ENGELLİLER HAFTASI’NDA, ENGELLİ DALICILAR İÇİN TÜRKİYE’DE İLK KEZ DÜZENLENİYOR.

ENGELLİLER HAFTASI’NDA, ENGELLİ DALICILAR İÇİN TÜRKİYE’DE İLK KEZ DÜZENLENİYOR

ENGELLİ DALICI EĞİTMEN SEMİNERİ, KOCAELİ’DE BAŞLIYOR

Dünya Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)’nda engellilerin donanımlı dalışyapabilecek düzeyde engelli dalıcı olabilmesi için Türkiye’de ilk kez “Engelli Dalıcı Eğitmen Semineri” düzenleniyor.

Engelli Dalış Dalıcı Talimatı’nın 16 Şubat’ta yürürlüğe girmesinin ardından engellileri, sualtının büyüleyici dünyasıyla buluşturacak dalıcı eğitmenleri için Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu harekete geçtiKocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önemli işbirliği ve desteğiyle Türkiye’de ilk kez Engelli Dalıcı Eğitmen Seminerigerçekleştirilecek. Açılışı 14 Mayıs saatTürkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen’in, 14 Mayıs’ta saat 10:00’daki açılışta hazır bulunacağı seminere, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar’ın da katılması bekleniyor.

14-15 Mayıs’ta 50 eğitmenin katılacağı Kocaeli Darıca’daki Elit Otel’deki seminerde, engelli bireylerin denizlerde ve uygun havuzlarda donanımlı dalış ve sualtı etkinlikleri yapabilecek donanıma sahip olması için eğitmenlerin uyacakları kural ve standartlar anlatılacak. Sunumlar, fizyoterapist, psikolog ve özel eğitim uzmanları tarafından gerçekleştirilecek. 1, 2 ve 3 yıldızlı dalış eğitmenlerinin katılacağı seminerin ilk gününde teorik eğitim verilirken, ikinci gün otel havuzunda üç engelli dalıcının da katılacağı su uygulamaları yapılacak.

BU BELGEYLE ENGELLİ DALICI EĞİTİMİ VERİLECEK

Seminer sınavında başarılı olan eğitmenlere “Engelli Dalıcı Eğitmen Belgesi” verilecek. Bu belgeyi alan eğitmenler, engelli dalıcı dalış merkezi yetki belgesi alarak donanımlı dalış yapabilecek engelli dalıcı yetiştirmek için gerekli eğitimi verebilecekler.

Konuyla ilgili açıklama yapan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası. Engelli bireylerimiz için, böylesine anlamlı bir haftada Türkiye’de ilk kez bu semineri düzenleyecek olmaktan gerçekten gurur ve mutluluk duyuyoruz. Engelli vatandaşlarımızı sualtının eşsiz dünyasıyla tanıştıracağız. Yakın zamanda gerekli talimat da yayınlandı. Bu talimata uygun bir şekilde planladığımız semineri takip eden aylarda donanımlı dalış yapabilecek engelli dalıcılarımızı yetiştireceğiz. Bundan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Doç. Dr. Şahin Özen, seminerin yapılmasında organizasyona çok önemli katkılar sunan Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne de özellikle teşekkür ettiğini belirtti.

Hakkında