MİLLİ SPORCU DERYA CAN, BUZ ALTINDA YENİ DÜNYA REKORU KIRARAK GUİNESS’E GİRDİ

MİLLİ SPORCU DERYA CAN, BUZ ALTINDA YENİ DÜNYA REKORU KIRARAK GUİNESS’E GİRDİ

Serbest Dalış Milli Sporcusu ve Dünya Rekortmeni Derya Can, yatay dalış disiplininde buzla kaplı bir gölde tek nefeste 120 metre yüzerek yeni Dünya rekorunu kırdı ve Guiness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı.

Avusturya’nın Weissensee kentinde 35 santimetre buzla kaplı Weissensee Gölü’de rekor denemesi yapan Derya Can, tek nefeste 1 dakika 47 saniyede 120 metre yüzerek, Fransız sporcu Aurore Asso’ya ait olan 112.3 metrelik yatay dalış rekorunu kırmayı başardı.

Eşi Tayfun Göçen, Antrenör Aydnan Yanbay ve güvenlik ekibi eşliğinde, 2 santigrat derece hava sıcaklığı, 1 santigrat derece su sıcaklığı koşullarında rekor denemesini gerçekleştiren Derya Can, 35 santimetre kalınlığındaki buz tabakasının altında yüzdü.

DERYA CAN: “REKORU TÜRK KADINLARINA ARMAĞAN EDİYORUM”

Rekoru kırdıktan sonra açıklama yapan Milli Sporcu Derya Can, son 3 ayda 3 dünya rekoru kırdığına dikkat çekti. Rekoru, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türk kadınlarına armağan ettiğini dile getiren Derya Can, “Benim gibi çoluğuyla çocuğuyla iş yapan, çalışan, emek harcayan Türk kadınına rekorumuz armağan olsun. Rekor denemelerime devam edeceğim. Antalya’nın Kaş ilçesinde gerçekleştirilecek Avrupa Şampiyonası sonrası yeni bir dünya rekoru daha deneyeceğim” diye konuştu.

BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “DERYA CAN’IN BU REKORUNUN AYRI BİR ÖNEMİ VAR”

Derya Can’ın yeni Dünya rekorunun, soğuk hava ve su koşulları dikkate alındığında diğer rekorlardan ayrı bir yere konulması gerektiğini vurgulayan Federasyon Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen, “Derya’nın Guiness Rekorlar Kitabı’na ismini yazdırması, bunun için ortaya koyduğu disiplinli çalışma, azim ve kararlılığı sualtı sporlarımız için gerçekten gurur verici. Kendisi, serbest dalış sporcularına bir sporcu ve bir anne olarak örnek teşkil eden sporcularımızdandır. Kendisini kutluyorum. Alkışlanmayı sonuna kadar hak eden bu başarıya emeği geçen herkese Federasyon Yönetim Kurulu Üyeleri ve şahsım adına teşekkür ederim. Başarılarının devam edeceğine ve bunun diğer sporcularımıza motivasyon kaynağı olacağına hiç şüphem yoktur” dedi.

Hakkında