SERBEST DALIŞ MİLLİ SPORCUMUZUN, “TÜRKİYE REKORU” HABERLERİYLE İLGİLİ DÜZELTME

SERBEST DALIŞ MİLLİ SPORCUMUZUN, “TÜRKİYE REKORU” HABERLERİYLE İLGİLİ DÜZELTME

Serbest Dalış Milli Takımı’mızın değerli sporcularından Fatma Uruk’un, kişisel antrenman programı kapsamında Meksika’da katıldığı bir serbest dalış yarışmasında yaptığı 60 metrelik derece, medya organlarında “Yeni Türkiye rekoru” olarak yer almıştır.

Sporcumuzun başarılı kariyerinin ve serbest dalış sporcularımızın ortaya koyduğu başarıların korunması ve yanlış veya eksik bilgilerden kaynaklı oluşan bilgi kirliliğinin sporcularımızın imajlarını yıpratmaması için federasyonumuz, konuyu aydınlığa kavuşturacak şu açıklamayı yapmayı uygun görmektedir:

“Milli sporcumuzun Meksika’da yaptığı derece, AIDA (Uluslararası Apne Gelişim Birliği)’ya bağlı bir yarışmada gerçekleşmiştir. Federasyonumuz CMAS (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu)’na bağlıdır. Bu nedenle CMAS tarafından düzenlenmeyen, onaylanmayan serbest dalış ya da diğer bir sualtı spor branşı yarışmasının sonuçları federasyonumuz tarafından değerlendirilmeye alınmamakta ve geçersiz kabul edilmektedir.

Değerli milli sporcumuz Fatma Uruk, CMAS tarafından değil de AIDA tarafından gerçekleştirilen bir yarışmada elde ettiği derece, Türkiye sıralamasına ya da rekorlar listesine maalesef kurallar gereği girmemektedir. Benzer durumlar, tüm sualtı spor branşlarımızı da bağlamaktadır. Fatma Uruk’un bu derecesini ve Meksika’daki antrenman çalışmasını, milli takım çalışmaları kapsamında performansına önemli katkılar yapacağına, ilk uluslararası yarışmada yeni başarılara imza atacağına inanıyoruz. ”

 

Hakkında