Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası Antalya Kaş’ta Başladı

Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası Antalya Kaş’ta Başladı

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun 2016 yılı faaliyet programında yer alan Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası bugün Antalya Kaş’ta başladı.

2-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Federasyon Kupası’nda 7 sualtı sporu kulübünden 9 bayan 26 erkek olmak üzere toplam 35 serbest dalış sporcusu şampiyonluk için mücadele edecekler. Bugün paletli (mono-bifin) sabit ağırlık apnea ve küp apnea disiplinlerinde, yarın ise paletli (bifin) sabit ağırlık apnea disiplinlerinde dalışlar gerçekleştirilecek.

Katılan bütün sporculara başarılar dileyen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Federasyon Kupası’nda yeni rekorlara tanıklık etmeyi umduklarını vurguladı. Doç. Dr. Özen, “Federasyon Kupası sonrasında milli takımı belirleyeceğiz. 2-9 Ekim’de yine Kaş’ta Dünya Sualtı Serbest Dalış Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız. Kupa yarışmaları bu önemli organizasyona bir nevi hazırlık çalışması oluşturacak” dedi.

Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası Programı:

Yarışmalar          : 2 Eylül Cuma Saat 7:30/17:00 arasında paletli (mono-bifin) sabit ağırlık apnea ve küp apnea disiplinleri

: 3 Eylül Cumartesi Saat 7:30/17:00 arasında paletli (bifin) sabit ağırlık apnea disiplinleri

Kapanış töreni  : 3 Eylül Cumartesi Saat 18:00 Kaş Atatürk Meydanı’nda.

Federasyon Kupası Yarışma Disiplinleri:

Sabit Ağırlıklı Apnea (Constant Weight: CWT)
Dalgıcın kılavuz bir ipi takip ederek derine doğru inmesi ile yapılan serbest dalış disiplinidir. Bu disiplinde dalıcı dalışını iniş ve çıkış sırasında mevcut ağırlığını değiştirmeden ve ipi kullanmadan çift palet/monopalet veya paletsiz olarak gerçekleştirebilir.

Küp Apnea – Jump Blue
CMAS tarafından tanınan, 10 metre derinlikte yer alan her bir kenarı 15 metre olan bir kare hat boyunca yapılan serbest dalış disiplinidir.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

 

 

Hakkında