ENGELLİLERİ SUALTI İLE BULUŞTURACAK İLK EĞİTMEN BELGELERİ VERİLDİ

ENGELLİLERİ SUALTI İLE BULUŞTURACAK İLK EĞİTMEN BELGELERİ VERİLDİ

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle engellilerin donanımlı dalış yapabilmesine yönelik Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiği seminerde sınavı geçen 49 dalıcı, Engelli Dalıcı Eğitmen Belgesi aldı.

Dünya Engelliler Haftası (10-16)’nda Kocaeli Darıca’da iki gün süren Engelli Dalıcı Eğitmen Semineri dün sona erdi. Elit Otel’de verilen teorik dersler ve havuzda yapılan su uygulamalarına katılan 50 dalıcı eğitmenine, Engelli Dalış Dalıcı Talimatı’ndaki kurallar ve standartları içeren sunumlar yapıldı.

Ümmü Kumru Özel Rehabilitasyon Merkezi’nden 4 uzmanın da katıldığı seminerin ikinci gününde yapılan havuz uygulamalarına bir görme engelli, üç bedensel engelli vatandaşımızın katılmasıyla gerçek bir donanımlı dalış eğitim ortamı oluşturuldu. Engelli sağlığı, sualtında yaşanabilecek sorunlar, alınması gereken aksiyonlar gibi birçok konuda uzmanlar tarafından eğitmenler bilgilendirildi. Seminere katılan eğitmenlerden 49’u, yapılan sınavda başarılı olarak Engelli Dalıcı Eğitmen Belgesi aldı.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Kocaeli Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi Spor Şube yetkilileri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, engelli dernekleri temsilcileri ve TSSF Kocaeli il temsilcisi Celal Kavaz’ın katıldığı seminer sonunda belge alan eğitmenler, engellilerin donanımlı dalış yapabilmesi için vakit kaybetmeden çalışmalara başlayacaklarını belirttiler.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI SUALTIYLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Seminere ilginin son derece sevindirici olduğunu belirten TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “49 dalıcı eğitmenimiz, Türkiye’de ilk kez verilen belgeler sayesinde ülkemizin dört bir yanında engelli vatandaşlarımızı donanımlı dalışla buluşturacak. Dünya Engelliler Haftası’nda önemli bir projeyi başlatmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Engellilerimizin engellerini kaldırarak onları sualtıyla buluşturmaya yeni etkinliklerle devam edeceğiz. Katılan ve başarılı olan bütün eğitmenlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Doç. Dr. Şahin Özen, gösterdiği hassasiyet ve organizasyonu verdikleri destek nedeniyle başta Spor Genel Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Ümmü Kumru Özel Rehabilitasyon Merkezi, engelli dernekleri ve TSSF Kocaeli il temsilciliğine teşekkür etti.

 

Hakkında