İSTANBUL’DAKİ CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI’NIN İLK İKİ GÜNÜ’NDE 6 DÜNYA REKORU KIRILDI

İSTANBUL’DAKİ CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI’NIN İLK İKİ GÜNÜ’NDE 6 DÜNYA REKORU KIRILDI

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ev sahipliğinde İstanbul’da devam eden CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nın bugün yapılan ikinci gün yarışı statik apnea (STA) disiplininde erkeklerde Sırbistan’dan Branko Petroviç, bayanlarda Rusya’dan Yuzhneya Gorelik Avrupa Şampiyonu oldu. Dün yapılan ilk gün yarış sonuçlarıyla ilgili bugün onaylanan 2 yeni dünya rekoru ile birlikte ilk 2 günde toplam 6 dünya rekoruna imza atıldı.

İstanbul’daki Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü Olimpik Yüzme Havuzu’nda bütün heyecanıyla devam eden CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nın ikinci gününde statik apnea (STA) disiplininde nefesleri kesen mücadeleler yaşandı. Sualtında hareketsiz pozisyonda tek nefeste en uzun süre kalmayı hedefleyen sporcular, insan vücudunun sınırlarını zorlayan performanslar ortaya koydular.

ALTIN MADALYA SIRP VE RUS SPORCULARIN

Statik apnea erkekler kategorisinde 24 sporcu yarıştı. Sırbistan’dan Branko Petroviç 9 dk. 7 sn. nefesini tutarak Avrupa Şampiyonu oldu. Gümüş madalya, 9 dk. 1 sn.lik derecesiyle Fransa’dan Eric Marchal’ın olurken, Polonyalı sporcu Mateusz Malina 8 dk. 50 sn.lik derecesiyle bronz madalya aldı. Türk Milli Takımı’mızdan bu disiplinde erkeklerde en iyi dereceyi Görkem Gedik yaptı. Gedik, 7 dk. 37 sn.lik derecesiyle Avrupa 5.si oldu.

Statik apnea (STA) bayanlar kategorisinde Rusya’dan Yuzhneya Gorelik 7 dk. 26 sn. nefesini tutarak Avrupa Şampiyonu oldu. Gümüş madalyayı 7 dk. 10 sn.lik derecesiyle Fransız sporcu Syvlie Gilson alırken, yine Fransa’dan Beatrice Del Negro 6 dk. 59 sn.lik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu.

Milli sporcularımızdan bayanlarda en iyi dereceyi 4 dk. 59 sn.lik derecesiyle 11. sırada bitiren Yaren Yılmaz yaptı.

İLK GÜN YARIŞLARIYLA İLGİLİ 2 YENİ DÜNYA REKORU DAHA BUGÜN ONAYLANDI

Dün yapılan dinamik apnea paletsiz (DNF) ve dayanıklılık apnea 16×50 metrede 4 dünya rekoru kırılmıştı. Dayanıklılık apnea 16×50 metre erkeklerde alınan altın ve gümüş madalya derecelerinin 2  kez peş peşe kırılan dünya rekorları olduğu bugün CMAS yetkili kurullarınca onaylandı.

MİLLİ SPORCUMUZ DERİN TOPARLAK’IN KIRDIĞI DÜNYA REKORUNU ALMAN SPORCU GERİ ALDI

Dayanıklılık apnea 16×50 metre erkeklerde Avrupa ikincisi olan Milli Sporcumuz Derin Toparlak, 9 dk. 27 sn.lik derecesiyle Alman Max Poschart’a ait 9 dk. 34 sn.lik dünya rekorunu kırdı. Toparlak’ın rekor kırdığı mücadelenin hemen ardından yarışan Max Poschart ise 9 dk. 10 sn.de yarışmayı tamamlayarak, dünya rekoru derecesini Derin Toparlak’tan tekrar aldı. Böylece ilk gün yarışlarında 6 kez dünya rekoruna imza atıldı.

Bugün yapılan ödül töreninde ilk günde yapılan yarışlarda madalya alanlara ve rekor kıranlara madalyaları takdim edildi. Törene CMAS Yönetim Kurulu Üyesi Bozana Ostojic ve TSSF Başkan Yardımcısı Atilla Aras katıldı.

DÜN YAPILAN YARIŞMALAR…

Dün yapılan dinamik apnea paletsiz (DNF) disiplininde bayanlarda Polonya’dan Julia Kozerska tek nefeste 196.95 metrelik derecesiyle yeni dünya rekoruna imza atarak altın madalyanın sahibi olmuştu. Eski dünya rekoru 173.3 metre ile İtalyan Yara Espis’e aitti. Başarılı İtalyan sporcu Alessia Zecchini 179.32 metreyle gümüş madalya, Fransa’dan Frederique Cordier 166.52 metreyle bronz madalya almıştı.

ERKEKLERDEN PEŞ PEŞE 2 DÜNYA REKORU

Dinamik apnea paletsiz (DNF) erkekler kategorisi yarışlarında 2 dünya rekoru peş peşe kırılmıştı. 27 sporcunun yarıştığı disiplinde ilk dünya rekorunu 234.29 metre ile Polonyalı sporcu Mateusz Malina kırdı. Bu rekor derecesini, Fransız sporcu Fulillaume Bourdila 236.0 metreyle geçerek aynı yarışta ikinci dünya rekorunu kırdı, altın madalyanın sahibi oldu. Polonyalı Mateusz Malina gümüş madalya, Hırvatistan’dan Vanja Peles 222.28 metre ile bronz madalyanın sahibi oldu. DNF disiplininde eski rekor 210.7 metreyle Hırvatistan’dan Vitomir Maricic’e aitti.

