Serbest Dalış Outdoor Kulüplerarası ve Bireysel Türkiye Şampiyonası Kaş’ta Başlıyor

Serbest Dalış Outdoor Kulüplerarası ve Bireysel Türkiye Şampiyonası Kaş’ta Başlıyor

Serbest Dalış Outdoor Kulüplerarası ve Bireysel Türkiye Şampiyonası Antalya Kaş’ta 8 Eylül’de başlıyor. Türkiye Şampiyonası’nda toplam 42 sporcu şampiyon olmak için mücadele edecek.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) 2017 planlı faaliyetleri arasındaki Serbest Dalış Outdoor Türkiye Şampiyonası’na 6 spor kulübünden 9 kadın,  33 erkek olmak üzere 42 serbest dalış sporcusu katılacak.

Dünya çapında başarılara imza atan rekortmen sporcuların da yer alacağı şampiyonluk mücadeleleri 8-9 Eylül tarihleri arasında Antalya’nın Kaş ilçesinde yapılacak. Kaş’ın eşsiz güzellikteki denizinde gerçekleştirilecek Türkiye Şampiyonası’nda paletli bifin sabit ağırlık apnea, paletli monobifin sabit ağırlık apnea ve küp apnea disiplinlerinde madalya için nefesler tutulacak.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Türkiye Şampiyonası’na katılacak kulüp ve sporculara başarılar dileyerek, “Eminim, son derece heyecanlı dalışlara tanıklık edeceğiz. Havası, denizi ve doğasının eşsiz güzelliğiyle dalış turizminin ülkemizdeki lokomotif noktalarından biri olan Kaş’ta bu organizasyonu gerçekleştirmemize çok önemli desteği olan Kaş Belediyesi, Kaş Kaymakamlığı ve yetkililere şimdiden teşekkür ediyoruz” dedi.

Doç. Dr. Şahin Özen, Türkiye Şampiyonası’nın aynı zamanda, 2-9 Ekim 2017’de yine Kaş’ta yapılacak Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası için önemli bir hazırlık organizasyonu olduğunun da altını çizdi.

Serbest Dalış Outdoor Kulüplerarası ve Bireysel Türkiye Şampiyonası Yarışma Programı:

Yarışmalar      : 8 Eylül Cuma Saat 09.00-15.30 arasında paletli (bifin) sabit ağırlık apnea disiplininde dalış

: 9 Eylül Cumartesi Saat 09.00-15.30 arasında paletli monobifin sabit ağırlık apnea ve küp apnea disiplinlerinde dalış

Kapanış ve ödül töreni  : 9 Eylül Cumartesi Saat 18:00 Kaş Atatürk Meydanı

Türkiye Şampiyonası Yarışma Disiplinleri:

Sabit Ağırlıklı Apnea (Constant Weight: CWT)
Dalgıcın kılavuz bir ipi takip ederek derine doğru inmesi ile yapılan serbest dalış disiplinidir. Bu disiplinde dalıcı dalışını iniş ve çıkış sırasında mevcut ağırlığını değiştirmeden ve ipi kullanmadan çift palet/monopalet veya paletsiz olarak gerçekleştirebilir.

Küp Apnea – Jump Blue
CMAS tarafından tanınan, 10 metre derinlikte yer alan her bir kenarı 15 metre olan bir kare hat boyunca yapılan serbest dalış disiplinidir.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Hakkında