Milli sporcumuz Derya Can ’dan 2 yeni dünya rekoru

Milli sporcumuz Derya Can’dan 2 yeni dünya rekoru

Serbest Dalış Milli Sporcumuz Derya Can, şehitlerimiz için dalarak 2 yeni Dünya Rekoru’nun sahibi oldu.

CMAS hakemlerinin gözetiminde Antalya’nın Kaş ilçesi Hidayet Koyu açıklarında 2 ayrı rekor denemesini başarıyla gerçekleştiren Derya Can, 16 Aralık Cuma günü paletsiz değişken ağırlıkta 94 metreye dalarak bu disiplinde yeni Dünya Rekoru’nu kırdı. Eski rekor, 93 metre ile Serbest Dalış Milli Sporcumuz Şahika Ercümen’e aitti.

Rekor denemelerinin ikinci günü olan 17 Aralık Cumartesi günü bu kez paletli değişken ağırlıkta 111 metreye dalan Derya Can, yaptığı bu dereceyle ikinci kez yeni Dünya Rekoru’na imza attı. Eski rekor 110 metreyle yine Milli Sporcumuz Şahika Ercümen’e aitti.

Peş peşe iki yeni Dünya Rekoru kıran Derya Can, “4 yıl önce planladığım bu rekorları kırmak için şehitleri düşünerek daldım. Yeni rekorlarımı zor günler geçiren ülkemize armağan ediyorum” dedi.

Bu rekorlarından dolayı Derya Can’ı gönülden kutladığını söyleyen Federasyon Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen, “Kendisini azminden ve kararlılığından dolayı kutluyorum. İnançlı ve disiplinli bir çalışmanın meyvesini alarak ülkemizi gururlandırdı. Önümüzdeki dönemde bu rekorlarının devam edeceğine olan inancımız tamdır” diye konuştu.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Hakkında