Paletli Yüzmede Dünya Şampiyonluğu’nu 7.likle Kapattık

Paletli Yüzmede Dünya Şampiyonluğu’nu 7.likle Kapattık

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılan CMAS 20. Paletli Yüzme Büyükler Dünya Şampiyonası’nı, 4×200 erkekler bayrak yarışında ve erkekler 50 metre dip disiplininde 7.lik dereceleriyle kapattık. Yarışmalarda sporcularımız, eleme ve final serilerinde elde ettikleri sonuçlarla 8 Türkiye rekoru kırdı.

16-20 Temmuz’da gerçekleştirilen Büyükler Dünya Şampiyonası’nda 39 ülkenin sporcuları madalya için mücadele etti. Güçlü rakiplerine karşı eleme ve final serilerinde yarışan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Paletli Yüzme Büyükler Milli Takımı’mız, 4×200 ve 50 metre dip disiplininde eleme serilerinde ilk 8’e girerek finalde yarıştı. Can Batır, Berker Çakar, Ömer Faruk Saydam ve Derin Toparlak’ın yarıştığı 4×200 metre bayrak yarışında, milli sporcularımız Japonya’yı geride bırakarak 7. oldu. 50 metre dip yarışında 2016 Gençler Dünya Şampiyonu olan sporcumuz Ömer Faruk Saydam, final serisinde Alman rakibinin önünde yarışmaya tamamlayarak 7. sırada yer aldı.  Şampiyonluk yarışları su üstü mono polet ve çift palet, dip, tüp ve bayrak ile 6 bin metrelik açık su disiplinlerinde yapıldı.

KIRILAN REKORLAR

Dünya Şampiyonası’nda milli sporcularımız elde ettikleri sonuçlarla Türkiye derecelerini geçerek büyüklerde 5, genç A yaş grubunda 3 yeni Türkiye rekoru kırdılar. Yeni Türkiye rekorlarının listesi:

Yiğit Kaan Kuştemir, 100 metre çift palette 00:45.28’lik derecesiyle Yeni Genç A Türkiye Rekoru ile 400 metre çift palette 03:40.87’lik derecesiyle Yeni Büyükler Türkiye Rekoru ve Yeni Genç A Türkiye Rekoru’nu kırdı.

Nazlı Su Duru, 400 metre çift palette 04:02.80’lik derecesiyle Yeni Büyükler Türkiye Rekoru ve Yeni Genç A Türkiye Rekoru’nun sahibi oldu.

Can Batır, 200 metre su üstünde 01:24.34’lik derecesiyle Yeni Büyükler Türkiye Rekoru’nu kırdı.

4×200 metrede bayrak takımı, eleme serisinde 05:55.55’lik derecesiyle Yeni Büyükler Türkiye Rekoru’nu, final serisinde ise 05:55.18’lik derecesiyle Yeni Büyükler Türkiye Rekoru’nu kırdı.

Milli Takım Kafile Başkanı ve TSSF Paletli Yüzme Teknik Kurul Başkanı Özgür Alemdar, “Burada aldığımız sonuçlar ve genç A’da kırdığımız rekorlar, ülkemizde bu ay sonunda başlayacak CMAS Paletli Yüzme Avrupa Gençler Şampiyonası için bize umut olmuştur. Güçlü rakiplerimiz vardı. Elimizden gelen mücadeleyi verdik. Bu şampiyona sporcularımız için büyük bir tecrübe oldu. Büyüklerde performansımızı madalya alacak seviyeye çıkaracağız” dedi.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Dünya Şampiyonası’nda palet vuran bütün sporcuları ve Milli Takım kafilesi yöneticilerini kutladığını ifade ederek, “Zor mücadeleler oldu. Gençlerde dünya şampiyonu olan milli takım sporcularımızın yer aldığı milli takımımız için çok önemli bir deneyim. Bugüne kadar gençlerde uluslararası yarışlara katılan sporcularımız ilk kez büyüklerde mücadele ettiler. Azimleri ve mücadeleleri için onları kutluyorum. Eksiklerimizi tespit edip, büyüklerde de dünya şampiyonu olmak için yapmamız gereken bütün plan ve programı hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Hakkında