Paletli Yüzmede ilk Dünya şampiyonluğumuz

PALETLİ YÜZMEDE İLK DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUMUZ
Paletli Yüzme Genç Milli Takımı sporcularından Ömer Faruk Saydam, 100 metre su üstü mono palette Dünya Şampiyonluğu’nu kazanarak, paletli yüzmede ülkemizi ilk kez Dünya Şampiyonluğu’na taşıdı.
Fransa Annemasse’de 4 Temmuz’da başlayan ve 11 Temmuz’a kadar sürecek olan Paletli Yüzme Gençler Dünya Şampiyonası’nda Genç Milli Sporcu Ömer Faruk Saydam bugün sabah saatlerinde yapılan 100 metre su üstü mono palet elemelerinde 00.37.51 saniyelik derecesiyle finale kaldı. Akşam saatlerinde yapılan final yarışmasında muhteşem bir performans gösteren Saydam, 00.37.07’lik derecesiyle 100 metre su üstü mono palet disiplininde Paletli Yüzme Gençler Dünya Şampiyonu oldu. Ömer Faruk Saydam, bu başarısıyla da bir ilke imza attı ve paletli yüzmede ülkemize ilk kez bir Dünya Şampiyonluğu kazandırdı. 17 yaşındaki Milli Sporcu, elemeler ve final yarışmalarında elde ettiği derecelerle iki defa yeni Türkiye rekorunu da kırmış oldu.
Reşit Çevir’in antrenörlüğünde yarışan başarılı sporcu, şampiyonluk mücadelelerini 50 metre dip, 50 metre suüstü ve 100 metre tüplü yarışmalarında da sürdürecek.
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nin düzenlediği birçok Türkiye Şampiyonluğu’nda dünyanın en iyi derecelerini yüzen Genç Milli Sporcu Ömer Faruk Saydam’dan bu büyük başarıyı beklediklerini söyleyen TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Ömer, 100 metre su üstü mono palet disiplininde şampiyon oldu. Ömer’in bu başarısı, paletli yüzmede kazandığımız ilk Dünya Şampiyonluğu. Müthiş heyecanlı ve mutluyuz. İsmini bu spora altın harflerle yazdırdı. Kendisini gözlerinden öpüyor, yürekten tebrik ediyoruz. Aynı disiplinde 50 metre mesafede de yarışacak. 50 metrede de kendisinden şampiyonluk bekliyoruz. Bu başarıda emeği olan antrenörlerine, takım arkadaşlarına ve desteğini esirgemeyen ailesine federasyon yönetim kurulu üyeleri ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum” dedi.
Fransa’daki Dünya Şampiyonluğu’nda mücadele eden Paletli Yüzme Genç Milli Takımı kafilesi, 4 antrenör, 6 bayan ve 6 erkek genç sporcu oluşuyor.