İstanbul’daki CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nda 15 Kez Dünya Rekoru Kırıldı

İstanbul’daki CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nda 15 Kez Dünya Rekoru Kırıldı

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nin ilk kez ev sahipliğinde İstanbul’da yapılan ve dün sona eren CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nın son gününde iki ayrı disiplinde 7 kez dünya rekoru kırıldı. 4 gün süren şampiyonada toplam 15 kez dünya rekoru kırıldı.

Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü Olimpik Yüzme Havuzu’nda yapılan CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nın son gününde dinamik apnea monopalet ve dayanıklılık apnea 8×50 metre bayanlar ve erkeklerde sporcular, dünya rekorlarını alt üst eden performanslar ortaya koydular. 6 yeni dünya rekoruna imza atılarak başlayan şampiyona, 7 dünya rekorunun kırıldığı son gün yarışları ile sona erdi. Dinamik apnea paletsiz, dayanıklılık apnea 16×50 metre, dinamik apnea çift palette kırılan 8 rekorla birlikte şampiyona boyunca kırılan dünya rekoru sayısı 15 oldu.

Serbest Dalış Milli Takımı’mızdan en iyi dereceyi ise ilk gün yapılan dayanıklılık apnea 16×50 metre erkeklerde Avrupa ikincisi olan Derin Toparlak aldı. Toparlak,  9 dk. 27 sn. ile geçen yılın dünya rekortmeni Alman Max Poschart’ın 9 dk. 34 sn.lik dünya rekorunu da kırmış oldu.

15 ülkeden 52’si erkek 49’u kadın toplam 101 sporcunun katıldığı Avrupa Şampiyonası’nın ilk üç gününde dinamik apnea paletsiz, dayanıklılık apnea 16×50, statik apnea, speed apnea, dinamik apnea çift palet yarışlarının ardından dün dinamik apnea monopalet, dayanıklılık apnea 8×50 metre yarışları yapıldı.

DAYANIKLILIK APNEA 8X50 METREDE 5 DÜNYA REKORU

Dayanıklılık apnea 8×50 metre erkeklerde Rusya’dan Mikhail Drazdov’a ait olan 3 dk. 43 sn.lik dünya rekoru dün peş peşe 3 kez kırıldı. 3 dk. 39 sn. ile bronz madalya alan Rus Evgeni Saurov tarafından kırılan rekor, ardından yine gümüş madalya alan Rus sporcu Denis Arshanov tarafından 3 dk. 33 sn.  ile tekrar kırıldı. Bu disiplinde Rus Mikhail Drazdov 3 dk. 25 saniye ile dünya rekoruna tekrar sahip oldu. Drazdov Avrupa Şampiyonu oldu.

Dayanıklılık apnea 8×50 metre bayanlarda 4 dk. 37 sn. ile İtalyan Martina Mongardino’ya ait dünya rekoru önce gümüş madalya alan Rus Anastasya Zhatkina tarafından 4 dk. 33 sn. ile kırıldı. Eski rekortmen Martina Mongiardino bu disiplini 4 dk. 32 sn.de tamamlayarak Avrupa Şampiyonu olurken, dünya rekorunun tekrar sahibi oldu. Rus Evgenia Kozyreva ise 4 dk. 40 sn. ile bronz madalyayı aldı.

DİNAMİK APNEA MONOPALETE İTALYAN VE POLONYA İMZASI

Dinamik apnea monopalet bayanlarda İtalyan Alessia Zecchini tek nefeste 253 metre yüzerek kendisine ait olan tek nefeste 250 metrelik dünya rekorunu yeniden kırdı ve Avrupa Şampiyonu oldu. Gümüş madalyayı İtalyan Livia Bregonzio 250 metre ile alırken, bronz madalyayı 236.2 metre ile Polonyalı Julia Kozerska aldı.

Dinamik apnea monopalet erkeklerde 300 metre ile Arthur Guergin-Boeri’ye ait dünya rekoru, Polonyalı Mateusz Malina tarafından kırıldı. Malina, tek nefeste 316.53 metrelik derece  gerçekleştirdi. Avrupa Şampiyonu oldu. Fransız Guillaume Bourdila 284.85 metre ile gümüş madalya alırken, bronz madalyanın sahibi 276.1 metrelik derecesiyle İtalyan Mauro Generali’nin oldu.

YENİ BİR SERBEST HAVUZ DİSİPLİNİ İÇİN DENEME MÜSABAKASI YAPILDI

Bu Avrupa Şampiyonası’nda, serbest dalış havuz yarışlarında yeni bir mücadele disiplininin hayata geçirilmesi için ilk adım da atıldı. Henüz resmi yarışma disiplini olmayan 4×100 speed bayrak yarışı için ülkeler deneme müsabakasına katıldı. Kadın ve erkeklerden oluşan iki ayrı takım ile yarışmaya katılan Rusya 1. ve 3. olurken, İtalya ikinci oldu. Türkiye ise 4. oldu.

AVRUPA ŞAMPİYONASI’NIN EN BAŞARILI ÜLKESİ İTALYA OLDU

15 ülke arasında 4 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya ile CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nın en başarılı ülkesi İtalya oldu. Rusya 3 altın, 4 gümüş ve 4 bronz madalya ile ikinci sırada yer aldı. Polonya 2 altın, 1 gümüş, 2 bronz madalya kazanarak en başarılı üçüncü ülke oldu. Türkiye 1 gümüş madalya ile sıralamada 8. oldu.

