Bir ve İki Yıldız Dalış Eğitmeni teorik sınavı 6 Nisan 2024 – Ankara’da yapılacaktır.

Federasyonumuz 2024 yılı planlı faaliyet programında yer alan ‘Bir ve İki Yıldız Dalış Eğitmen Sınavı’ teorik olarak 6 Nisan 2024 Ankara da düzenlenecektir.

SINAV UYGULAMA TALİMATI

Federasyonumuz faaliyet programı içerisinde bulunan donanımlı dalış eğitmen sınavları geçmiş dönemlerdeki yoğun talep ve kontenjan sorununu ortadan kaldırmak için iki aşamada yapılacaktır. Yazılı sınav için kontenjan sınırlaması yoktur.

Pratik sınav duyurusu ayrıca yapılacaktır.

 YAZILI SINAV

 • Yazılı sınav Ankara da 6 Nisan 2024 tarihinde sabah saat 10:00’da gerçekleştirilecektir.
 • Başvuranların isim listeleri ve sınav yeri federasyonun resmi internet sitesinden duyurulacaktır.
 • Bu sayfayı takip etmek adayların sorumluluğundadır.
 • İstenilen evraklar sınav sabahı bir dosya içerisinde düzenli ve eksiksiz olarak sınav kuruluna elden teslim edilecek Kargo yolu ile gönderim yapılmayacaktır.
 • Eksik evrak getiren adaylar kesinlikle sınava alınmayacaktır.
 • Salonda kayıt ve evrak kontrolleri yapılan adaylar sınav rehberinde belirtildiği şekilde yazılı sınava tabii tutulacaklardır
 • Yazılı sınav sonuçları Federasyon resmi sayfasından tebliğ edilecek ve kendilerine itiraz süreci tanınacaktır.
 • Teorik sınavdan başarısız olan adayların dosyaları iade edilecektir

Talep edilmediği takdirde ise bir sonraki teorik sınav için başvuru dosyaları muhafaza edilmeyecektir.

Sınava katılacak adayların sınav harçlarını aşağıdaki banka hesabına eft/havale yöntemi ile yatırarak en geç 29 MART 2024 tarihi mesai bitimine kadar Federasyonumuz resmî sitesinden online başvurularını tamamlamaları gerekir.

 Bir ve İki Yıldız Donanımlı Dalış Eğitmen Teorik Sınav ücreti: 1.000 TL dir.

(Açıklama kısmına Eğitmen Sınav ücreti ibaresi yazılacaktır.)

 Banka Hesap Bilgileri

TEB Tunalı Hilmi Şubesi Hesap Adı Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanlığı
IBAN No TR95 0003 2000 0000 0066 6384 72
VAKIFBANK BAĞLICA / ANKARA / ŞUBESİ / S00707 Hesap Adı Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanlığı
IBAN TR 93 0001 5001 5800 7294 7191 44

 Sınav Rehberleri:

 

BİR YILDIZ DALIŞ EĞİTMENİ ADAYLARININ SINAV BAŞVURU DOSYALARINDA OLMASI GEREKEN BELGELER

 1. Savcılıktan alınacak ve sınav tarihi itibariyle 6 (altı) aydan daha eski tarihli olmamak koşulu ile adli sicil kaydı belgesi ASLI (edevlet üzerinden alınabilir)
 2. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’nden alınacak ‘Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliği’ne göre bir defada altı ay veya son üç yıl içerisinde toplam bir yıl yarışmalardan men ve hak mahrumiyeti cezası almamış olduğuna dair belge ASLI (E-Devletten alınabilir)
 3. Sualtı Sporları, Cankurtarma, Su Kayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu Aletli Dalış Yönetmeliği ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Donanımlı Dalış Yönetmeliğine göre belgesi süresiz veya bir defada iki yıl, toplamda üç yıl süre ile iptal edilmemiş olduğuna dair Federasyondan alınacak belge için doldurulacak dilekçenin ASLI (Süreli Süresiz Belge İptali Dilekçesi TSSF web sayfası formlar başlığı altında)
 4. Donanımlı dalış yapmasına sağlık açısından engel bir durumunun bulunmadığına ilişkin ve sınav tarihi itibariyle 5 yıldan daha eski tarihli olmamak koşulu ile SUALTI HEKİMLİĞİ VE HİPERBARİK TIP UZMANINDAN alınacak sağlık raporu ASLI (24.02.2014 Tarihinde yayınlanan TSSF Donanımlı Dalış Talimatnamesinde Form 11) Belgesinin aslı Federasyonda olan adaylar durumlarını belirtir bir dilekçeyi dosyalarına eklemelidir.
 5. Dalış Eğitmeni Sınavı Katılım İstek Belgesi FORM 8 Eğitim merkezi tarafından onaylanmış olan belgenin ASLI gerekmektedir
 6. Eğitmen Eğitimi Sonuç Belgesi FORM 7 Eğitim merkezi tarafından onaylanmış olan belgenin ASLI gerekmektedir.
 7. Sınav harcını yatırdığına dair BANKA DEKONTU ASLI
 8. Üç Yıldız Dalıcı Belgesi ya da Federasyonca denkliği onaylanmış eşdeğer bir belge aslı (en az 6 ay önce alınmış olmalıdır)
 9. Üç Yıldız Dalıcı Belgesi ya da Federasyonca denkliği onaylanmış eşdeğer bir belgeyi aldıktan sonra en az 50 onaylı dalış yapmış olduğunu gösterir dalış kayıt defteri FOTOKOPİSİ (ASLI SINAV GÜNÜ İBRAZ EDİLECEKTİR)
 10. En az ilköğretim ya da ortaokulu bitirmiş olduğuna dair diploma FOTOKOPİSİ veya daha üst seviyede öğrenci olanlar için, öğrenci olduğuna dair belge FOTOKOPİSİ (ASLI SINAV GÜNÜ İBRAZ EDİLECEKTİR)
 11. Üç yıldız dalıcının sahip olma mecburiyetinde olduğu ilk yardım, yön bulma ve derin dalış uzmanlıklarına ek olarak oksijen kullanımı ve gece dalış uzmanlıkları ve ayrıca seçeceği diğer 5 adet uzmanlığa ait uzman dalıcı belgesi FOTOKOPİLERİ (ASILLARI SINAV GÜNÜ İBRAZ EDİLECEKTİR)

