SERBEST DALIŞTA DÜNYA KUPASI VE TÜRKİYE ŞAMPİYONASI KAŞ’TA YAPILACAK

SERBEST DALIŞTA DÜNYA KUPASI VE TÜRKİYE ŞAMPİYONASI KAŞ’TA YAPILACAK

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF), serbest dalışta dünya rekortmenlerinin katılacağı Dünya Kupası’nı ve Türkiye Şampiyonası yarışmasını Antalya Kaş’ta gerçekleştirecek.

Antalya’nın Kaş ilçesi önümüzdeki hafta sualtı sporlarında biri uluslararası olmak üzere üç büyük yarışmaya ev sahipliği yapacak. 1-5 Ekim tarihleri arasında 3. CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası, Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonasında sporcular madalya için mücadele edecekler.

Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) ile TSSF tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası’nda 5 ülkeden 3’ü kadın toplam 12 sporcu yarışacak. Aralarında dünya rekortmeni Rus Alexey Molchanov’un da yer aldığı sporcular, İnceboğaz Belediye Halk Plajı’nın açıklarında 1-5 Ekim tarihleri arasında 4 gün boyunca mücadele edecekler. Türkiye’yi Hüseyin Cavlı ve Mahmut Fatih Sevük’ün temsil edeceği, ev sahipliği yaptığımız Dünya Kupası’na katılan ülkeler Rusya, Amerika, Polonya, Brezilya, ve Kazakistan. Türkiye ile birlikte toplam 6 ülkenin sporcuları, sabit ağırlık (CW), paletsiz sabit ağırlık (CNF), çift paletli sabit ağırlık (CW-BF) ve ip destekli sabit ağırlık (FIM) kategorilerinde yarışacak.

1 Ekim Salı günü saat Kaş Cumhuriyet Meydanı’na yapılacak kortej yürüyüşünün ardından Likyalı Yörükler Patara Ekibi’nin halk oyunları gösterisi eşliğinde saat 18:00’da açılış töreni gerçekleştirilecek. Yarışmalar 2 Ekim Çarşamba günü başlayıp 5 Ekim Cumartesi günü sona erecek. Tekneler, Kaş Limanı’ndan yarışmaların yapılacağı İnceboğaz Belediye Halk Plajı açıklarına her sabah saat 07:45’te hareket edecek. Dalışlar 09:30’da başlayacak. Her gün farklı bir disiplinde yapılan yarışlarda dereceye giren sporculara, aynı gün saat 18:00’da Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle madalyaları takdim edilecek.

SERBEST DALIŞ DENİZ BİREYSEL TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 1-5 EKİM’DE

Serbest dalıştaki bir diğer önemli organizasyon olan Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası ise Dünya Kupası yarışma programıyla eş zamanlı olarak TSSF tarafından 1-5 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. 7’si kadın 25 sporcu, sabit ağırlık (CW), paletsiz sabit ağırlık (CNF), çift paletli sabit ağırlık (CW-BF) ve ip destekli sabit ağırlık (FIM) kategorilerinde Türkiye Şampiyonu olmak için mücadele edecekler.

TSSF CANLI OLARAK YAYINLAYACAK

Serbest dalıştaki iki yarışma, TSSF’nin resmi youtube sayfasından canlı olarak yayınlanacak. Canlı yayın linki: https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen yaptığı açıklamada, “Öncelikle CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası’nın 3.sünü gerçekleştireceğimiz için çok mutluyuz. CMAS Başkanı Sayın Anna Arzhanova ve CMAS Yönetim Kurulu Üyeleri’ne, organizasyona büyük katkıları nedeniyle Kaş Belediyesi ve Kaymakamlığı’na teşekkür ederim. Dünya Kupası ile birlikte serbest dalış deniz bireyselde Türkiye Şampiyonası Kaş’ın ev sahipliğinde aynı tarihlerde gerçekleştireceğiz. İki önemli organizasyon için sahil güvenlik, sağlık ekipleri, belediye, emniyet teşkilatımızla birlikte her türlü güvenlik ve sağlık önlemi için hazırlıklarımızı yaptık. Dünya Kupası’nda farklı ülkelerden çok önemli sporcuları ağırlayacağız. 5 gün boyunca üç önemli organizasyonun heyecanını Kaş halkı ve Türkiye ile birlikte yaşayacağız” dedi.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, yarışmalara gösterdiği ilgi ve destek için Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne önemli katkıları teşekkür ettiğini belirtti.

3.CMAS-TSSF KAŞ BAŞKA OUTDOOR SERBEST DALIŞ DÜNYA KUPASI ve SERBEST DALIŞ DENİZ BİREYSEL TÜRKİYE ŞAMPİYONASI PROGRAMI:

  • Yer: İnceboğaz Belediye Halk Plajı açıkları, Kaş/Antalya.
  • Açılış töreni ve kortej yüryüşü: 1 Ekim Salı saat 18:00 Kaş Cumhuriyet Meydanı
  • Kapanış töreni: 5 Ekim Cumartesi saat 20:00 Kaş Cumhuriyet Meydanı
  • Madalya törenleri: 2, 3, 4 ve 5 Ekim tarihlerinde Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda her gün saat 18:00’da

Yarışmalar:

  • 2 Ekim Çarşamba Sabit Ağırlık (CW)
  • 3 Ekim Perşembe Paletsiz Sabit Ağırlık (CNF)
  • 4 Ekim Cuma Çift Paletli Sabit Ağırlık (CW-BF)
  • 5 Ekim Cumartesi İp Destekli Sabit Ağırlık (FIM)
    -Yarışma günlerinde tekneler Kaş Limanı’ndan 07:45’te hareket edecek. İnceboğaz Belediye Halk Plajı açıklarında dalışlar her gün saat 09:30’da başlayacak.

Hakkında