Madalya ve kapanış törenine CMAS Genel Sekreteri Hasan Bakuş, TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, TSSF Başkan Yardımcısı Atilla Aras, CMAS Serbest Dalış Komisyon Başkanı Apostolos Bellos katıldı. Dayanıklılık apnea 16×50 metre ve dinamik apnea monopalette ilk üçe giren sporculara madalyaları verildi.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “ÜLKEM ADINA GURUR DUYDUĞUM BAŞARILI BİR ORGANİZASYONA İMZA ATTIK”

Avrupa Şampiyonası’nın kapanış konuşmasını yapan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “4 gün boyunca, Avrupa’nın en seçkin serbest dalış sporcularının bu seneki en iyi mesafelerini ve en iyi sürelerini birlikte izledik. Farklı disiplinlerde bayanlar ve erkeklerde 15 yeni dünya rekoru derecelerine tanık olduk. Öncelikle ülkeleri adına bu yarışmaya katılan cesur sporculara teşekkür ederim. Madalya kürsüsüne çıkan tüm sporcuları kutluyor, dünya rekoru kıran sporcuları ve ülkelerini de ayrıca alkışlıyorum” dedi.

15 ülkeden toplam 101 sporcunun ortaya koyduğu mücadeleyle ortaya çıkan bu muhteşem tabloya ilk kez ev sahipliği yapmaktan federasyon, federasyon yönetim kurulu ve Türkiye adına gurur duyduğunu söyleyen TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Böylesine büyük bir uluslararası yarışma için Türkiye’de karar kılan CMAS Başkanı Sayın Anna Arzhanova’ya, CMAS Genel Sekreteri Hasan Bakuş’a ve CMAS Yönetim Kurulu Üyeleri’ne, organizasyonumuza verdiği destek nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza, Spor Genel Müdürlüğü’müze, Maltepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne teşekkür ederim. Federasyon görevlilerimize ve organizasyon komitesine, değerli hakemlere, güvenlik ekibine, UMKE sağlık görevlilerine, havuz yönetimi ve çalışanlarına, haberleriyle destek olan basın kuruluşlarına ayrıca teşekkür ederim. Sizleri yeni bir uluslararası organizasyonda ülkemizde tekrar görmekten heyecan duyacağımızı ifade etmek isterim” diye konuştu.

MİLLİ SPORCULARIMIZDAN AVRUPA İKİNCİLİĞİ VE 7 TÜRKİYE REKORU GELDİ

Özgür Alemdar idaresinde Bilge Çingigiray, Sertan Aydın ve Cenk Devrim Ulusoy antrenörlüğündeki Serbest Dalış Milli Takımı’mız 6 bayan, 5 erkek sporcu ile yarışlara katıldı. Ülkemiz adına tek madalya Derin Toparlak’tan geldi. Toparlak, dayanıklılık apnea 16×50 metrede Avrupa ikincisi oldu. Milli sporcularımız elde ettikleri derecelerle 7 Türkiye rekoru kırdı. Dayanıklılık apnea 16×50’de Yasemin Ulucan ve Derin Toparlak, dinamik apnea paletsizde Oğuzhan Yeşil, dinamik apne çift palette yine Oğuzhan Yeşil, dayanıklılık apnea 8×50 metrede Yasemin Ulucan ve Derin Toparlak, speed apneada yine Yasemin Ulucan yaptıkları derecelerle yeni Türkiye rekorlarına imza attı.

Serbest Dalış Milli Takımı’mız kadrosunda kadınlarda Birgül Erken, Yasemin Ulucan, Yaren Yılmaz, Cemre Arslan, Sude Fidan, Damla Pınar Özdemir, erkeklerde ise Rüstem Derin, Oğuzhan Yeşil, Görkem Gedik, Derin Toparlak ve Serkan Toprak yer aldı.

CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA KATILAN ÜLKELER

İtalya, Polonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Slovenia, Almanya, İspanya, Ukrayna, Rusya, Hırvatistan, Sırbistan, Yunanistan ve Türkiye.

ŞAMPİYONLUK MAÇLARI, TSSF YOUTUBE KANALINDAN CANLI OLARAK YAYINLANDI

CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası yarışları, youtube’daki TSSF sayfasından canlı olarak yayınlandı. TSSF youtube kanalı linki: https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA

 Yarışma Sonuçları : 

06 22_06_2019-DYN-MEN-RESULTS

06 22_06_2019-DYN-WOMEN-RESULTS

07 22_06_2019-MEN-RESULTS

07-22_06_2019-WOMEN-RESULTS

08 22_06_2019-4X100-SPEED-RELAY-RESULST

08-4×100-SPEED-RELAY-TEAM-MEMBERS

2019-CMAS-INDOOR-IST-Medal-Statistics

 

YARIŞMA DİSİPLİNLERİ:

Dinamik Apnea Paletsiz (DNF) (Hedef, 50 metrelik havuzda tek nefeste en uzun mesafeyi gitmek.)

Dinamik Apnea Çift Palet, (DYN-BF) (Hedef, tek nefeste çift paletle en uzun mesafeyi gitmek.)

Dinamik Apnea Mono Palet (DYN) (Hedef, tek nefeste mono paletle en uzun mesafeyi gitmek.)

Dayanıklılık Apnea 16×50 metre (Hedef, 16×50 metreyi en kısa sürede mono palet ile tamamlamak. Sporcu, her 50 metrede bir nefes alabiliyor.)

Dayanıklılık Apnea 8×50 metre (Hedef, 8×50 metreyi en kısa sürede mono palet ile tamamlamak. Sporcu, her 50 metrede bir nefes alabiliyor.)

Statik Apnea, (STA) (Hedef, tek nefeste hareketsiz bir şekilde en uzun süre suyun altında kalmak.)

Hız Apnea (Hedef, 2×50 metreyi mono ya da çift palet olarak tek nefeste en kısa sürede kat etmek.)

 

Hakkında