Serbest Dalışta İki Türkiye Rekoru

“SERBEST DALIŞ PALETLİ/PALETSİZ DİNAMİK, STATİK APNEA, SPEED APNEA TÜRKİYE ŞAMPİYONASI”

SERBEST DALIŞTA İKİ TÜRKİYE REKORU

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun 2017 faaliyet programında yer alan Serbest Dalış Paletli/Paletsiz Dinamik, Statik Apnea, Speed Apnea Türkiye Şampiyonası’nda 2 Türkiye rekoru kırıldı.

OTDÜ Spor Kulübü’nden Sertan Aydın, Paletsiz Dinamik Apnea Açık Yaş Erkekler kategorisinde tek nefeste sualtında 126.75 metre yüzerek yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. İkinci Türkiye rekoru ise bayanlar kategorisinde kırıldı. İTÜ Spor Kulübü’nden Birgül Erken, Çift Palet Dinamik Apnea’da 126.99 metreyi tek nefeste yüzerek Türkiye rekoru kırdı.

24-26 Mart tarihleri arasında Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün Anafartalar Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu’nda açık yaş ve gençler kategorilerinde yapılan şampiyonluk mücadelelerinde 15 spor kulübünden 125 ve bireysel olarak 2 olmak üzere toplam 127 serbest dalış sporcusu nefeslerini madalya için tuttu. Erkeklerde 91, bayanlarda 36 sporcu mücadele etti.

ERKEKLERDE ŞAMPİYONLUĞA SERTAN AYDIN, OSMAN ÇAPUK VE EMİRCAN ERMURAT DAMGA VURDU

ODTÜ Spor Kulübü’nden Sertan Aydın, Paletsiz Dinamik Apnea, Statik Apnea, Çift Palet Dinamik Apnea ve Dinamik Apnea’da aldığı 4 altın madalya ile Açık Yaş Erkekler kategorisinde en çok birinciliği kazanan sporcu oldu. Genç Erkekler kategorisinde şampiyonanın en fazla altın madalya kazanan sporcuları ise, Hız Apnea ve Dinamik Apnea’da 2 altın madalya ile Dinamik Gençlik ve Spor Kulübü’nden Osman Çapuk ile Paletsiz Dinamik Apnea ve Çift Palet Dinamik Apnea’da 2 altın madalya ile yine aynı spor kulübünden Emircan Ermurat oldu.

BAYANLARDA YAREN TÜRK’TEN 4, BİRGÜL ERKEN’DEN 3 ALTIN MADALYA

Açık Yaş Bayanlar kategorisinde İTÜ Spor Kulübü’nden Birgül Erken, Türkiye rekoru kırdığı Çift Palet Dinamik Apnea’nın yanısıra, Hız Apnea ve Dinamik Apnea disiplinlerinde toplam aldığı 3 altın madalya ile bu kategoride birincilik kürsüsüne en fazla çıkan sporcu oldu. Genç Bayanlar kategorisinde yarışmalarda Bostancı Kartal Spor Kulübü’nden Yaren Türk, şampiyonluğun öne çıkan ismi oldu. Paletsiz Dinamik Apnea, Statik Apnea, Çift Palet Dinamik Apnea ve Hız Apnea’da birincilik kürsüsüne çıkmayı başararak, Genç Bayanlar kategorisinde en çok altın madalya kazanan sporcu oldu.

EN BAŞARILI SPOR KULÜPLERİ BELLİ OLDU

Şampiyonaya katılan spor kulüplerinin başarı sıralamasında Açık Yaş Bayanlar kategorisinde ODTÜ Spor Kulübü, Genç Bayanlar kategorisinde Bostancı Kartal Spor Kulübü, Açık Yaş Erkekler kategorisinde ODTÜ Spor Kulübü, Genç Erkekler kategorisinde ise Dinamik Gençlik ve Spor Kulübü ilk sırada yer aldı.

FEDERASYON BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “KIRILAN HER REKOR, AŞILMASI GEREKEN BİR HEDEFTİR”

Türkiye Şampiyonası’nda başarılı ve son derece güzel mücadelelerin yapıldığını söyleyen Federasyon Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen, “Şampiyonaya katılan bütün spor kulübü ve sporcularımıza teşekkür ediyorum. Madalya kazanan ve Türkiye rekoruna imza atan sporcularımızı yürekten kutluyorum. Bu şampiyonada alınan dereceler, bir sonraki şampiyonada sporcularımızın aşması gereken hedeflerdir. Sualtı spor branşlarımızda son yıllardaki performansımız uluslararası düzeyde dikkatleri Türkiye’nin üzerine topladı. Her branşımızda yaptığımız bu tür yarışmalar, sporcularımızın performanslarını test etmelerine, çıtayı daha da yükseltmelerine ve yeni rekorlar için anlamlı rekabetlere zemin hazırlamaktadır” dedi.

Federasyon Başkanımız Doç. Dr. Şahin Özen, Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü başta olmak üzere, faaliyetlerimizde desteğini esirgemeyen Spor Genel Müdürlüğü ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

Hakkında