BİLİM İNSANLARI, ASLAN BALIĞI TEHDİTİ İÇİN ANTALYA’DA BULUŞUYORLAR

BİLİM İNSANLARI, ASLAN BALIĞI TEHDİTİ İÇİN ANTALYA’DA BULUŞUYORLAR

Türk ve yabancı bilim adamları, Akdeniz’i tehdit eden ve dünyanın en agresif istilacı türlerden olan Aslan Balığı’na karşı acil eylem planı için, Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nin işbirliğiyle Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV)’ın Antalya Kemer’de gerçekleştireceği uluslararası çalıştayda buluşuyorlar.

Federasyon Başkanı’mız Doç. Dr. Şahin Özen’in katılacağı, Federasyon Asbaşkanı’mız Prof. Dr. Şamil Aktaş’ın da konuşma yapacağı, 9-10 Şubat’ta Kemer’deki Grand Haber Hotel’de gerçekleştirilecek olan Doğu Akdeniz Aslan Balığı: Yeni Sorunlar, Yeni Çözümler (Dağılımı, Mücadele ve Yararlanma) Çalıştay’ında Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerden birçok yabancı bilim insanı yer alacak.Çalıştayın ikinci gününde (10 Şubat Cuma) Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun organizasyonunda Kemer Marina’da dalışlar gerçekleştirilecek.

Aslan Balığı başta olmak üzere yabancı deniz canlılarının Akdeniz ekosistemine zararlarının tahmin edilip, bunun en aza indirgenmesiyle ilgili işbirliği yapmak amacıyla düzenlenecek çalıştayda, Türkiye’nin Doğu Akdeniz sahillerindeki Aslan Balığı dağılımı, Aslan Balığı ile mücadelede farklı ülkelerin deneyimleri, bu balık türünün deniz canlıları nüfusunda yarattığı tehlikeler, alınacak önlemler ve acil eylem planı gibi önemli konu başlıkları ele alınacak.

ZEHRİ, YAŞLILAR VE ÇOCUKLAR İÇİN ÖLÜMCÜL OLABİLİYOR

Batı Atlantik, Karayip Denizi ve Akdeniz’de önemli bir istilacı tür olarak değerlendirilen Aslan Balığı, küçük balıklarla avlanıyor ve çok az sayıda doğal düşmanı bulunuyor. İnsanlar için agresif bir balık türü olmamasına karşın, yaralanmalar genellikle bu balığı yakalama sırasında oluşuyor. İnsanlar üzerinde nadiren geçici felç, kalp yetmezliği ve ölüme neden olabilen Aslan Balığı zehrinin bu ciddi sonuçları, küçük yaştaki çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık sistemi zayıf olan ya da alerjik hassasiyeti olan kişilerde ortaya çıkabiliyor.

 

Hakkında