Serbest Dalış Federasyon Kupası Yarışlarında 11 Türkiye Rekoru Kırıldı

Serbest Dalış Federasyon Kupası Yarışlarında 11 Türkiye Rekoru Kırıldı

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından düzenlenen Serbest Dalış Kulüplerarası ve Bireysel Indoor Federasyon Kupası’nda 11 Türkiye rekoru kırıldı.

Ankara’daki ODTÜ Yüzme Havuzu’nda 3-5 Mayıs tarihleri arasında yapılan, 15 kulüpten 30 bayan ve 50 erkek sporcunun dinamik apnea (paletsiz), dinamik apnea (çift palet), dinamik apnea (serbest), hız apnea, statik apnea ve 8×50 Endurance (dayanıklılık) Apnea disiplinlerindeki Federasyon Kupası mücadeleleri sporseverlere heyecanlı anlar yaşattı. Yarışlarda yeni Türkiye rekorları peş peşe geldi.

ERKEKLERDE 6, BAYANLARDA 5 TÜRKİYE REKORU KIRILDI

Bayanlar kategorisinde gençlerde dinamik apnea çift palet, dinamik apnea paletsiz, dinamik apnea ve statik apnea disiplinlerinde 3, açık yaşta dinamik apnea çift palette ve hız apnea’da 2 olmak üzere toplam 5 yeni Türkiye rekoru kırıldı.

Erkekler kategorisinde gençlerde dinamik apnea çift palet, dinamik apnea paletsiz, dinamik apnea, statik apnea ve hız apnea’da 5, açık yaşta hız apnea disiplininde 1 olmak üzere toplam 6 yeni Türkiye rekoru kırıldı. Federasyon Kupası’nda 11 yeni Türkiye rekoruna imza atıldı.

CEMRE ARSLAN, 3 REKORA İMZA ATTI

En fazla rekor kıran sporcu ise ODTÜ Spor Kulübü’nden Cemre Arslan oldu. Arslan, dinamik apnea paletsiz, dinamik ve statik apnea disiplinlerinde 3 yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu.  

FEDERASYON KUPASI ODTÜ SPOR KULÜBÜ’NÜN

Takım sıralamasında en yüksek puan alan ODTÜ Spor Kulübü, Federasyon Kupası’nın sahibi olurken, Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Kulübü ikinci, Octopus Sualtı Sporları Kulübü ise üçüncü sırada yer aldı.

BİLGE ÇİNGİGİRAY’DAN 4 BİRİNCİLİK

Bayanlarda ODTÜ Spor Kulübü’nden Bilge Çingigiray, birincilik kürsüsüne en çok çıkan sporcu oldu. Çingigiray, dinamik paletsiz apnea, dinamik apnea, statik apnea ve dinamik apnea çift palette birinci gelerek 4 ayrı disiplinde birinci oldu. Başarılı sporcu statik apnea’da tek nefeste sualtında 5 dakika 21 saniyeyle federasyon yarışlarında en iyi dereceyi yaptı.

Erkeklerde İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Spor Kulübü’ndan Fehmi Berker Çakar, açık yaş grubunda dayanıklılık apnea hız apnea’da, Tenis Kayak ve Yüzme Spor Kulübü’nden Emre Candan, gençlerde dayanıklılık ve hız apnea’da, Octopus Sualtı Sporları Kulübü sporcuları Ali Berke Çomak dinamik apnea disiplininde açık yaş ve gençlerde, Mustafa Baturalp Direk gençlerde statik apnea ve dinamik apnea çift palette çifte birincilik madalyasının sahibi oldular.

Kırılan rekorlarla ilgili açıklamalarda bulunan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Indoor olarak havuzda gerçekleştirdiğimiz bu yarışlarımızda, özellikle genç sporcularımızdaki performans artışı ve kırdıkları rekorlar bizleri son derece sevindirdi. Serbest dalışta geleceğe gelişerek ve emin adımlarla ilerliyoruz. Rekor kıran ve madalya alan sporcularımızı, Federasyon Kupası’nda ilk üçe giren spor kulüplerimizi tüm kalbimle kutlarım. Katılan bütün sporcu arkadaşlarımıza ve kulüplerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Doç. Dr. Şahin Özen, organizasyonda desteği ve işbirlikleri dolayısıyla Spor Genel Müdürlüğü başta olmak üzere ODTÜ yönetimine, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne ve organizasyon ekibine de ayrıca teşekkür etti.

KIRILAN REKORLARIN LİSTESİ

OĞUZ TOKGÖZ ODTÜ SPOR K. 2001 GENÇ ERKEK DİNAMİK- PALETSİZ 97,40 GENÇ ERKEK YTR
CEMRE ARSLAN ODTÜ SPOR K. 2002 GENÇ KADIN DİNAMİK- PALETSİZ 68,82 GENÇ KADIN YTR
ALİ BERKE ÇOMAK OCTOPUS SUALTI SPORLARI K. 2002 GENÇ ERKEK DİNAMİK 150,00 GENÇ ERKEK YTR
CEMRE ARSLAN ODTÜ SPOR K. 2002 GENÇ KADIN DİNAMİK 100,00 GENÇ KADIN YTR
MUSTAFA BATURALP DİREK OCTOPUS SUALTI SPORLARI K. 2001 GENÇ ERKEK STATİK 04:43 GENÇ ERKEK YTR
CEMRE ARSLAN ODTÜ SPOR K. 2002 GENÇ KADIN STATİK 03:41 GENÇ KADIN YTR
BİLGE ÇİNGİGİRAY ODTÜ SPOR K. 1980 AÇIK YAŞ KADIN DİNAMİK-ÇİFT PALETLİ 150,00 BÜYÜK KADIN YTR
MUSTAFA BATURALP DİREK OCTOPUS SUALTI SPORLARI K. 2001 GENÇ ERKEK DİNAMİK-ÇİFT PALETLİ 133,80 GENÇ ERKEK YTR
ZEYNEP URAL ODTÜ SPOR K. 2002 GENÇ KADIN DİNAMİK-ÇİFT PALETLİ 118,35 GENÇ KADIN YTR
FEHMİ BERKER ÇAKAR İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI SPOR K. 1998 AÇIK YAŞ ERKEK HIZ APNEA 32.28 BÜYÜK ERKEK YTR
BUSE KARACABAY FERDİ 1997 AÇIK YAŞ KADIN HIZ APNEA 45.30 BÜYÜK KADIN YTR

Yarışma Sonuçları (birleştirilmiş) : 2018-serbest-dalis-federasyon-kupasi-tum-sonuclar-ankara

 

Hakkında