Antalyanın Kaş ilçesinde 6.sı düzenlenen CMAS Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda 13 dünya, 12 Türkiye rekoru kırıldı

Antalya’nın Kaş İlçesinde 2-7 Ekim’de düzenlenen 6. Dünya CMAS Serbest Dalış Dünya Şampiyonası, kapanış töreniyle sona erdi. 4 kıta ve 39 ülkeden 124 sporcunun katıldığı organizasyonda, 13 dünya ve 12 Türkiye rekoru kırıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kapanış törenine CMAS Başkanı Anna Arzhanova, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Oğuz Aydın, Kaş Kaymakamı Murat Öztürk, Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş CMAS ve TSSF yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Çift paletli sabit ağırlık’ kategorisi kadınlarda altın madalyayı, 70 metreye dalan Ukrayna’dan Kateryna Sadurska, gümüş madalyayı 65 metreye dalan Avusturya’dan Amber Baurke, bronz madalyayı 63 metreye dalan Macaristan’dan Fatıma Koruk kazandı.

Erkekler ‘Paletsiz sabit ağırlık’ kategorisinde altın madalyayı 94 metreye dalan Hırvat sporcu Petar Klovar dünya rekoru kırarak kazandı. Bu dalda gümüş madalyayı 87 metreye dalan Polonyalı Mateusz Malina, bronz madalyayı da 79 metreye dalan İtalyan Antonia Mogavera kazandı.

Master kadınlar 50 + 54 yaş grubunda ‘Paletsiz sabit ağırlık’ kategorisinde 33 metreye dalan Milli Takım Sporcumuz Birgül Erken altın madalya kazandı. Master erkekler 50 + 54 yaş grubunda altın madalyayı 72 metreye dalan Danimarka’dan Jesper Stechmann dünya rekoru kırarak kazandı. Bu dalda gümüş madalyayı 56 metreye dalan Milli Takım Sporcumuz Birol Özbek, bronz madalyayı da 42 metreye dalan Danimarka’dan Peter Münle Traulsen kazandı.

Master erkekler 55 + 59 yaş grubunda altın madalyayı 70 metreye dalan Hollanda’dan Pete Botman, dünya rekoru kırarak kazandı. Bu dalda gümüş madalyayı 68 metreye dalan Almanya’dan Jens Stoetzner, bronz madalyayı 58 metreye dalan İngiltere’den David Moller kazandı.

Master erkekler 60 + 64 yaş grubunda altın madalyayı 33 metreye dalan ABD’den Milton Drageset, gümüş madalyayı 28 metreye dalan Almanya’dan Karsten Mohr kazandı. Master erkekler 65 + 69 yaş grubunda altın madalyayı 40 metreye dalan Fransa’dan Christophe Dromard kazandı. Master kadınlar 70 + yaş üzerinde altın madalyayı 20 metreye dalan ABD’den Annabel Edwars kazandı.

Dün yapılması gereken son gün yarışları, olumsuz hava şartları nedeniyle yapılamadı. Kaş Belediyesi ince boğaz Sosyal Tesisleri açıklarında sabit ağırlık çift palet (CWT-BF) disiplininde yapılacak dördüncü gün yarışları, denizdeki akıntı nedeniyle iptal edildi.

Kapanış programında konuşan Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya ‘’ Çok zor şartlarda gerçekleştirilen ekstrem bir organizasyonda yer alan sporculara, antrenörlere, müsabakanın sorunsuz şekilde gerçekleşmesinde emeği olan federasyon çalışanlarına teşekkür etti. Ve organizasyonun vazgeçilmezleri olan güvenlik dalgıçlarına sağlıklı şekilde müsabakaların bitirilmesindeki emekleri sebebi ile alkışlanması gerektiğini söyledi.’’

TSSF Başkanı Aydın ise, “Federasyon olarak, serbest dalışın en prestijli yarışması olan serbest dalış  outdoor dünya şampiyonasına ev sahipliği yapmanın heyecanını hep birlikte yaşadık. Sporcular farklı disiplinlerde gösterdikleri mücadeleleri, cesaretleri ve başarılarıyla dünya şampiyonasına katılan tüm ülke sporcularını, teknik heyetlerini kutluyor ve teşekkür ediyorum. Ayrıca CMAS Başkanı Arzhanova ve yönetim kurulu üyelerine dünya şampiyonası organizasyonunda bizi bir kez daha tercih ettikleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaş Belediye Başkanı Ulutaş da “CMAS ve TSSF’nin organize ettiği şampiyonayı tamamladık. CMAS başkanının Türkiye’yi ve Kaş’ı tercih etmesi bizi çok memnun etti. Bu büyük organizasyonlara, Türkiye Antalya’dan Kaş’ın ev sahipliği yapması bizi çok mutlu etti. Bu tür organizasyonların artarak devam etmesini, Kaş’ın tanınırlığının, güzelliklerinin tüm dünyada ve Türkiye’de bilinmesinden, daha çok misafirin Kaş’a gelebilmesi ve onları ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu. Programda, protokol üyelerine plaket takdim edildi.

Hakkında TSSF ADMIN