KAŞ’TAKİ DÜNYA KUPASI’NDA BUGÜNKÜ ALTIN MADALYALAR RUS SPORCULARIN

KAŞ’TAKİ DÜNYA KUPASI’NDA BUGÜNKÜ ALTIN MADALYALAR RUS SPORCULARIN

Antalya Kaş’taki 3. CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası ve TSSF Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası, bugünkü ip destekli sabit ağırlık (FIM) dalışları yapıldı. Bugünkü yarışlarda Dünya Kupası’nın sahibi Rusya’dan Olga Davydova ve Alexey Molchanov oldu. Erkeklerde Türkiye Şampiyonluğu’nu Rüstem Derin, Türkiye rekoru kırarak kazandı. Engelli serbest dalışta Mustafa Beyaz ise dünya rekoru kırdı.

1 Ekim’de Kaş’ta başlayan 3. CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası ve TSSF Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası’nda bugün ip destekli sabit ağırlık yarışları yapıldı. Erkeklerde dünya rekortmeni Alexey Molchanov, 103 metrelik dalışını 3 dk. 45 sn.de tamamlayarak Dünya Kupası’nın sahibi oldu. Gümüş madalya ise 3 dk. 30 sn.de yaptığı 83 metrelik derecesiyle Türkiye’den Rüstem Derin’in oldu. Erkeklerde Kolombiyalı Cristian Castano, 2 dk. 40 sn’de 82 metreye dalarak bronz madalya aldı.

Kadınlarda Rusya’dan Olga Davydova, 2 dk. 50 sn.de 72 metrelik dalışıyla Dünya Kupası’nı alırken, Polonyalı Emilia Biala 2 dk. 20 sn.de yaptığı 60 metrelik dalışıyla gümüş madalyanın sahibi oldu.

RÜSTEM DERİN’DEN TÜRKİYE REKORU GELDİ

TSSF Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası’nda Rüstem Derin’den yeni Türkiye rekoru geldi. 2012 yılında yine Kaş’ta Devrim Cenk Ulusoy’un elde ettiği 81 metreyi 2 metre geliştirerek 3 dk. 30 sn.de 83 metrelik dalış gerçekleştiren Rüstem Derin, bu başarısıyla Türkiye Şampiyonu oldu. Gökhan Şenses 2 dk. 30 sn.de 61.2 metrelik derecesiyle gümüş madalya alırken, Emre Bozkurt 2 dk. 40 sn.de yaptığı 60 metrelik dalışıyla bronz madalya aldı.

HAVA MUHALEFETİ NEDENİYLE YAPILAMAYAN DALIŞLAR YARINA ERTELENDİ

Kadınlarda sıralama, dalışların bir kısmı hava muhalefeti nedeniyle iptal edildiği için gerçekleşmedi. Yapılamayan dalışlar yarın gerçekleştirecek, yarışmalar sona erecek.

ENGELLİ SPORCU MUSTAFA BEYAZ, DÜNYA REKORU KIRDI

Bugünkü yarışlarda engelli Türk sporcu Mustafa Beyaz, dünya rekoruna imza attı. Beyaz, engelli serbest dalış ip destekli sabit ağırlıkta 1 dk. 15 sn.de 28 metreye dalarak dünya rekoru kırdı. Rekorun onaylanması için sonuçlar CMAS ile paylaşılacak. Daha önceki CMAS onaylı rekor, yine bir Türk sporcuya aitti.  Engelli sporcu Cem Esmeray, 22 metre ile dünya rekorunu elinde bulunduruyordu. Mustafa Beyaz, “Aslında zıpkınla balık avı sporuyla ilgileniyorum. Ancak son birkaç yıldır serbest dalış da yapıyorum. Gerçekten çok mutluyum. Zihinsel olarak kararlı, azimli ve cesaretli olduğunuz zaman bütün engeller ortadan kalkıyor. Bunu ispatladığım ve Türkiye’ye böyle bir gurur yaşattığım için çok mutluyum. Bu rekorumda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Son derece keyifli dalışlara tanık olduk. Organizasyon eksiksiz bir şekilde yürütüyor. Hem Dünya Kupası, hem Türkiye Şampiyonası’na katılan, madalya alan bütün sporcuları gönülden kutluyorum. Yarınki son dalışların ardından gelecek yıl inşallah Kaş Başka Dünya Kupası’nın 4.sünü gerçekleştireceğiz” dedi.

Doç. Dr. Şahin Özen, “Dünyanın en seçkin dalış merkezlerinden olan Kaş’taki Dünya Kupası yarışmasını Federasyonumuz ile birlikte yürüten CMAS’ın Başkanı Sayın Anna Arzhanova ve CMAS’ın Sayın Yönetim Kurulu Üyeleri başta olmak üzere organizasyonumuza çok değerli katkıları nedeniyle Kaş Belediyesi, Kaş Kaymakamlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Teşkilatı, UMKE çalışanları, organizasyon ekibi ve bizleri kucaklayan Kaş halkına teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

DÜNYA KUPASI’NDA 43 SPORCU YARIŞTI

CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası’nda Rusya, Amerika, Polonya, Kazakistan, Kolombiya ve Brezilya’dan 5’i kadın toplam 16 sporcu, Türkiye’den ise 7’si kadın 27 sporcu yarışıyor. Aralarında dünya rekortmeni Rus Alexey Molchanov’un da yer aldığı toplam 43 sporcu, Kaş İnceboğaz Belediye Halk Plajı’nın açıklarında 4 gün boyunca sabit ağırlık (CW), paletsiz sabit ağırlık (CNF), çift paletli sabit ağırlık (CW-BF) ve ip destekli sabit ağırlık (FIM) disiplinlerinde mücadele ediyor.

TSSF SERBEST DALIŞ DENİZ BİREYSEL TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

“Kaş Başka” Dünya Kupası’nda dalış yapan Türk sporcuların 4 gün boyunca 4 farklı disiplinde elde ettiği dereceler, hem Dünya Kupası hem de TSSF Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası sonuçları olarak değerlendiriliyor.

Hakkında