SERBEST DALIŞ DÜNYA KUPASI AÇILIŞ TÖRENİ, 7 ÜLKENİN KATILIMIYLA KAŞ’TA YAPILDI

SERBEST DALIŞ DÜNYA KUPASI AÇILIŞ TÖRENİ, 7 ÜLKENİN KATILIMIYLA KAŞ’TA YAPILDI

3.CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası ve Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası, 7 ülkenin katıldığı kortej yürüyüşünün ardından yapılan açılış töreni ile Kaş’ta başladı.

Antalya’nın Kaş ilçesi, uluslararası serbest dalış yarışmasına bu yıl da ev sahipliği yapıyor.  Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) ile Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından gerçekleştirilen 3. CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası ve TSSF’nin etkinlik programında yer alan Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası bugün yapılan kortej yürüyüşü ve açılış töreni ile start aldı.

 

Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan açılış törenine, TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan, Kaş Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Osman Murat Erdoğan ve Kaş halkı katıldı. Törende, Likyalı Yörükler Patara Ekibi, halk oyunları gösterisi ilgiyle izlendi. Açılış konuşmasını yapan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “CMAS-TSSF 3. “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası’nın açılış töreninde bir kez daha buluşmanın heyecanı ve mutluluğuyla hepiniz hoş geldiniz. Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu’nun uluslararası yarışma programında yer alan Kaş Başka Serbest Dalış Dünya Kupası Outdoor’da yarından itibaren Kaş’ın mavi derinliklerinde 4 gün sürecek dalışların heyecanını yaşayacağız.

Her türlü güvenlik ve sağlık önleminin alındığı yarışma organizasyonumuzda, 7 ülkenin başarılı sporcuları, sabit ağırlık, paletsiz sabit ağırlık, çift paletli sabit ağırlık ve ip destekli sabit ağırlık kategorilerinde dünya kupasını kazanmak için nefeslerini tutacaklar.

Sporun en derin noktasından madalya kürsüsüne uzanan en başarılı dalışların sevincini, her akşam burada yapacağımız ödül törenlerinde hep birlikte yaşayacağız.

Dünya Kupası mücadeleleriyle eş zamanlı olarak federasyonumuz tarafından gerçekleştirilecek Serbest Dalış Outdoor Bireysel Türkiye Şampiyonası ile Kaş’ın eşsiz sularındaki heyecanımız katlanarak artacak.

Dünyanın en seçkin dalış merkezlerinden olan Kaş’taki Dünya Kupası yarışmasını Federasyonumuz ile birlikte yürüten CMAS’ın Başkanı Sayın Anna Arzhanova ve CMAS’ın Sayın Yönetim Kurulu Üyeleri başta olmak üzere organizasyonumuza çok değerli katkıları nedeniyle Kaş Belediyesi, Kaş Kaymakamlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl ve ilçe Gençlik ve Spor Müdürlükleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Teşkilatı, Leymona Beach Club, UMKE çalışanları, organizasyon ekibi ve bizleri kucaklayan Kaş halkına teşekkürlerimi sunarım.

Rusya, Polonya, Brezilya, Amerika, Kolombiya, Kazakistan ve ülkemizin değerli sporcuları… Hedeflerinize ulaşmanız için her dalışınızı tam bir motivasyon, cesaret ve sağlıkla yapmanız dileğiyle, hepinize yürekten başarılar diliyorum” dedi.

DÜNYA KUPASI 4 GÜN SÜRECEK

CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası’nda 7 ülkeden 5’i kadın toplam 16 sporcu yarışacak. Aralarında dünya rekortmeni Rus Alexey Molchanov’un da yer aldığı sporcular, İnceboğaz Belediye Halk Plajı’nın açıklarında 1-5 Ekim tarihleri arasında 4 gün boyunca mücadele edecekler. Türkiye’yi Hüseyin Cavlı ve Fatih Mehmet Sevük’ün temsil edeceği, ev sahipliği yaptığımız Dünya Kupası’na katılan ülkeler Rusya, Amerika, Polonya, Kazakistan, Kolombiya, Brezilya ve Türkiye ile birlikte toplam 5 ülkenin sporcuları, sabit ağırlık (CW), paletsiz sabit ağırlık (CNF), çift paletli sabit ağırlık (CW-BF) ve ip destekli sabit ağırlık (FIM) kategorilerinde yarışacak.

Yarışmalar 2 Ekim Çarşamba günü başlayıp 5 Ekim Cumartesi günü sona erecek. Tekneler, Kaş Limanı’ndan yarışmaların yapılacağı İnceboğaz Belediye Halk Plajı açıklarına her sabah saat 07:45’te hareket edecek. Dalışlar 09:30’da başlayacak. Her gün farklı bir disiplinde yapılan yarışlarda dereceye giren sporculara, aynı gün saat 18:00’da Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle madalyaları takdim edilecek.

SERBEST DALIŞ DENİZ BİREYSEL TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

Serbest dalıştaki bir diğer önemli organizasyon olan Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası ise Dünya Kupası yarışma programıyla eş zamanlı olarak TSSF tarafından 1-5 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. 7’si kadın 27 sporcu, sabit ağırlık (CW), paletsiz sabit ağırlık (CNF), çift paletli sabit ağırlık (CW-BF) ve ip destekli sabit ağırlık (FIM) kategorilerinde Türkiye Şampiyonu olmak için mücadele edecekler.

TSSF CANLI OLARAK YAYINLAYACAK

Serbest dalıştaki iki yarışma, TSSF’nin resmi youtube sayfasından canlı olarak yayınlanacak. Canlı yayın linki: https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA

Hakkında