PALETLİ YÜZMEDE GENÇ MİLLİLER DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

PALETLİ YÜZMEDE GENÇ MİLLİLER DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

17. CMAS Paletli Yüzme Gençler Dünya Şampiyonası’nda TSSF Paletli Yüzme Genç Milli Takımı, büyük bir başarıya imza atarak bayrak yarışında dünya şampiyonu oldu.

İtalya’nın Lignano Sabbiadoro kentinde 19 Haziran’a kadar devam edecek olan 17. CMAS Paletli Yüzme Gençler Dünya Şampiyonası’nda heyecan dolu madalya mücadeleleri bugün başladı. Su üstü, çift palet, dip ve tüp disiplinlerinde yapılan şampiyonada bugün kadınlar ve erkeklerde 100, 400 m. su üstü, 100 m. çift palet ve 4×50 m. su üstü bayrak yarışı gerçekleştirildi. Sabah seansında yapılan 4×50 su üstü eleme yarışında Kaan Kahraman, Beril Ülker, Zeynep Elbir ve Emir Yiğit’ten oluşan Paletli Yüzme Genç Milli Takımı 1.09.80 dk.lık derecesiyle eleme yarışını birincilikle tamamlayarak finallere kaldı. Öğleden sonraki final yarışlarında genç milliler, müthiş bir başarıya imza atarak güçlü rakiplerini bir kez daha geride bırakıp dünya şampiyonluğuna imza attılar. Türkiye bayrak takımı, 1.08.99 dk.lık derecesiyle altın madalya aldı. İtalya, 1.09.79 dk.lık derecesiyle ikinci olurken, dünya üçüncüsü 1.09.97 dk.lık derecesiyle Yunanistan oldu.

Kadınlar 400 m. su üstü final yarışlarında Hazal İrem Ateş, 3.36.65 dk.lık derecesiyle 8. oldu. 400 m. su üstü disiplininde Rus Kseniia Sidorkina 3.18.63 dk. ile dünya şampiyonu olurken, Mısır’dan Nada Magdy Hagrass 3.21.19 dk. ile gümüş madalya, Ukrayna’dan Sofiya Grechko 3.21.16 dk.lık derecesiyle bronz madalya kazandı.

İtalya’daki şampiyonada, TSSF Paletli Yüzme Genç Milli Takımı 10 kadın, 8 erkek sporcusuyla ülkemizi temsil ediyor. TSSF Paletli Yüzme Teknik Kurul Başkanı Özgür Alemdar’ın başkanlık, Eşref Ayvaz, Reşit Çevir, Bora Kaya ve Yasin Dönmez’in antrenörlük yaptığı Genç Milli Takım kafilesinde 10 kadın ve 8 erkek sporcu bulunuyor. Paletli Yüzme Genç Milli Takımı, kadınlarda Beril Ülker (50 m. su üstü Dünya 3.sü), Irmak Ertemel, Adasu Ramazanoğlu, Defne Deniz Kızılırmak, Hazal İrem Ateş, Zeynep Elbir, Azra Zeynep Ertunç, Selin Aksu, Beril Ceren Öztürk ve Ceren Güran’dan, erkeklerde Emir Yiğit, Kaan Kahraman, Emir Turan, Kenan Efe Uçkan, Mert Avcı, Yunus Ayvazoğlu, Burak Kaplan ve Enes Erbil’den oluşuyor.

FEDERASYON BAŞKANI PROF. DR. ŞAHİN ÖZEN: “MÜTHİŞ BİR BAŞARI, GÖNÜLDEN KUTLUYORUM”

TSSF Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen, Türkiye’yi başarıyla temsil eden Paletli Yüzme Genç Milli Takım sporcu ve antrenörlerini yürekten kutladığını ifade ederek, “4×50 m. su üstü bayrak yarışında Dünya Şampiyonu olduk. Ayaklarımız yerden kesildi, mutluyuz ve gururluyuz. Ülkemize bu başarıyı armağan eden genç milli sporcularımızı alkışlıyoruz. Uzun bir pandemi molasının ardından formunu koruyarak dünya şampiyonu olmak gerçekten büyük bir başarıdır” dedi.

Hakkında