KADIN DALIŞ EĞİTMENLERİ TOPLANTISI YAPILDI

KADIN DALIŞ EĞİTMENLERİ TOPLANTISI YAPILDI

Kadın dalıcı profesyonellerinin sorunlarını dinlemek, bunlara çözüm geliştirmek, bilgi birikimlerine katkıda bulunmak için federasyonumuz tarafından düzenlenen TSSF Kadın Dalış Eğitmenleri Toplantısı İstanbul’daki Türk Balıkadamlar Spor Kulübü’nde yapıldı.

5 Mayıs Pazar günü saat 13:00’da başlayan, kadın dalıcı rehber, dalış eğitmeni ve dalıcıların katıldığı uzun soluklu toplantının açılış konuşmasını Federasyon Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen yaptı. Yönetim kurulu üyemiz  Yrd.Doç.Dr. Melek Yeşim KURUOĞLU’da toplantıya katıldı. Katılımcıların soru ve sorunlarının yanıtlandığı toplantıda uzman konuklar katılımcılara güncel ve önemli bilgiler aktardılar. Öğr. Üyesi Dr. Selin Gamze Sümen kadın dalıcı sağlığı, Uzm. Dr. Bengüsu Mirasoğlu kadın dalıcı anketlerinin gösterdikleri, Spor Bilimleri Uzm. Meltem Demir ise dalış turizmi sektöründe cinsiyet ayrımcılığı ve ön yargısı başlıkları altında bilgilendirme sunumları yaptı.

Katılımcılara ve uzman konuklara ilgileri için teşekkür eden Federasyon Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen yaptığı konuşmada, Federasyon olarak bilgi ve donanım açısından donanımlı dalışın kadın profesyonellerine katkıda bulunmak, sorunların tespiti ve çözümü için onların her zaman yanında olduklarını ifade etti.

FEDERASYON BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “DONANIMLI DALIŞTA KADIN PROFESYONELLERİN SAYISINI ARTTIRACAĞIZ”

Dalış merkezlerimizdeki kadroların karşılaştıkları sorunların çözülmesi ve iyileştirilmesi, daha iyi çalışma koşulları ve hizmet şartlarının oluşturulması, cinsiyet nedeniyle olası haksızlıkların önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri konusunda son derece hassas olduklarını söyleyen Federasyon Başkanımız, donanımlı dalıştaki hedefler konusunda şöyle konuştu: “Yurt içindeki çalışmalarımızda ise dalış merkezi sayısını, aktif olarak görev yapan kadın dalıcı eğitmeni, kadın rehber dalıcı ve kadın dalıcı sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Teknik dalış talimatını bu yıl inşallah yürürlüğe koyacağız ve bu disiplinde faaliyetlerimize başlayacağız. CMAS’tan bu yıl için gerekli yetki ve izinleri aldık. Örneğin, Azerbaycan ve Gürcistan gibi komşu ülkelerle donanımlı dalışta ortak eğitim etkinlikleriyle deneyimlerimizi aktarmak için çalışmalarımız söz konusu.”

RAKAMLARLA DONANIMLI DALIŞ BRANŞIMIZ

Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen, ülkemizdeki donanımlı dalış branşındaki tabloyla ilgili şu bilgileri verdi: “Berrak denizimiz ve sualtı zenginliklerimiz, ülkemizi son yıllarda dalış noktaları açısından yabancı turistlerin çekim merkezi haline getirdi. Bugün itibariyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte, 24 ilimizde toplam 213 dalış merkezimiz sizlerin profesyonel yaklaşımıyla aktif olarak hizmet vermektedir.

1, 2 ve 3 yıldız kategorilerinde 343’ü kadın olan toplam 4.115 dalıcı eğitmenimizden 484’ü aktif olarak görev yapmaktadır. Aktif dalıcı eğitmenlerimizin 38’i kadın profesyonellerimizden oluşturmaktadır. 278 aktif rehber dalıcımızın 21’ini, yine 1, 2 ve 3 yıldızda 126 bin 359 olan toplam dalıcı sayımızın 29 bin 812’sini kadın dalıcılarımız oluşturmaktadır.

Ayrıca engelli vatandaşlarımızı sualtı dünyasıyla buluşturmak için 2018 yılındaki çalışmalarımızla 69 engelli dalıcı dalış eğitmeni ve 12 asistanımız yetki belgelerini alarak hizmet vermeye başladı.”

Hakkında