Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nı 4.lükle Kapattık

Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nı 4.lükle Kapattık

İtalya’da yapılan CMAS 10. Serbest Dalış Indoor Dünya Şampiyonası’nda TSSF Serbest Dalış Milli Takımı sporcularımız dünya 4.lüğü ve 5.liği derecelerini elde ettiler.

İtalya’nın Lignano kentindeki Belle İtalia Spor Köyü’ndeki olimpik yüzme havuzunda 13-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 24 ülkenin katıldığı CMAS 10. Serbest Dalış Indoor Dünya Şampiyonası’nın ilk gününde yapılan dinamik apnea paletsiz (sualtında tek nefeste en uzun mesafeyi palet kullanmadan kat etmek) disiplininde erkekler kategorisinde Oğuz Tokgöz 101.14 metre ile dünya 26.sı oldu. Tokgöz bu derecesiyle gençler Türkiye rekorunun yeni sahibi oldu. Aynı disiplindeki bayanlar kategorisinde yapılan yarışan Milli Sporcumuz Cemre Arslan ise 77.6’lık derecesiyle 24. sırada yer aldı. Arslan bu derecesiyle gençler Türkiye rekorunu kırdı.

İKİNCİ GÜNDE SPORCULARIMIZ 4., 5. VE 6. OLDU

İkinci gün yapılan dayanıklılık apnea 8×50 (sporcunun belirlenen mesafeyi en kısa sürede tamamlaması) yarışlarında bayanlarda ve erkeklerde dünya rekoru kırıldı. Bayanlarda Milli Sporcumuz Yasemin Ulucan’ın 5 dakika 57 saniye ile dünya 4.sü olduğu dayanıklılık apnea 8×50 yarışında İtalyan sporcu Martina Mongiardino, bu mesafeyi 4.37 saniyede tamamlayarak yeni dünya rekorunun sahibi oldu.

Erkeklerde bu disiplinde yapılan mücadelede Milli Sporcumuz Fehmi Berker Çakar, yarışmayı 3 dakika 57 saniyede tamamlayarak dünya 5.si oldu. Dünya şampiyonu olan Rus Mikail Drozdov, 3 dakika 43 saniyelik derecesiyle yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Milli Sporcumuz Bilge Çingigiray’dan dünya 6.lığı geldi. Bayanlarda yapılan statik apnea (hareketsiz bir şekilde suyun altında tek nefeste en uzun süre kalabilmek) yarışında Çingigiray, suyun altında 6 dakika 21 saniye kalarak dünya 6.sı oldu. Bu disiplinde, 6 dakika 53 saniye ile Çek Cumhuriyeti’nden Katerina Suranska Dünya Şampiyonu oldu.

  1. GÜNDE İKİ TÜRKİYE REKORU DAHA KIRILDI

Statik apneada yarışan bir diğer Milli Sporcumuz Cemre Arslan 4 dakika 5 saniye ile 15. olurken, bu derecesiyle gençler Türkiye rekorunu kırdı.

Statik apnea erkekler kategorisinde ise 8 dakika 57 saniye ile Hırvatistan’dan Goran Colak Dünya Şampiyonu olurken bu disiplinde yarışan Milli Sporcumuz Oğuz Tokgöz 5 dakika 4 saniye ile 16. sırada yer aldı. Tokgöz, bu derecesiyle gençlerde Türkiye rekorunu kırdı.

  1. GÜNDE BAYAN VE ERKEKLERDE İKİ DÜNYA 5.LİĞİ

Şampiyonanın üçüncü gününde erkek ve bayan milli sporcularımız iki ayrı yarışta dünya 5.liği elde etti. Bayanlarda İtalyan Alessa Zecchini’nin 221 metre ile dünya rekoru kırdığı dinamik apnea çift palet yarışında Milli Sporcumuz Bilge Çingigiray, 204.7 metreyle dünya 5. oldu.

Erkekler kategorisinde Alman Malte Striegler’in 30.6 saniyelik derecesiyle dünya rekoru kırdığı hız apnea 100 metre yarışında Milli Sporcumuz Fehmi Berker Çakar, 32.3 saniye ile dünya 5. oldu. Aynı disiplindeki bayanlar yarışında Buse Karabay ise 47 saniyelik derecesiyle 7. sırada yer aldı.

Son gün yapılan dinamik apnea monopalet yarışlarında bayanlarda Buse Karacabay 149.05 saniyelik derecesiyle dünya 7.si, Yasemin Ulucan 131.5 saniyeyle dünya 10.su oldu.

Dinamik apnea monopalet, dinamik apnea çift palet, dinamik apnea paletsiz, statik, hız ve dayanıklılık disiplinlerinde yapılacak dünya şampiyonluğu yarışlarına, Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Afrika’dan toplam 24 ülkenin sporcuları katıldı.

Antrenörler Aris Moukas, Sertan Aydın ve kafile sorumlusu Alper Erkmen’in yer aldığı milli takımımız, Fehmi Berker Çakar, Oğuzhan Yeşil, Oğuz Tokgöz, Ufuk Koçak, Bilge Çingigiray, Buse Karacabay, Yasemin Ulucan ve Cemre Arslan’dan oluşuyor.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, milli sporcularını ve antrenörlerini, mücadelelerinden dolayı kutladığını söyleyerek, “Dünya 5.liği ya da 6.lığı derecelerini inanıyorum ki önümüzdeki uluslararası maçlarda daha da yukarı taşıyacağız. Bu dereceler bizim sıçrama tahtamız olacak. Gerçekten gelecek için umutluyuz. Millilerimiz, dünyanın en iyi sporcularıyla mücadele ettiler. Elde ettiğimiz dereceler, ileriye dönük umutlarımızı perçinledi” dedi.

Yarışma Sonuçları : 

Hakkında