DALIŞ TURİZMİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRAN YASA TEKLİFİ KANUNLAŞTI

DALIŞ TURİZMİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRAN YASA TEKLİFİ KANUNLAŞTI

Sualtı kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu bölgelerin turizm ve sportif amaçlı dalışa açılmasını öngören Turizmi Teşvik Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi, TBMM tarafından kabul edilerek kanunlaştı.

Federasyonumuzun dalış branşının gelişmesine ve yaygınlaşmasına da katkıda bulunacak kanun değişikliği ile dalış turizminin ülke turizmine katkısının önü açıldı. Federasyonumuzun önemli katkılarıyla hazırlanan değişiklikle turizm ve sportif amaçlı dalış yapılacak yerler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Yasalaşan kanun değişikliği, sualtı kültür ve tabiat varlıklarını barındıran dalış bölgesinin askeri yasak bölge ya da güvenlik bölgesinde olması durumunda, Milli Savunma Bakanlığı’nın uygun görüşü doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlayacağı yönetmelikle bu bölgelerde de dalış yapılabilmesine imkân sağlıyor.

Kanun değişikliği sayesinde ülkemizin sualtında kalan zengin tarihi mirasları, batık şehirleri, eşsiz sualtı canlı yaşamını yerli ve yabancı turistler keşfedebilecek. Ülkemizin sualtı tarih ve tabiatının zengin potansiyeli ortaya çıkarılacak.

Turizmi Teşvik Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi’nin hazırlanması ve yasalaşması, Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Federasyonumuzun Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan, TSSF Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın önemli ve değerli destekleriyle gerçekleşti.

Federasyon Başkanımız Doç. D. Şahin Özen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Yasalaşan kanun maddesi dalış camiamıza hayırlı olsun. Yıllardır istediğimiz ve dile getirdiğimiz bir gelişme hayata geçirildi. Türkiye dünyanın en önemli sualtı tabiat ve kültür zenginliğine sahip bir ülke. Bu potansiyeli tıpkı Mısır gibi dünyaya tanıtabilmemizin önündeki engeller bu kanunla ortadan kalktı. Emeği geçen herkes, ülke turizminin gelişmesi açısından çok değerli bir katkı sundu. Destek olan herkese federasyonumuz ve sualtı topluluğu ailesi adına teşekkür ediyorum” dedi.

Hakkında