Milli Sporcumuz, Portekiz’deki Dünya Şampiyonası’nın “En Büyük Balık Avlayan Sporcu” Ödülünü Kazandı

Milli Sporcumuz, Portekiz’deki Dünya Şampiyonası’nın “En Büyük Balık Avlayan Sporcu” Ödülünü Kazandı

31.CMAS Zıpkınla Balık Avı Dünya Şampiyonası’nda Milli Takım sporcularımızdan Ahmet Tekin, yakaladığı yaklaşık 7 kiloluk balık ile şampiyonanın en önemli ödüllerinden “En Büyük Balığı Avlayan Sporcu” ödülünü aldı. İspanya’nın Dünya Şampiyonu olduğu yarışmada, Zıpkınla Balık Avı Milli Takımı’mız, 30 ülke arasında 11. oldu.

Portekiz’in Sagres kasabasında 6 Eylül’de başlayan 31. CMAS Zıpkınla Balık Avı Dünya Şampiyonası dün sona erdi. 30 ülkenin sporcuları, en yüksek puanı getiren en fazla balığı avlamak için açık denizde tek nefeste birçok dalış gerçekleştirdiler. Rekabet ve heyecanın dünya çapında yaşandığı şampiyonada, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)  Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen’in kafile başkanlığını, Aris Moukas ve Sedat Osmanoğlu’nun antrenörlüğünü yaptığı, Fırat Yağcı Ahmet Tekin, Semih İnce ve Selim Konya’dan oluşan A Milli Takımı’mız, elde ettiği sonuçlarla gelecek için umut vadetti.

MİLLİ SPORCUMUZA, DÜNYA ŞAMPİYONASI’NIN “EN BÜYÜK BALIK” ÖDÜLÜ

Milli Takım’ımızın, avladıkları balıklar ile 30 ülke arasında 11. sırada yer aldığı yarışmada Dünya Şampiyonluğu’nu İspanya, ikinciliği Portekiz, üçüncülüğü ise Şili aldı. Şampiyonanın en önemli ödüllerinden olan, “En Büyük Balığı Avlayan Sporcu” ödülünü ise 150 sporcu arasında Milli Sporcumuz Ahmet Tekin aldı. Tekin, avladığı yaklaşık 7 kilo gelen rubberlip grunt (zapatera) balığı ile bu ödülün sahibi oldu. Elde edilen bu başarı, Milli Takım için moral ve gurur kaynağı oldu. Tekin’e ödül getiren  Rubberlip grunt balığı, 180 metre derinliğe kadar yaşayabilen, ağırlığı en fazla 7-8 kilo gelen bir dip balığı.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “SONUÇLAR, GELECEĞE DAİR UMUDUMUZU PEKİŞTİRDİ”

Şampiyonluk yarışlarında Milli Takım’a bizzat başkanlık yapan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Çok yoğun bir katılım vardı. 30 ülkenin sporcuları yarıştı. Milli Takım’ımız avladıkları balıklardan aldıkları puanla 11. sırada yer aldı. Bu sonuç, bizi demoralize etmedi, aksine gelecek için umut vadetti. Bilmediğimiz bir sualtı habitatında bu sporda başarı sağlamak, ustalık, beceri ve performansın yanında çok büyük bir şansa sahip olmayı da gerektirir. Şans faktörü çok önemli” dedi.

Doç. Dr. Şahin Özen, şampiyonada Milli Takımı’mızı ve ülkemizi gururlandıran başarının, “En Büyük Balık Avlayan Sporcu” ödülünü kazanmaları olduğunu vurgulayarak, “Bu ödül, şampiyonanın en önemli ödüllerinden. Milli Sporcumuz Ahmet Tekin’i, 149 sporcuyu geride bırakarak bizleri gururlandıran bu ödülü kazanması nedeniyle yürekten kutluyorum. Milli Takım antrenörlerimizi ve sporcularımız verdikleri mücadelelerden dolayı kutluyorum. Performans ve tecrübe çıtamızı daha yükselterek, önümüzdeki dönemde uluslararası şampiyonluklardaki sıralamalarda ses getireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Hakkında