Akvaryum adam yeni rekora hazırlanıyor

Balıkadam Cem Karabay, Norveçli Nils-Roar Selnes’in 15 saat 10 dakika sualtında kalarak kırdığı ‘En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama’ rekoru 24 saate çıkartmayı deneyecek. Troya yılı nedeniyle özel yapılan 2 metre boyundaki Truva atı sualtında Karabay’a eşlik edecek.

Norveçli dalgıçtan rekoru almaya çalışacak

Suyun altında günlük ihtiyaçlarını karşılayarak uzun süre yaşayabilen Cem Karabay 5. Dünya rekoru için Gökçeada’da dalacak. Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenleri Kulübü Başkanı Cem Karabay, 2018 yılında Türkiye’nin tanıtımı için seçilen Troya konusunu işlemek için Gökçeada kıyılarında dalacak. Çanakkale ve çevresinin 5 bir yıllık tarihi ile kültürel değerlerini dünyaya tanıtmayı amaçlayan Karabay bu kez ‘Dünyada en uzun süre soğuk denizde yaşayan adam’ ünvanını ele geçirmeye çalışacak. Norveçli Nils-Roar Selnes’in 15 saat 10 dakika ile kırdığı rekoru 24 saate çıkarmayı hedefleyen Karabay, sağlığı el verirse 30 saate kadar sualtında kalacak. Antik çağın en büyük düşünürü Homeros’un yazdığı İlyada Destanı’nın yaşandığı Gökçeada’da sualtına ineceğini belirten Karabay’ın yanında Truva savaşını hatırlatan bir Truva atı heykeli olacak.

“Suyun altında spor bile yapacağım”

 

Cem Karabay, “Rekor denemem Gökçeada’nın Yıldız Koyu’nda Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın Sualtı Deniz Parkı’nda gerçekleşecek. Merkezi İngiltere’de bulunan Guinness rekorlar Kitabı heyeti bir hakem görevlendirdi. Suyun 15 dereceden daha soğuk olması gerekiyor. 23 Nisan gibi anlamlı bir günde 6 metre derinliğe ülkemizin tarihsel zenginliğini anlatan Truva atı heykeli ile ineceğim. 2 metre boyundaki at heykeli bana moral verecek.  Yeme, içme, uyuma, spor yapma gibi tüm ihtiyaçlarımı sualtında gidereceğim ve rekorun geçerli olması için hiç derinden çıkmayacağım. Soğuk suda yaşayan bir balık gibi davranmaya çalışırken, Gökçeada’nın sert akıntılarına da meydan okuyacağım. Günlük ihtiyaçlarımı giderirken kaslarımın basınç ve hareketsizlikle erimemesi için spor yapacağım.” dedi.

 Sualtında muz yedi ve su içti

Cem Karabay’ın İstanbul’da yaptığı son antrenmanlarına, muhabirimiz Gökhan Karakaş eşlik etti. Sualtında meyve ve sebze yemesi gerekecek Karabay, antrenmanlarında muz yerken bol su içti. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu eğitmeni Karabay,  2009’da bir akvaryumda 135 saat 2 dakika 19 saniye,  2011’de yine akvaryumda 192 saat 19 dakika 19 saniye, 2015’de KKTC-Girne’de 72 saat, 2016 yılında ise 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 42. Yıldönümünde KKTC’de 142 saat 42 dakika 42 saniye kalmıştı. Guinness Dünya Rekorları tarafından tescillenen rekorlarına Gökçeada’da yenisini eklemek isteyen Karabay, 23 Nisan’da girdiği denizden 24 Nisan’da çıkacak. Avrupa Parlamentosu 2018 yılını Avrupa Kültür Mirası Yılı ilan ederken; Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye’nin tanıtımı için Troya’yı seçti. 2018 yılı aynı zamanda Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin yirminci yılı.

Hakkında