SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ’NİN 100. YILDÖNÜMÜ

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ’NİN 100. YILDÖNÜMÜ

Kurtuluş Savaşı’mızın zaferle sonuçlanacağının müjdecisi olan ve 13 Eylül 1921’de Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde askerimizin ve Türk halkının topyekün seferberliği sonunda zaferle sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yılı’nı yaşıyoruz.

Yunanlılara karşı 100 kilometrelik bir cephede gerçekleşen Sakarya Meydan Muharebesi, Ulu Önder Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi emri olan, “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” sözlerinin ardından savunmadan saldırıya geçen Türk askerinin kesin zaferi ile sonuçlandı. 22 günün ardından gelen bu büyük zafer sonrasında Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verildi.

Tarihimize altın harflerle yazılan bu zafer ve bunun gibi birçok kurtuluş zaferinin ardından yaratılan bu cennet vatanımıza sahip çıkmak, en medeni şekilde gelecek nesillere emanet etmek vatandaşlık borcumuzdur. Bu sorumluluğun gereklerini yerine getirerek başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman şehitlerimizin ruhunu saygıyla anıyor, yaşayan gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu vatan bizim, her karış toprağını korumak ve yüceltmek en büyük borcumuz ve sorumluluğumuzdur.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Hakkında