Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası’nda Türkiye Rekorları Kırıldı

serbest-dalis-2

serbest-dalis-3

serbest-dalis-4

Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası’nda Türkiye Rekorları Kırıldı

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun 2016 yılı faaliyet programında yer alan ve Antalya Kaş’ta yapılan Serbest Dalış Outdoor Federasyon Kupası, rekorlara sahne oldu. bugün Antalya Kaş’ta başladı.

2-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Federasyon Kupası’nda 7 sualtı sporu kulübünden 9 bayan 26 erkek olmak üzere toplam 35 serbest dalış sporcusu şampiyonluk için mücadele ettiler.

Paletli (mono-bifin) sabit ağırlık apnea, küp apnea ve paletli (bifin) sabit ağırlık apnea disiplinlerinde nefes kesen dalışların yapıldığı Federasyon Kupası’nda Paletli (Mono-Bifin) Sabit Ağırlık Apnea’da Türkiye rekoru 77 metreye dalan dünya rekortmeni Derya Can Göçen’den gelirken, ikinci Türkiye rekoru aynı disiplinde erkekler kategorisinde 74 metreye dalan Emre Bozkurt’tan geldi.

Doç. Dr. Şahin Özen: “Dünya Şampiyonası’nı Kaş’ta yapacağız”

Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen ödül törenine TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Kaş Belediye Başkanı Ak Partili Halil Kocaer, Kaş İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Murat Erdoğan, sporcular ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan TSSF Başkanı Özen, Kaş’ın sualtı sporları için dünyanın ve Türkiye’nin en uygun merkezlerden biri olduğunu söyledi. Ekim ayında Kaş’ta Dünya Serbest Dalış Şampiyonası düzenleneceğini kaydeden Özen, “Kaş’ın sualtı güzelliklerini dünyaya tanıtacağız” dedi.
Başkan Özen, Dünya Sualtı Serbest Dalış Şampiyonası’nın da 1-9 Ekim tarihlerinde Kaş’ta yapılacağını vurgulayarak, “Federasyon Kupası’nda dereceye giren bütün sporcuları yürekten kutluyorum. Katılan spor kulüplerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca bu organizasyonda desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza Kaş Belediyesi’ne, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’ne, Kaş’ın sporsever halkına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Belediye Başkanı Halil Kocaer ise Kaş’ın önemli bir dalış merkezi olduğunu, yapılan şampiyonaların da bunun göstergesi olduğunu söyledi. Başkan Kocaer, “Böyle bir şampiyonanın Kaş’ta düzenlenmesi bizim için büyük bir onur” dedi. Konuşmaların ardından şampiyonada dereceye giren sporculara ödülleri verildi.
Federasyon Kupası Sonuçları

Paletli (Mono-Bifin) Sabit Ağırlık Apnea’da Türkiye rekorları geldi
Paletli (Mono-Bifin) Sabit Ağırlık Apnea’da 77 metreye dalan serbest dalış dünya rekortmeni Derya Can Göçen Türkiye rekoru kırarak şampiyon oldu. Aynı kategoride 74 metre dalış yapan Şahika Ercümen ikinci, 50 metre dalan Fatma Uruk üçüncü oldu.

Erkeklerde ise 74 metreye dalan Emre Bozkurt Türkiye rekoru kırarak birinci, 65 metreye dalan Selahattin Akın ikinci, 60 metreye dalan Kıvanç Yücebaş üçüncü oldu.

Aynı kategoride erkekler takım sıralamasında birinci ODTÜ Spor Kulübü, ikinci Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Kulübü, üçüncü de Bodrum Su Sporları Kulübü oldu.

Küp Apnea disiplininde şampiyonlar…

Serbest Dalış Küp Apnea disiplininde ise erkeklerde birinciliği 126,62 metreye dalan Emre Bozkurt, ikinciliği 117.2 metreye dalan Serkan Aydın, üçüncülüğü 81.01 metreye dalan Oğuzhan Yeşil elde etti.

Bu disiplinde bayanlarda ise 111,81 metreyle Derya Can Göçen birinci olurken, 95 metreyle Didem Kara ikinci, 68.06 metreyle Başak Tezgör üçüncülüğü elde etti. Küp Apnea yarışlarında erkekler ve kadınlar takım sıralamasında ODTÜ Spor Kulübü birinci oldu.
Paletli (Bifin) Sabit Ağırlık Apnea Ercümen ve Arıkök şampiyon oldular

Paletli (Bifin) Sabit Ağırlık Apnea yarışmasında, serbest dalış ODTÜ Spor Kulübü’nden dünya rekortmeni Şahika Ercümen, 65 metrelik dalışıyla şampiyon oldu. Aynı kategoride ODTÜ Spor Kulübü’nün sporcuları Derya Can Göçen 61 metreyle ikinci, 53 metreyle Fatma Uruk üçüncü oldu.
Bu disiplinde erkekler kategorisinde Bodrum Su Sporları Kulubü’nden Can Mehmet Arıkök 65 metrelik dalışıyla şampiyonluğu kazanırken, Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Kulübü’nden Emre Bozkurt 65 metreyle ikinci, yine aynı kulüpten Hasan Cengiz Kaynar 60 metreyle üçüncü oldu.
Takım sıralamasında bayanlar kategorisinde ODTÜ Spor Kulübü, erkeklerde ise Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Kulübü birinci oldu.

 

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Hakkında