Serbest Dalışta Millilerimizden 1 Gümüş, 2 Bronz Madalya

cmas-baskani-anna-tssf-baskani-ozen-sagdaki-dunya-3-derya-can

CMAS 2. SERBEST DALIŞ DÜNYA ŞAMPİYONASI SONA ERDİ

Antalya Kaş’ta yapılan CMAS 2. Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda Milli Takım sporcularımız Şahika Ercümen’den 1 gümüş ve 1 bronz madalya, Derya Can’dan 1 bronz madalya geldi. Milli sporcularımız elde ettiği derecelerle 4 Türkiye rekoru kırdı.  3 dünya rekorunun kırıldığı şampiyonada ülkeler sıralamasında İtalya ve Çek Cumhuriyeti’nin ardından Türkiye 3 madalya ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından 3-8 tarihleri arasında gerçekleştirilen CMAS 2. Serbest Dalış Şampiyonası bugün yapılan sabit ağırlık paletsiz dalış yarışmalarıyla sona erdi. Rekor bir katılımla yapılan şampiyonada 3 bayan, 9 erkek sporcudan oluşan Serbest Dalış Milli Takımı’mız da dahil 14 ülkeden toplam 50 sporcu, sabit ağırlık mono palet, sabit ağırlık çift palet, küp apnea ve sabit ağırlık paletsiz disiplinlerinde yarıştı. Hidayet Koyu ve Küçük Çakıl bölgelerinde gerçekleştirilen şampiyona, dünyada ilk kez canlı olarak internet üzerinden yayınlanması ve acil yardım sistemi ve kameralarla donatılan elektrikli dalış sisteminin ilk kez kullanılması açısından ilklere sahne oldu.

ŞAHİKA ERCÜMEN’DEN 1 GÜMÜŞ, 1 BRONZ MADALYA VE TÜRKİYE REKORU KIRDI

Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) Başkanı Anna Arzhanova’nın bizzat takip ettiği yarışmalarda Milli Sporcu Şahika Ercümen, son gün yapılan sabit ağırlık paletsiz yarışmalarında 2 dakika 29 saniyede gerçekleştirdiği 50 metrelik dalışıyla dünya ikincisi olurken, 44 metrelik eski skoru da geçerek Türkiye rekorunu kırdı. Ercümen, sabit ağırlık çift palet disiplininde de 68 metreye 2 dakika 25 saniyede dalarak dünya üçüncüsü olurken, kendisine ait olan 65 metrelik derecesini 3 metre geliştirerek yeni Türkiye rekorunun da sahibi oldu.

 DERYA CAN’DAN BRONZ MADALYA VE TÜRKİYE REKORU

Sabit ağırlık mono palet dalışında Milli Sporcu Derya Can, 2 dakika 2 saniyede 78 metreye dalarak dünya üçüncüsü olurken, kendisine ait 77 metrelik dereceyi geçerek yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Derya Can, sabit ağırlık çift palet yarışmalarında ise 68 metreye 2 dakika 28 saniyede dalarak dünya dördüncüsü oldu.

MEHMET ARIKÖK’TEN TÜRKİYE REKORU GELDİ

Sabit ağırlık çift palette Mehmet Arıkök, 2 dakika 38 saniyede elde ettiği 72 metrelik derecesiyle dünya altıncısı olurken, 70 metre olan eski Türkiye derecesini de geçerek yeni Türkiye rekorunu kırdı

FATMA URUK DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ OLDU

Küp apne disiplininde yapılan yarışmalarda Milli Sporcu Fatma Uruk, denizin 10 metre altındaki kılavuz ipin etrafında tek nefeste kaydettiği 96.98 metrelik mesafesiyle dünya dördüncülüğünü elde etti.

SLOVENYALI SPORCUDAN YENİ DÜNYA REKORU

Sabit ağırlık çift palet yarışmasında bayanlarda Slovenyalı Alenka Artnik, 3 dakika 10 saniyede 82 metreye dalarak şampiyon olurken yeni dünya rekorunun da sahibi oldu. Eski rekor 81 metre ile İtalya Chiara Obino’ya aitti.

SON YARIŞTA ÇEKLER İKİ DÜNYA REKORU KIRDI

Şampiyonanın son gün yapılan sabit ağırlık paletsiz dalışlarında bayanlar kategorisinde Çek Cumhuriyeti’nden Alena Konecna 3 dakika 1 saniyede 60 metrelik dalışıyla şampiyonluğa uzanırken, Alessia Zecchini’ye ait 58 metreyi geçerek yeni dünya rekorunun da sahibi oldu.

