KAŞ’TAKİ DÜNYA KUPASI’NDA ŞAHİKA ERCÜMEN’DEN ALTIN MADALYA

KAŞ’TAKİ DÜNYA KUPASI’NDA ŞAHİKA ERCÜMEN’DEN ALTIN MADALYA

Bugün Kaş’ta başlayan, 7 ülkenin katıldığı 3. CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası ve Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası’nda, sabit ağırlık (CW) dalışlarında bayanlarda Şahika Ercümen ve erkeklerde Rus Andrey Matveenko yaptıkları derecelerle bu disiplinde dünya kupasını kazandılar.

Antalya’nın Kaş ilçesi, uluslararası serbest dalış yarışmasına bu yıl da ev sahipliği yapıyor.  Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) ile Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından 1-5 Ekim arasında gerçekleştirilen 3. CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası ve TSSF’nin etkinlik programında yer alan Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası’nda bugün ilk dalışlar gerçekleştirildi.

ŞAHİKA ERCÜMEN, SABİT AĞIRLIKTA 66 METRE İLE DÜNYA KUPASINI KAZANDI

Kadın ve erkek 19 sporcunun bugün sabit ağırlık (CW)’ta yaptığı dalışlarda Türkiye’den Şahika Ercümen, 2.14 dk.da yaptığı 66 metrelik derecesiyle “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası’nın sahibi oldu. Kadınlarda gümüş madalyayı, 2.15 dk.da 45 metrelik dalışıyla Polonya’dan Emilia Biala ve 1.30 dk.da yaptığı 45 metrelik derecesiyle Rusya’dan Zoya Golovnya paylaştı.

ERKEKLERDE DÜNYA KUPASININ SAHİBİ, 120 METREYLE RUS SPORCUNUN OLDU

Erkeklerde dünya kupasını kazanan isim ise 3.50 dk.da gerçekleştirdiği 120 metrelik dalışıyla Rusya’dan Andreey Matveenko oldu. Kolombiya’dan Cristian Castano, 2 dk.da yaptığı 75 metrelik dalışıyla gümüş, Brezilya’dan Raphael Gustavo Dalmieda Vilamiu 2.05 dk.daki 55 metrelik derecesiyle bronz madalya aldı.

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’NDA İLK ALTIN MADALYALAR ŞAHİKA ERCÜMEN VE AHMET NACAR’IN OLDU

TSSF Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası’nda sabit ağırlık (CW)’da altın madalyalar Şahika Ercümen ve Ahmet Nacar’ın oldu. Kadınlar kategorisinde Şahika Ercümen 2.15 dk.da yaptığı 66.3 metrelik derecesiyle Türkiye Şampiyonu oldu. İkinci, 1.42 dk.da yaptığı 43.1 metrelik dalışıyla Yaren Türk olurken, üçüncü sırada 1.27 dk.da 41 metreye dalan Birgül Erken yer aldı.

Sabit ağırlık (CW) erkeklerde Ahmet Nacar, 58 sn.deki 30 metrelik dalışıyla altın madalyanın sahibi oldu. İkinci ve üçüncü sırayı alan sporcular ceza puanları düşüldükten sonra derecelerini aldılar. Halis Aydoğan 55 sn.de yaptığı dalış sonrası ceza puanı düştükten sonra 10.8 metre ile ikinci oldu. Gökhan Şenses ise 1.32 dk.da yaptığı dalışta ceza puanları sonrası 3.6 metreye çekilen dalışıyla üçüncü sıra yer aldı.

Dereceye giren sporculara, bu akşam saat 18:00’da Kaş Cumhuriyet Meydanı’ndan düzenlenen törenle ödülleri takdim edilecek.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, organizasyonun çok güzel başladığını belirterek, “Şampiyonaların ilk gününde dünya kupasında ve Türkiye şampiyonasında dereceye giren sporcuları yürekten kutluyorum. Dalışlar 3 gün daha devam edecek. Kaş’tan yeni dünya rekorlarının çıkacağını umuyoruz” dedi.

