Paletli Yüzme Bireysel Açık Yaş Türkiye Şampiyonası’nda 28 Rekor Kırıldı

PALETLİ YÜZME BİREYSEL AÇIK YAŞ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’NDA 28 REKOR KIRILDI

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından gerçekleştirilen Paletli Yüzme Bireysel Açık Yaş Türkiye Şampiyonası’nda sporcular rekorları alt üst etti.

Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nda 11-14 Mayıs tarihleri arasında 27 kulüpten 57 erkek ve 46 bayan olmak üzere toplam 103 sporcu suüstü, çift palet, dip ve tüp disiplinlerinde kıyasıya mücadele etti. 50 ile 1500 metre arasında çeşitli mesafelerde yüzülen etaplarda bayanlar kategorisinde 13, erkeklerde 15 olmak üzere toplam 28 yeni Türkiye rekoruna imza atıldı. Şampiyonanın sonuçlarına göre Genç ve A Milli Takım’a girecek sporcular da belli oldu.

Bayanlar kategorisinde toplam 13 Türkiye rekoru kırıldı. İTÜ GVO Spor Kulübü’nden Ceren Yeşilbaş üstün performansıyla 400, 800 ve 1500 metre suüstü yarışmalarında büyükler ve gençlerde toplam 8 Türkiye rekoruna imza attı.

Şehitkamil Bahçelievler Spor Kulübü’nden İpek Naz Sipahi 100 metre çift palette ümitler ve gençler kategorisinde 2 Türkiye rekoru kırdı.

İTÜ GVO Spor Kulübü’nden Nazlı Su Duru 200 metre çift palette gençler Türkiye rekorunu kırdı.

Tenis Yüzme Kayak Spor Kulübü’nden Eda Çeltik, 50 metre suüstü ümitler kategorisinde yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu.

400 metre çift palet disiplininde Tekirdağ Yüzme İhtisas Spor Kulübü’nden Gözde Lafçı ümitlerde Türkiye rekoru kırdı.

Erkeklerde 15 Türkiye Rekoru Kırıldı

Erkeklerde kırılan 15 Türkiye rekorunun 4’ü, Bakırköy Su Sporları Kulübü’nden Ömer Faruk Saydam tarafından 50 metre dip, 50 metre suüstü ve 100 metre tüplü yarışlarında kırıldı.

Şehitkamil Belediye Spor Kulübü’nden Muhammed Emin Bay, 800 ve 1500 metre suüstü yarışlarında gençler ve büyükler kategorilerinde 3 Türkiye rekoruna imza attı.

50 ve 100 metre suüstü yarışlarında Bakırköy Su Sporları Kulübü’nden Onur Berke Kuyumcu ümitlerde 3 Türkiye rekoru kırdı.

100 ve 200 metre çift palet disiplinlerinde Şehitkamil Belediye Spor Kulübü’nden Celil Berk Yılmaz gençlerde 2 yeni Türkiye rekorunun altına imza attı.

Bakırköy Ata Spor Kulübü’nden Taha Sönmez 400 metre çift palette büyükler Türkiye rekorunu, Şehitkamil Belediye Spor Kulübü’nden Tuğcan Kaytar, 50 dip yarışmasında ümitler Türkiye rekorunu ve yine 50 metre dip disiplininde Bakırköy Su Sporları Kulübü’nden Yiğit Yılmaz ümitler Türkiye rekorunu kırdı.

Doç. Dr. Şahin Özen: “Kırılan Rekorlar, Yeni Uluslararası Başarıların Habercisi”

Kırılan rekorların paletli yüzme branşında önemli bir kilometre taşı oluşturduğunu ifade eden Federasyon Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen, “Sporcularımızla gurur duyuyoruz. Yarışmaya katılan bütün sporcularımıza teşekkür ediyor, rekor kıran ve madalya kürsüsüne çıkma başarısı gösteren sporcularımızı yürekten kutluyoruz. Şampiyona sonrası ortaya çıkan bu rekor tablosu bizleri gerçekten çok gururlandırdı. Sporcularımızın yükselen grafiği bizler için uluslararası yarışmalarda kazanılacak madalyaların habercisidir. Bu yükselen başarı grafiğinde önemli katkıları bulunan kulüplerimiz ve antrenörlerimizin başarılarının devamını diliyoruz. Federasyon olarak bütün branşlarımızda olduğu gibi paletli yüzme sporu ve sporcularımızla da her zaman omuz omuza yürüyeceğimizi vurgulamak isterim” dedi.

Doç. Dr. Özen, şampiyonluk organizasyonuna büyük destek veren Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü başta olmak üzere, Spor Genel Müdürlüğü, Osmaniye Valiliği, Osmaniye Belediyesi ve organizasyon ekibine teşekkür ettiğini belirtti.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

 

Hakkında