Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası’nda İki Türkiye Rekoru Kırıldı

Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası’nda İki Türkiye Rekoru Kırıldı

Federasyonumuzun 2017 yılı faaliyet programında yer alan ve 8-9 Eylül’de Antalya Kaş’ta yapılan Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası’nda ODTÜ Spor Kulübü’nden Derya Can paletli bifin ve monobifin sabit ağırlık disiplinlerinde 2 Türkiye rekoru kırdı.

Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası’nda 6 spor kulübünden 9 kadın,  33 erkek olmak üzere 42 serbest dalış sporcusu madalya için nefeslerini tuttu. Kaş’ın eşsiz güzellikteki denizinde gerçekleştirilen Federasyon Kupası dalışlarında sporcular paletli bifin sabit ağırlık apnea ve paletli monobifin sabit ağırlık apnea’da mücadele ettiler.

PALETLİ BİFİN SABİT AĞIRLIK APNEA BİREYSELDE KUPA DERYA CAN VE RÜSTEM DERİN’İN OLDU

İlk gün yarışlarında paletli bifin sabit ağırlık apnea’da ODTÜ Spor Kulübü’nden Derya Can 69 metreye dalarak bu disiplinde birinci olurken aynı zamanda yeni Türkiye rekorunun da sahibi oldu. İTÜ Spor Kulübü’nden Birgül Erken 62 metrelik derecesiyle ikinci, ODTÜ Spor Kulübü’nden Bilge Çingigiray Aydın ise 43 metre ile üçüncü oldu.

Aynı disiplinde erkeklerde ODTÜ Spor Kulübü’nden Rüstem Derin 66 metrelik dalışıyla Federasyon Kupası’nın sahibi olurken Çanakkale Sualtı Spor Kulübü’nden Emre Bozkurt 66 metrelik derecesiyle ikinci, aynı spor kulübünden Hasan Cengiz Kaynar ise 60 metreyle üçüncü oldu.

TAKIM SIRALAMASINDA ODTÜ BİRİNCİ

Paletli bifin sabit ağırlık apnea takım sıralamasında erkeklerde ODTÜ Spor Kulübü birinci, İTÜ Spor Kulübü ikinci, Octopus Sualtı Sporları Kulübü üçünü, Başkent Su Sporları Kulübü dördüncü olurken; bayanlar kategorisinde ise ODTÜ Spor Kulübü yer aldı.

PALETLİ MONOBİFİN SABİT AĞIRLIK APNEADA DERYA CAN VE GÖKHAN ŞENSES KUPAYI KALDIRDILAR

İkinci gün yarışlarında paletli monobifin sabit ağırlık apnea kadınlarda Derya Can ikinci Türkiye rekoruna imza attı. Bu disiplinde kendisine ait olan 78 metrelik rekorunu 1 metre geliştirerek 79 metreye dalmayı başaran Derya Can, TSSF Serbest Dalış Federasyon Kupası’nda toplam iki Türkiye rekoru kırmış oldu. Paletli monobifin sabit ağırlık apnea kadınlar kategorisinde İTÜ Spor Kulübü’nden Birgül Erken 55 metre ile ikinciliği kazanırken, üçüncü ise 28.4 metrelik derecesiyle ODTÜ Spor Kulübü’nden Didem Kara oldu.

Bu disiplinde erkeklerde yapılan dalışlarda Karşıyaka Spor Kulübü’nden Gökhan Şenses 63 metreye dalarak Federasyon Kupası’nın sahibi olurken, Çanakkale Sualtı Spor Kulübü’nden Hasan Cengiz Kaynar 61 metrelik dalışıyla ikinci, yine aynı spor kulübünden Emre Bozkurt ise 55.4 metrelik derecesiyle üçüncü oldu.

Paletli monobifin sabit ağırlık apnea takım sıralamasında erkekler kategorisinde en başarılı spor kulübü OTDÜ Spor Kulübü olurken, ikinci sırayı İTÜ Spor Kulübü, üçüncülüğü ise Başkent Su Sporları Kulübü aldı. Kadınlarda takım sıralamasında ODTÜ Spor Kulübü yer aldı.

BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “BU YARIŞMA, AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU PROVASI NİTELİĞİNDE”

Federasyon Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen, “Türkiye rekoru kıran Derya Can’ı gönülden tebrik ediyor, madalya alan arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Katılan sporcularımıza ve kulüplerimize teşekkür ediyorum. Federasyon Kupası yarışmalarımız,  2-9 Ekim 2017’de yine Kaş’ta yapılacak Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası için önemli bir hazırlık organizasyonu niteliğinde oldu. İnşallah Avrupa Şampiyonası’nda ülkemize çok güzel haberler vereceğiz” dedi.

Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen, Federasyon Kupası organizasyonunda desteğini esirgemeyen Kaş Belediyesi, Kaş Kaymakamlığı’na, Spor Genel Müdürlüğü’ne ve organizasyon ekibine teşekkür etti.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Yarışma Sonuçları :

2017-apnea-kupasi-sabit-agirlik-bifin bireysel-ve-takim-sıralamaları

2017-apnea-kupasi-sabit-agirlik-mono-bifin bireysel-ve-takim-sıralamaları

Hakkında