DÜNYA KUPASI’NDA 7 ÜLKENİN SPORCULARI YARIŞIYOR

CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası’nda Rusya, Amerika, Polonya, Kazakistan, Kolombiya ve Brezilya’dan 5’i kadın toplam 16 sporcu, Türkiye’den ise 7’si kadın 27 sporcu yarışıyor. Aralarında dünya rekortmeni Rus Alexey Molchanov’un da yer aldığı toplam 43 sporcu, Kaş İnceboğaz Belediye Halk Plajı’nın açıklarında 5 Ekim’e kadar 4 gün boyunca sabit ağırlık (CW), paletsiz sabit ağırlık (CNF), çift paletli sabit ağırlık (CW-BF) ve ip destekli sabit ağırlık (FIM) kategorilerinde dalıyorlar.

TSSF SERBEST DALIŞ DENİZ BİREYSEL TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

“Kaş Başka” Dünya Kupası’nda dalış yapan Türk sporcuların 4 gün boyunca 4 farklı disiplinde elde ettiği dereceler, hem Dünya Kupası hem de TSSF Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası sonuçları olarak değerlendiriliyor.

YARIN, PALETSİZ SABİT AĞIRLIKTA DALIŞLAR YAPILACAK

Dünya Kupası ve Türkiye Şampiyonası, yarın paletsiz sabit ağırlık (CNF) disiplinindeki dalışlarla devam edecek.

TSSF CANLI OLARAK YAYINLAYACAK

Serbest dalıştaki iki yarışma, TSSF’nin resmi youtube sayfasından canlı olarak yayınlanacak. Canlı yayın linki: https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA

SABİT AĞIRLIK (CW)’DE DÜNYA REKORLARI

Kadınlarda sabit ağırlık (CW) disiplininde dünya rekorunu 3 dk. 50 sn.de yaptığı 113 metrelik derecesiyle Slovenyalı Alenka Artnik elinde bulunduruyor. Erkekler sabit ağırlık (CW)’da dünya rekorunu, 3 dk. 50 sn.de yaptığı 125 metrelik derecesiyle Rusya’dan Alexey Molchanov kırmıştı.  İki rekor da bu yıl Orta Amerika ülkesi Honduras’ın Roatan Adası’nda yapılan Serbest Dalış Outdoor Dünya Şampiyonası’nda elde edildi.

SABİT AĞIRLIK (CW)’DE TÜRKİYE REKORLARI

Erkekler sabit ağırlık (CW)’de Türkiye rekoru 87 m. ile Devrim Cenk Ulusoy’a ait. Ulusoy, bu rekor derecesini 2011 yılında Kaş’ta elde etmişti.

Kadınlarda sabit ağırlık (CW)’de Türkiye rekoru 85 m. ile Derya Can’a ait. Derya Can, bu rekorunu 2018 yılında Kaş’ta kırmıştı.

3.CMAS-TSSF KAŞ BAŞKA OUTDOOR SERBEST DALIŞ DÜNYA KUPASI ve SERBEST DALIŞ DENİZ BİREYSEL TÜRKİYE ŞAMPİYONASI PROGRAMI:

  • Yer: İnceboğaz Belediye Halk Plajı açıkları, Kaş/Antalya.
  • Açılış töreni ve kortej yürüyüşü: 1 Ekim Salı saat 18:00 Kaş Cumhuriyet Meydanı
  • Kapanış töreni: 5 Ekim Cumartesi saat 20:00 Kaş Cumhuriyet Meydanı
  • Madalya törenleri: 2, 3, 4 ve 5 Ekim tarihlerinde Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda her gün saat 18:00’da

Yarışmalar:

  • 2 Ekim Çarşamba Sabit Ağırlık (CW)
  • 3 Ekim Perşembe Paletsiz Sabit Ağırlık (CNF)
  • 4 Ekim Cuma Çift Paletli Sabit Ağırlık (CW-BF)
  • 5 Ekim Cumartesi İp Destekli Sabit Ağırlık (FIM)
    -Yarışma günlerinde tekneler Kaş Limanı’ndan 07:45’te hareket edecek. İnceboğaz Belediye Halk Plajı açıklarında dalışlar her gün saat 09:30’da başlayacak.

https://www.aa.com.tr/tr/dunyadan-spor/milli-sporcu-sahika-ercumenden-altin-madalya/1600271

 

Hakkında