PALETLİ YÜZME GENÇLER AVRUPA ŞAMPİYONASI İSTANBUL’DA BAŞLIYOR

PALETLİ YÜZME GENÇLER AVRUPA ŞAMPİYONASI İSTANBUL’DA BAŞLIYOR

Ülkemizin en sahipliği yaptığı, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından gerçekleştirilen, paletli yüzmenin en prestijli uluslararası yarışmalarından olan CMAS 20. Paletli Yüzme Avrupa Gençler Şampiyonası, 30 Temmuz Pazartesi-3 Ağustos Cuma tarihlerinde Beylikdüzü Spor Kompleksi’nde yapılacak.

Beylikdüzü Spor Kompleksi’ndeki havuz yarışları 30 Temmuz Pazartesi başlayacak, 2 Ağustos Perşembe günü sona erecek. Havuzda, su üstü, çift palet, dip, tüp ve bayrak yarışı disiplinlerinde madalya için mücadeleler yapılacak. 3 Ağustos Cuma günü Beylikdüzü sahilindeki açık su etabında ise 6000 ve 4×2000 metre bayrak yarışları yapılacak. Paletli Yüzme Genç Milli Takımı’mızda 7 bayan, 9 erkek sporcu Avrupa Şampiyonu olmak için mücadele edecek. Milli takım kadrosunda geçen yıl Rusya’da gençlerde Dünya Şampiyonu olan Muhammed Emin Bay da yer alıyor.

Türkiye ile birlikte 17 ülkeden 94’ü bayan 100’ü erkek toplam 194 sporcunun katılacağı şampiyonanın açılış töreni, ülke sporcularının katılacağı kortej yürüyüşü sonrasında 29 Temmuz Pazar saat 18:00’da Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde gerçekleştirilecek. Açılış törenine, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Federasyon Asbaşkanı Prof. Dr. Şamil Aktaş, CMAS Spor Komitesi Başkanı İlias Xiarchos, CMAS Paletli Yüzme Teknik Komisyon Başkanı Michel Gaunard ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü, Beylikdüzü Kaymakamlığı ve Belediyesi ile resmi yetkililer katılacak.

Gençlerde son iki yıldır dünya şampiyonluğu kazandıklarını belirten TSSF Paletli Yüzme Genç Milli Takımı’mızın antrenörü Özgür Alemdar, “Geçen yıl dünya şampiyonu olan sporcumuz Muhammed Emin Bay da milli takımımızda. Ayrıca güçlü sporcularımız var. Umudumuz var. Özellikle bayrak yarışlarında, 200 metre suüstünde ve açık su yarışlarında madalya beklentimiz var” dedi.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen de yaptığı açıklamada, “Konuk ülke sporcularına ve milli takımımıza başarılar diliyorum. Çok önemli bir uluslararası yarışmaya federasyonumuzun ve ülkemizin ev sahipliği yapması gurur verici. Gençlerde dünya şampiyonlukları kazandık. Bu başarımızı, ülkemizde de devam ettirmek, Avrupa Şampiyonası’na imza atmak istiyoruz” dedi.

Yarışların canlı yayın linki:

https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA/videos

Katılan ülkeler: Türkiye, Almanya, Avusturya, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, İspanya, İsviçre, İtalya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Rusya, Slovakya, Ukrayna, Yunanistan

CMAS 20. Paletli Yüzme Avrupa Gençler Şampiyonası Programı:

Yarışma adresi: Beylikdüzü Spor Kompleksi/İstanbul

Yarışma tarihleri: 30 Temmuz Pazartesi-3 Ağustos Cuma

Açılış töreni ve kortej yürüyüşü: 29 Temmuz Pazar Beylikdüzü Yaşam Vadisi. Saat 17.30-18:00 arası kortej yürüyüşü. Saat 18:00’da açılış töreni.

Yarışma gün ve saatleri:

  1. Gün (30 Temmuz Pazartesi) yarışları, saat 09:30-18:30 arasında
  2. Gün (31 Temmuz Salı) yarışları, saat 09:30-18:30 arasında
  3. Gün (1 Ağustos Çarşamba) yarışları, saat 09:30-18:30 arasında
  4. Gün (2 Ağustos Perşembe) yarışları, saat 09:30-18:30 arasında
  5. Gün (3 Ağustos Cuma) açık su yarışları saat 9:30’da 4×2000 bayrak yarışı, akşam saat 15.30’da  6 bin metre yarışları Beylikdüzü/Gürpınar sahilinde Piri Reis parkından denize açılacaklar.

Kapanış töreni: 3 Ağustos Cuma 17.30. Piri Reis Parkı olacak.

Hakkında