada verilen cezalar ile 4 sporcumuz oyun dışı kaldı. Bu fırsatı değerlendiren İngilizler 2-2 beraberliği yakaladı.
Beraberlik golünden sonra, maçın bitmesine 29 saniye kala oyun tekrar başladığında 6 İngiliz’e karşı 2 sporcusuyla mücadele etmekten vazgeçmeyen Millilerimiz, müthiş bir performans ile son saniyelerde inanılmaz bir olayı başararak 3. golü attılar. 3-2’lik skor ile İngiltere’den rövanşı alan A Milli Takımımız finale adını yazdırdı.
Final maçında Avustralya’ya mağlup olduk
Kolombiya’yı yenerek finale yükselen Avustralya ile dün şampiyonluk maçına çıkan A Milli Takımımız, Avustralya’ya 3-0 yenildi. Millilerimiz CMAS Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonluğu’nda ikinci oldu.
Sualtı Hokeyi A Milli Takımı’nın Başarıları:
TSSF Sualtı Hokeyi A Milli Takımı, 2007 yılında CMAS Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonluğu’nda ikincilik, 2008’de CMAS Sualtı Hokeyi Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandı.
 TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “DÜNYA İKİNCİSİ OLAN A MİLLİ TAKIMI’MIZI YÜREKTEN KUTLUYORUM”

Güney Afrika’da düzenlenen CMAS Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonluğu’nda Dünya İkincisi olan Sualtı Hokeyi A Milli Takımı’mızın her bir sporcusunu ve teknik ekibi, bu büyük başarılarından dolayı yürekten tebrik ediyorum.

Sualtı hokeyinde dünyanın güçlü ülkelerine karşı son derece başarılı mücadele vererek grup eleme maçlarından 5 galibiyet 1 mağlubiyet ile çıkmanız, çeyrek finalde Hollanda’yı, yarı finalde İngiltere’yi mağlup ederek finale çıkan A Milli Takımımız, bu branşta Türkiye’nin uluslar arası başarılarına bir yenisini daha ekleyerek dünyadaki saygınlığımızı, konumumuzu pekiştirmiştir.

Final maçında Avustralya’ya mağlup olmamız, A Milli Takımı’mızda, sualtı camiasında ve ülkemizde bir parça hüzün yaratsa da elde ettiğimiz Dünya İkinciliği, sualtı hokeyindeki gücümüzün bir göstergesi oldu.

Ülkemize kazandırdığımız bu başarının gururunu yaşıyoruz. Aldığımız bu ödülü, ülkemizin barış ve huzuru için canlarını veren şehitlerimize ve gazilerimize ithaf ediyoruz.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin ÖZEN

Sualtı Topluluğu Üyelerine duyurulur.

 

A