 

İKİ YILDIZ DALIŞ EĞİTMENİ ADAYLARININ SINAV BAŞVURU DOSYALARINDA OLMASI GEREKEN BELGELER

 1. Savcılıktan alınacak ve sınav tarihi itibariyle 6 (altı) aydan daha eski tarihli olmamak koşulu ile adli sicil kaydı belgesi ASLI (e‐devlet üzerinden alınabilir)
 2. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’nden alınacak ‘Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliği’ne göre bir defada altı ay veya son üç yıl içerisinde toplam bir yıl yarışmalardan men ve hak mahrumiyeti cezası almamış olduğuna dair belge ASLI (E-Devletten ve bulunduğunuz bölgenin İl veya İlçe Spor Müdürlüklerinden alınabilir)
 3. Sualtı Sporları, Cankurtarma, Su kayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu Aletli Dalış Yönetmeliği ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Donanımlı Dalış Yönetmeliğine göre belgesi süresiz veya bir defada iki yıl, toplamda üç yıl süre ile iptal edilmemiş olduğuna dair Federasyondan alınacak belge için doldurulacak dilekçenin ASLI (Süreli Süresiz Belge İptali Dilekçesi TSSF web sayfası formlar başlığı altında)
 4. Donanımlı dalış yapmasına sağlık açısından engel bir durumunun bulunmadığına ilişkin ve sınav tarihi itibariyle 5 yıldan daha eski tarihli olmamak koşulu ile SUALTI HEKİMLİĞİ VE HİPERBARİK TIP UZMANINDAN alınacak sağlık raporu ASLI (24.02.2014 Tarihinde yayınlanan TSSF Donanımlı Dalış Talimatnamesinde Form 11) Belgesinin aslı Federasyonda olan adaylar durumlarını belirtir bir dilekçeyi dosyalarına eklemelidir.
 5. Dalış Eğitmeni Sınavı Katılım İstek Belgesi FORM 8 Eğitim merkezi tarafından onaylanmış olan belgenin ASLI gerekmektedir.
 6. Eğitmen Eğitimi Sonuç Belgesi FORM 7 Eğitim merkezi tarafından onaylanmış olan belgenin ASLI gerekmektedir
 7. Sınav harcını yatırdığına dair BANKA DEKONTU ASLI
 8. TSSF 1 Yıldız Eğitmen Belgesi ya da Federasyonca denkliği onaylanmış eşdeğer bir belge (en az 1 Yıl önce alınmış olmalıdır) FOTOKOPİSİ (ASLI SINAV GÜNÜ İBRAZ EDİLECEKTİR)
 9. TSSF Bir Yıldız Dalış Eğitmeni brövesini aldıktan sonra bir dalış kuruluşunda en az 1 (bir) yıl kayıtlı eğitmen olarak çalıştığını gösterir belge FOTOKOPİSİ (Dalış Merkezi Yetki Belgesi, Çalışma sözleşmesi)
 10. TSSF Bir Yıldız Dalış Eğitmeni brövesini aldıktan sonra Federasyonun yetkili dalış kuruluşlarında kayıtlı eğitmen olarak en az 50 dalıcı belgesi vermiş olduğuna dair imzaladığı bilgi kayıt formlarının veya brövelerin FOTOKOPİLERİ (TSSF web sayfasında bulunan eğitmen işlemleri başlığı altından alınabilir)
 11. En az lise ya da dengi okul bitirmiş olduğuna dair diploma FOTOKOPİSİ veya daha üst seviyede öğrenci olanlar için, öğrenci olduğuna dair belge FOTOKOPİSİ (ASLI SINAV GÜNÜ İBRAZ EDİLECEKTİR)

Kayıt Kapanmıştır

 

Hakkında TSSF ADMIN