Serbest Dalışta Avrupa’nın En İyilerinin Belirleneceği 1.CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası’nın Açılış Töreni Yapıldı

SERBEST DALIŞTA AVRUPA’NIN EN İYİLERİNİN BELİRLENECEĞİ 1.CMAS SERBEST DALIŞ OUTDOOR AVRUPA ŞAMPİYONASI’NIN AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

1.CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası ve CMAS Uluslararası Serbest Dalış-Kaş Başka-Açık Yarışmaları kortej yürüyüşü ve açılış töreni ile başladı.

Sabah saatlerinde sporcuların ısınma dalışlarının gerçekleştiği uluslararası yarışmaların açılış töreni, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, CMAS Başkanı Anna Arzhanova, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Kaş Kaymakamı Bilgihan Bayar, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, katılan ülke sporcularının yer aldığı ve Kaş Meydanı’nda sona eren kortej yürüyüşle yapıldı.

Dünyaca ünlü sporcuların da aralarında bulunduğu Türkiye dahil 13 ülkeden 58 sporcunun katıldığı 1. CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası ile Türkiye, Ekvator, ABD, Hongkong, Şili’den sporcuların katıldığı ve ilk kez düzenlenen CMAS Uluslararası Serbest Dalış Kaş Başka Açık Yarışmaları’nın açılış töreninde konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Kaş, sualtı sporlarının  her branşının geliştirilebileceği dünyanın önemli merkezlerinden biri. Bu yarışları Antalya’mıza getiren CMAS Başkanı Anna Arzhanova’ya teşekkür ediyorum. Serbest dalışın olimpik spor olması için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

MENDERES TÜREL: “BU YARIŞMALAR, ANTALYA’NIN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTİYOR”

Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, açılış törenine koşarak geldiğini ifade ederek, “Bu yarışmalar, Antalya’nın marka değerini yükseltmektedir. Turizm merkezi olarak tanıtılmasına katkı sağlamaktadır. Kaş Başka konseptiyle ayrıca bir uluslararası organizasyonun yapılması ise gerçekten çok önemli bir adım. Kaş Belediye’sine, TSSF’ye ve özellikle CMAS Başkanı Anna Arzhanova’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CMAS BAŞKANI ARZHANOVA: “YARIŞMALAR, SERBEST DALIŞIN OLİMPİK OLMASI YOLUNDA ÇOK ÖNEMLİ”

Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) Başkanı Anna Arzhonava da açılış töreninde yaptığı konuşmada, fantastik bir atmosferi olan Kaş’ta geçen yıl yapılan dünya şampiyonasından sonra Avrupa Şampiyonası’nı yapmanın mutluluğu içinde olduklarını belirterek, serbest dalış sporunun olimpiyatlara dahil olması için bu yarışların son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “UMARIM YENİ REKORLARA TANIKLIK EDECEĞİZ”

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen ise katılan ülkelerin sporcularına ve milli takım sporcularına gönülden başarı dilekleriyle başladığı konuşmasında, “Avrupa Şampiyonası ve Uluslararası Kaş Başka Açık Yarışmaları’nın yarın itibariyle başlamasının heyecanını yaşıyoruz. Dünyanın en iyi sporcuları burada. İnsan bedeninin limitlerini zorlayacaklar ve en derine ulaşacaklar. Umarım yeni rekorlara tanıklık ederiz” dedi.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, bu uluslararası organizasyonlarda işbirliği ve destekleri için Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kaş Belediyesi ve Kaş Kaymakamı’na, ayrıca CMAS Başkanı Anna Arzhanova’ya Türkiye’ye böyle önemli bir imkânı verdiği için teşekkür etti.

4 AYRI DİSİPLİNDE YENİ AVRUPA ŞAMPİYONLARI BELLİ OLACAK

7 Ekim Cumartesi kapanış töreni ile son bulacak 1. CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası’nda 3 Ekim Salı günü sabit ağırlık monopalet (CWT), 4 Ekim Çarşamba sabit ağırlık paletsiz (CNF), 6 Ekim Perşembe sabit ağırlık çift palet (CWT BF) disiplininde yarışlar Kaş İnceboğaz plajı açıklarında, 7 Ekim Cumartesi günü de küp apnea (JB) disiplininde Küçük Çakıl mevkiinde gerçekleştirilecek.

Avrupa Şampiyonu ile aynı dalış bölgelerinde eşzamanlı olarak CMAS Uluslararası Serbest Dalış Kaş Başka Açık Yarışmaları da yapılacak. Kaş Başka Açık Yarışmaları sabit ağırlık monopalet, sabit ağırlık çif palet ve sabit ağırlık paletsiz disiplinlerinde bireysel olarak kadın ve erkekler kategorisinde gerçekleştirilecek.

1.CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası’na katılan ülkeler: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Ukrayna ve Türkiye.

CMAS Uluslararası Serbest Dalış-Kaş Başka-Açık  Yarışmaları’na katılan ülkeler: Türkiye, Ekvator, ABD, Hongkong ve Şili

ŞAMPİYONLUK YARIŞMALARI DALIŞ DİSİPLİNLERİ TANIMLARI:

CWT (Sabit Ağırlık):  Dalıcının sabit ağırlık ve palet kullanarak gerçekleştirdiği dalış disiplinidir. Bir kılavuz ipi bulunabilir. Bu ipe sadece kılavuzluk için dokunulabilir ancak bu kılavuz ipten destek alarak aşağı ya da yukarı dalışa geçmek yasaktır.

CW BF (Sabit Ağırlık Çift Palet): Dalıcının sabit ağırlık ve çift palet kullanarak gerçekleştirdiği dalış disiplinidir. Bir kılavuz ipi bulunabilir. Bu ipe sadece kılavuzluk için dokunulabilir ancak bu kılavuz ipten destek alarak aşağı ya da yukarı dalışa geçmek yasaktır.

CNF (Sabit Ağırlık Paletsiz): Sabit ağırlıkla dalıştan tek farkı sporcunun palet kullanmadan çıplak ayakla dalmasıdır.

JB (Küp Apnea): 10 metre derinlikte her bir kenarı 15 metre olan, iplerle oluşturulan kare hat boyunca yapılan serbest dalış disiplinidir.

 

Hakkında