İLK KEZ KATILDIĞIMIZ DÜNYA ŞAMPİYONASINDA 7. OLDUK

İLK KEZ KATILDIĞIMIZ DÜNYA ŞAMPİYONASINDA 7. OLDUK

11. CMAS Sualtı Ragbisi Dünya Şampiyonası’nın en genç kadın takımı olan TSSF Sualtı Ragbisi Kadın Milli Takımı’mız, ilk kez katıldığı büyükler dünya şampiyonasında 14 ülke arasında 7. oldu.

Ortalama yaş seviyesi 18 olan, yetenekli ve genç sporculardan kurulu TSSF Sualtı Ragbisi Kadın Milli Takımı’mız, 27 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında Avusturya’nın Graz şehrinde yapılan 11. CMAS Sualtı Ragbisi Dünya Şampiyonası’na ilk kez katıldı. Çeyrek finale ismini yazdırmayı başaran Milli Takımı’mız ilk kez katıldığı şampiyonada en güçlü 8 ülkenin arasına girmeyi başardı.

Dünya şampiyonluğu ve dereceleri olan güçlü ve deneyimli rakiplerine karşı övgüye değer mücadeleler ortaya koyan Milliler, grubundaki ilk maçta Amerika ile 1-1 berabere kaldı. İkinci maçta son Dünya Şampiyonu Almanya ile karşılaşan Türkiye, müsabakayı 3-0 kaybetti. Gruptaki son eleme maçında Kadın Milli Takımı’mız İspanya’yı 3-0 net bir skorla geçti. Aldığı sonuçlarla gruptan 0 averaj ve 4 puanla ikinci çıkan Sualtı Ragbisi Kadın Milli Takımı’mız çeyrek finalde Dünya Üçüncülüğü unvanı olan Kolombiya ile karşılaştı. Millilerimiz Kolombiya’ya 3-0 mağlup oldu. Türkiye’nin sıralama maçlarında rakibi olan tecrübeli ülkelerden İsveç, Milli Takımı’mızı tek golle yendi. 7. ve 8.lik maçında Avustralya ile eşleşen Millilerimiz, rakibini 1-0 yenerek Dünya 7.si oldu.

MİLLİLERİMİZ, GELECEĞİN EN GÜÇLÜ ÜLKELERİNDEN BİRİ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Milli Takım Antrenörü Tarkan Laleli, “Genç bir takım oluşturduk. Ortalama yaş seviyemiz 18. Ancak çok yetenekli ve güçlü sporcularımız var. İlk kez katıldığımız için sporcularımız çok heyecanlıydı. Hemen her maçta rakiplerimize karşı oyun stratejilerimizi tekrar değerlendirdik. Son Dünya Şampiyonu Almanya ile yaptığımız grup maçında, çok büyük fark yiyeceğimiz konuşuluyordu. Yenilmemize rağmen çok iyi mücadele ettik. Keza, dünya üçüncüsü olan Kolombiya ile çeyrek final maçında da kazanma şansımız azdı. Ancak en iyi sonucu almak için mücadele ettik. Şampiyonada yarışan ülkeler, ilk kez katılmamıza rağmen ortaya koyduğumuz performans karşısında çok etkilendiler. Milli Takımımızın önümüzdeki yılların en güçlü takımlarından biri olacağı yönünde bir genel kanı oluştu” dedi.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “GENÇ VE İNANÇLI BİR KADROYLA GELECEĞE YATIRIM YAPTIK”

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, ortaya koydukları mücadeleden dolayı Kadın Milli Takımı ve antrenörlerini tebrik ettiğini belirterek, “Geleceğe yatırım yapıyoruz. Genç, inançlı ve güçlü bir kadro oluşturduk. Kadınlarda A Milli düzeyinde ilk kez katılıyoruz. Heyecan olması çok normal. Millilerimizin ortaya koyduğu performans, doğru bir kadro oluşturduğumuzu gördük. Bu genç kadro ile katıldığımız ilk Dünya Şampiyonası’nda çeyrek finale kadar yükselmek bile çok önemli bir başarı. Sporcularımızı ve antrenörlerimizi tek tek kutluyorum” diye konuştu.

A Milli Takım kafilemiz bugün Türk Hava Yolları’nın TK1884 sefer sayılı uçağıyla Avusturya’dan 14:30’da İstanbul Havalimanı’ndan yurda dönüyor.

SUALTI RAGBİSİ KADIN MİLLİ TAKIM KADROMUZ

TSSF Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Şenel başkanlığındaki Sualtı Ragbisi Kadın Milli Takımı’mızın antrenörlüğünü Tarkan Laleli yapıyor. Kadın Milli Takımı’mız Didem Özdem Pehlivan, Evrim Özsoy, Deniz Enginler, Gülce Banda Bingül, Özgüm Öcül, Ekin Kalaycıoğlu, Neclanur Çağan, İdil Altan, Dilan Karcılar, Buse Gündüz, Zelal Kaya ve Belis Özoğul’dan oluşuyor.

 

25 Temmuz -3 Ağustos 2019
Milli Takımımız
Müsabaka Youtube Kanalı
Facebook sayfası
Instagram Sayfası

Hakkında