REHBER DALICI SINAVI 04 KASIM 2018 TARİHLERİNDE İSTANBUL’DA YAPILACAKTIR

Federasyonumuz  2018 yılı planlı faaliyet programında yer alan Rehber Dalıcı Sınavı 04 Kasım 2018 tarihinde, saat 10.00’ da Türk Balıkadamlar Spor Kulübü – Funda Sok. No:8 Caddebostan, Kadıköy / İstanbul’da düzenlenecektir.

Rehber Dalıcı Sınav kontenjanı maksimum 40 kişi ile sınırlıdır.  Buna göre; gerekli olan tüm koşulları yerine getirerek gerekli belgeleri eksiksiz olarak TSSF İstanbul Birimi’ne ulaştıran katılımcılar başvuru sırasına göre belirlenecektir.

Başvuruların 10 kişinin altında olması durumunda sınav iptal edilecektir.

Kontenjan dışı kalan adayların dilekçe ile başvurduğu takdirde başvuru dosyası ile sınav harçları iade edilecektir. Talep edilmediği takdirde ise bir sonraki sınav için başvuru dosyaları muhafaza edilmeyecektir.

Sınava katılacak adayların sınav harçlarını yatırarak sınav başvuru dosyalarını en geç 26 Ekim 2018 tarihinde, mesai bitimine kadar Federasyonumuz İstanbul Birimi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

2018 yılında uygulanacak olan sınav katılım harçları, Rehber Dalıcı Sınavı (KDV dâhil 450 TL)’dir.

Katılım Şartları

 1. En az üç yıldız dalıcı olmak,
 2. Federasyonun ilk yardım, yön bulma, derin dalış uzmanlıklarına sahip olmak.
 3. 2014 tarihli Donanımlı Dalış Talimatı’nın Madde 5 (ç) fıkrasında belirtilen koşulları karşılamak.
 4. Donanımlı dalış yapmasına sağlık açısından engel bir durumunun bulunmadığına ilişkin ve sınav tarihi itibariyle 5 yıldan daha eski tarihli olmamak koşulu ile  SUALTI HEKİMLİĞİ VE HİPERBARİK TIP UZMANINDAN alınacak Sağlık RaporuASLI
 5. Rehber uyum kursuna katılmış bir üç yıldız eğitmen tarafından açılan kursu başarı ile bitirdiğine dair “Eğitmen ve Rehber Eğitimi Sonuç Belgesi” (FORM 7)sahip olmak,
 6. Savcılıktan alınacak ve sınav tarihi itibariyle 6 (altı) aydan daha eski tarihli olmamak koşulu ile adli sicil kaydı belgesi
 7. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’nden alınacak ‘Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliği’ne göre bir defada altı ay veya son üç yıl içerisinde toplam bir yıl yarışmalardan men ve hak mahrumiyeti cezası almamış olduğuna dair belge
 8. Sualtı Sporları, Cankurtarma, Sukayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu Aletli Dalış Yönetmeliği ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Donanımlı Dalış Yönetmeliği’ne göre belgesi süresiz veya bir defada iki yıl, toplamda üç yıl süre ile iptal edilmemiş olduğuna dair Federasyondan alınacak belge için doldurulacak dilekçe ASLI SÜRELİ SÜRESİZ BELGE İPTALİ DİLEKÇESİ.
 9. “Dalış Eğitmeni/Rehber Sınavı Katılım İstek Belgesi” (FORM-8) doldurarak imzalanarak Federasyon’a ulaştırılacaktır. (Kargo, elden ve faks)
 10. Sınav maksimum 50 kişi ile sınırlandırılmıştır. Katılımcı sayısının 10 kişi altında olması durumunda sınav iptal edilecektir. Katılımcılar başvuru sırasına göre belirlenecektir.
 11. Sınav için belirlenen yabancı diller; İngilizce, Almanca ve Fransızca’ dır. Adaylar girmek istedikleri yabancı dili (FORM-8) üzerine yazarak yollamalıdırlar. Başka bir dilden sınava girmek isteyen adaylar girmek istedikleri dili  (FORM-8) üzerinde belirtmelidir.
 12. Sınav harcını yatırdığına dair FORM VE BANKA DEKONTU ASLIya da Kredi Kartı ile ödeme yapacaklar için doldurulmuş ve imzalı  FORM VE BANKA DEKONTU ASLI

Rehber Dalıcı Sınavları, yabancı dil sınavı ile mevcut mevzuat ve rehber dalıcı eğitim kaynaklarından yapılacaktır.

Rehber Dalıcı kaynakları için tıklayınız. REHBER DALICI EGITIMI KAYNAKLARI

 DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 1. Sınav belgelerinizin bir dosya içerisinde, belirtilen tarihe kadar Federasyonumuzun İstanbul Birimi’ne ulaştırılması gerekmektedir (elden veya kargo ile)
 2. Kargonuzun Federasyona teslim tarihi kayıtlarda esas alınacaktır. Kargo şirketinden doğabilecek gecikme ve hasarlardan federasyonumuz sorumlu değildir.
 3. Kesin liste ilan edildikten sonra, sınava katılmayanlara gerekçesine bakılmaksızın başvuru bedelinin yarısı iade edilir.
 4. Sınav sonuçlarına, sonuçların internet sitesinde ilanından sonra 2 gün içinde itiraz edilebilir. İtiraz bedeli 350 TL’dir ve bu bedel ödendikten sonra itiraz yazılı olarak sınav kuruluna iletilir. Adayın itirazı haklı bulunursa ödediği bedel iade edilir.
 5. SCSPF brövesine sahip adaylar yenileme yaparak TSSF/CMAS brövelerini almak zorundadırlar. Eski bröve ile başvuru yapan adayların başvuruları eksik kabul edilecektir.
 6. Sınavlara katılacak tüm adayların mevcut TSSF Donanımlı Dalış Talimatında belirtilen katılım koşullarına uygunlukları denetlenecektir. Bu değerlendirmeler; başvuru aşamasında, sınav aşamasında, belgeleme aşamasında olabilir. Koşullara uygunluğu bulunmayan veya eksik/yanlış belge ile başvuranların sınavlara girişleri engellenir, sınava girenlerin sonuçları iptal edilir ve sınav katılım bedelleri iade edilmez.
 7. Sınav günü adayların T.C. sınırları içerisinde geçerli ve resimli kimliklerini ve yukarıda belirtilen belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Kimlik gösteremeyen adaylar sınava alınmayacaklardır.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Banka Hesap Bilgileri:

Vakıfbank 292 Kuyubaşı Şb.

IBAN NO: TR93 0001 5001 5800 7294 7191 44 

TÜRKİYE SUALTI SPORLARI FEDERASYONU

 

Hakkında TSSF ADMIN