ÖDÜLLÜ ESERİ VE ALDIĞI GÖREVLE DÜNYA ÇAPINDA BAŞARILARA İMZA ATAN KERİM SABUNCOĞLU’NU KUTLUYORUZ

ÖDÜLLÜ ESERİ VE ALDIĞI GÖREVLE DÜNYA ÇAPINDA BAŞARILARA İMZA ATAN KERİM SABUNCOĞLU’NU KUTLUYORUZ

Federasyonumuzun Sualtı Görüntüleme Teknik Kurulu üyesi, CMAS Görüntüleme Kurulu Başkanı Kerim Sabuncuoğlu, Dünya’nın en önemli sualtı fotoğraf yarışmalarından olan Ocean Photographer of the Year 2021’de Yılın Koruma Fotoğrafçısı Ödülü’nü (Conservation Photographer of the Year 2021) kazandı.

Oceanography Magazine’in her yıl düzenlediği Ocean Photographer of the Year yarışmasında bu yıl Yılın Koruma Fotoğrafçısı Ödülü’ne (Conservation Photographer of the Year 2021) Kerim Sabuncuoğlu “Sessiz Çığlık” adını verdiği eseriyle imza attı. Bu uluslararası başarısıyla bizleri gururlandıran Sabuncuoğlu, ödül kazanan fotoğrafını Bodrum Kara Ada açıklarında çekti. Ödüllü fotoğraf, en sevdiği ahtapot bacağının içerisine saklanmış balık iğnesine yakalanan, kendini kurtarmak için çırpınırken oltaya daha da çok dolanan ve sonunda boğularak ölen mürenbalığını anlatıyor. Kerim Sabuncuoğlu, eseriyle ilgili şunları söyledi: “Balık, terk edilmiş bir olta üzerinde ölmüştü. Balıkçılar, oltalarını ya da ağlarını ne sebepten olursa olsun suyun altında bıraktıklarında ağlar yıllarca öldürmeye devam ediyor buna hayalet avcılık deniyor. Ben de bu fotoğraf ile boş yere ölen bir canlının sessiz çığlığını insanla ile paylaştım. Ödülü kazanmak tabi ki büyük bir onur ancak verdiği mesaj ile bir tane canlının bile hayatını kurtarabilecek olduğumu bilmek inanılmaz bir his.” Sabuncuoğlu’nun eseri, Londra’nın Thames Nehri kıyısında ünlü Tower Bridge’in yanında halka açık bir şekilde sergileniyor.

Dünya ve Avrupa şampiyonluklarından her zaman madalya ile dönen, Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonluğu’nu iki kez kazanan başarılı Milli Sporcumuz Kerim Sabuncuoğlu, aynı zamanda Jacques Yves Cousteau’nun 1959 yılında kurduğu Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) Görüntüleme Kurulu Başkanlığı görevine getirilen ilk Türk yönetici oldu. Sabuncuoğlu, “Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun büyük yardımlarını gördüm, onların desteği ile bu koltukta oturan ilk Türk oldum” dedi.

Federasyonumuzun Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen, yaptığı açıklamada, “Kerim Sabuncuoğlu, sualtı görüntüleme tarihimizde gerçekten son derece önemli başarılara imza atıyor. Ödüllü eseri ve aldığı uluslararası görevle sualtı topluluğu üyelerimiz, federasyonumuz ve ülkemize büyük bir gurur yaşattı. Başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz. Kendisini kutluyoruz” dedi.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hakkında