DAYANIKLILIK APNEA 16X50 METRE BAYANLARDA 1 SANİYELİK FARKLA YENİ DÜNYA REKORU

Dayanıklılık apnea 16×50 metrede bayanlar yarışında dünya rekoru kırılmıştı. Ukrayna’dan Yuliia Chumak, 16×50 metreyi 10 dk. 58 sn.de tamamlayarak 1 saniyelik fark ile yeni dünya rekorunun ve Avrupa şampiyonluğunun sahibi oldu. Eski rekor 10 dk. 59 sn. ile İtalyan Martina Mongiardino’a ait. Rusya’dan Evgenia Kozyreva 11 dk.lık derecesiyle gümüş, Almanya’dan Elena Poschart 11 dk. 33 sn. ile bronz madalyanın sahibi oldu. Milli sporcularımızdan Yasemin Ulucan, 6. sırada yarışmayı tamamlarken 12 dk. 43 sn. ile Türkiye rekoru kırdı.

MİLLİ SPORCUMUZ DERİN TOPARLAK AVRUPA İKİNCİSİ

Aynı disiplinde dün erkekler kategorisinde yapılan yarışlarda Almanya’dan Max Poschart, 16×50 metreyi 9 dk. 10 sn.de tamamlayarak altın madalyaya ve yeni dünya rekoruna ismini yazdırdı. Rekor, bugün onaylandı. Serbest Dalış Milli Takım kadrosunda yer alan, aynı zamanda Paletli Yüzme Milli Takım Sporcusu da olan Derin Toparlak, serbest dalıştaki ilk milli mücadelesinde bu disiplinde 9 dk. 27 sn. ile gümüş madalya alma başarısını gösterdi. Derin Toparlak bu derecesiyle yeni Türkiye rekorunun da sahibi oldu. İtalya’dan Angelo Sciacca ise 9 dk. 49 sn.lik derecesiyle Avrupa üçüncüsü oldu.

15 ÜLKEDEN 101 SPORCU YARIŞIYOR

15 ülkeden 101 sporcunun katılımıyla yapılan CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası, 22 Haziran Cumartesi günü sona erecek. Şampiyonada Türkiye dahil 15 ülkeden 52’si bayan, 49’u erkek toplam 101 sporcu mücadele ediyor. 21 Haziran Cuma günü dinamik apnea çift palet (DYN-BF) ve hız apnea 2×50 metre, 22 Haziran Cumartesi günü dinamik apnea monopalet (DYN) ve dayanıklılık apnea 8×50 metre yarışları yapılacak.

SERBEST DALIŞ MİLLİ TAKIMI KADROMUZ

Özgür Alemdar idaresinde Bilge Çingigiray, Sertan Aydın ve Cenk Devrim Ulusoy antrenörlüğünde ülkemizi temsil eden Serbest Dalış Milli Takımı’mızın kadrosu 6 bayan, 5 erkek sporcudan oluşuyor.  Bayanlarda Birgül Erken, Yasemin Ulucan, Yaren Yılmaz, Cemre Arslan, Sude Fidan, Damla Pınar Özdemir, erkeklerde ise Rüstem Derin, Oğuzhan Yeşil, Görkem Gedik, Derin Toparlak ve Serkan Toprak mücadele ediyor.

CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA KATILAN ÜLKELER

İtalya, Polonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Slovenia, Almanya, İspanya, Ukrayna, Rusya, Hırvatistan, Türkiye, Sırbistan ve Yunanistan.

ŞAMPİYONLUK MAÇLARI, TSSF YOUTUBE KANALINDAN CANLI OLARAK YAYINLANIYOR

CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası yarışları, youtube’daki TSSF sayfasından canlı olarak yayınlanıyor. TSSF youtube kanalı linki: https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA

Yarışma Sonuçları :

STATIC APNEA WOMEN RESULTS

STATIC APNEA MEN RESULTS

YARIŞMA DİSİPLİNLERİ:

Dinamik Apnea Paletsiz (DNF) (Hedef, 50 metrelik havuzda tek nefeste en uzun mesafeyi gitmek.)

Dinamik Apnea Çift Palet, (DYN-BF) (Hedef, tek nefeste çift paletle en uzun mesafeyi gitmek.)

Dinamik Apnea Mono Palet (DYN) (Hedef, tek nefeste mono paletle en uzun mesafeyi gitmek.)

Dayanıklılık Apnea 16×50 metre (Hedef, 16×50 metreyi en kısa sürede mono palet ile tamamlamak. Sporcu, her 50 metrede bir nefes alabiliyor.)

Dayanıklılık Apnea 8×50 metre (Hedef, 8×50 metreyi en kısa sürede mono palet ile tamamlamak. Sporcu, her 50 metrede bir nefes alabiliyor.)

Statik Apnea, (STA) (Hedef, tek nefeste hareketsiz bir şekilde en uzun süre suyun altında kalmak.)

Hız Apnea (Hedef, 2×50 metreyi mono ya da çift palet olarak tek nefeste en kısa sürede kat etmek.)

 

YARIŞMA PROGRAMI:

Adres: Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü’ndeki Olimpik Yüzme Havuzu

Yarışma tarihleri:

19 Haziran Çarşamba saat           09:00-12:00/Dinamik Apnea Paletsiz (DNF)

15:00-17:00/Dayanıklılık Apnea (16×50)

20 Haziran Perşembe saat           09:00-12:00/Statik Apnea (STA)

13:00/Madalya töreni

21 Haziran Cuma saat                   09:00-11:30/Dinamik Apnea Çift Palet (DYN-BF)

Hakkında