Erkekler kategorisinde bugünkü yarışmada ikinci dünya rekoru yine Çek sporcudan geldi. Michal Rısıan 2 dakika 58 saniyede 78 metreye dalarak yeni dünya rekorunun ve altın madalyanın sahibi oldu. Erkeklerde eski rekor 73 metre ile İtalyan Homer Luici’ye aitti.

ÜLKELER SIRALAMASINDA TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ OLDU

Ülkeler sıralamasında İtalya 2 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya alarak birinci, Çek Cumhuriyeti 2 altın ve 2 gümüş madalya ile ikinci, Türkiye ise 1 gümüş 2 bronz madalya ile üçüncü sırada yer aldı.

tssf-baskani-doc-dr-sahin-ozen

TSSF BAŞKANI ÖZEN: “CMAS, 2017 VE 2018’DEKİ AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONLUKLARI İÇİN ÜLKEMİZİ TERCİH ETTİ”

Son gün Hidayet Koyu’nda gerçekleştirilen Sabit Ağırlık Paletsiz yarışmalarının ödül ve şampiyonanın kapanış töreninde konuşan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Şampiyonluk mücadeleleri rekor ülke ve sporcu sayısıyla gerçekleştir. Türkiye dahil 14 ülkeden toplam 50 sporcu 4 ayrı dalış disiplininde yarıştı. Norveç ise sadece hakemlik kursu için katıldı. Bu uluslararası organizasyonu eksiksiz ve başarılı bir şekilde geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sporcuların güvenliğini maksimum düzeydeki önlemlerimizle sağladık. Bu başarımızın yansıması Kaş’ta yapılan CMAS yönetim kurulu kararlarına da yansıdı. Kurul toplantısından ülkemiz için iki müjdeli haber çıktı. 5 ayaktan oluşan Paletli Yüzme Dünya Kulüpler Kupası’nın 2017’deki finalinin ve Paletli Yüzme Dünya Gençler Şampiyonası’nın 2018’de İstanbul’da yapılacağı kararları alındı. Ayrıca 2-9 Ekim 2017’de Serbest Dalış (Apnea) Avrupa Şampiyonası’nın, yine aynı tarihlerde International Apnea Yarışması’nın gelecek yıl Kaş’ta “Kaş Başka” sloganıyla yapılması, her yıl bu yarışmanın Kaş’a özgü geleneksel bir spor festivaline dönüştürülmesi CMAS öncelikli gündem maddeleri arasında” diye konuştu.

TSSF Başkanı Özen, “Kaş’ın sualtı zenginliklerinin ve eşsiz doğasının bütün dünyaya tanıtımı açısından önemli bir organizasyon gerçekleştirdik. Dünya üçüncülüğü kazanan sporcularımızı gönülden kutlarken, milli takım kafilemize, konuk ülke ve sporculara verdiği mücadeleler için Federasyon Yönetim Kurulu ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Kaş Belediyesi’ne, Kaş Kaymakamlığı’na, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl/İlçe müdürlüklerine, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’ne, organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza desteklerini esirgemedikleri için sonsuz teşekkür ederiz” dedi.

Özen, CMAS Başkanı Anna Arzhanova’ya ve CMAS Yönetim Kurulu Üyeleri’ne, ülkemize gösterdikleri ilginin kendileri için gurur verici olduğunu belirterek, “Özellikle CMAS Başkanı Anna Azhanova’nın, bütün yarışmaları bizzat takip etmesi ve yeni uluslararası yarışmaların adresi olarak Türkiye’yi göstermesi ülkemiz adına büyük bir jest. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

CMAS BAŞKANI: “YENİ ŞAMPİYONLUKLARIN TÜRKİYE’DE OLMASINA KARAR VERDİK”

CMAS Başkanı Anna Azhanova da yaptığı açıklamada, Kaş’ın doğal güzellikleri ve Türk insanının misafirperverliğine hayran kaldığını, buranın tek kelime ile fantastik bir yer olduğunu belirterek, “Serbest Dalış Dünya Şampiyonası organizasyonu çok başarılı geçti. Türkiye’nin uluslararası organizasyonlardaki başarısı nedeniyle önümüzdeki yıllarda bazı Avrupa ve dünya şampiyonluğu yarışmalarını Türkiye’de yapmaya karar verdik. Yarışmalarda ödül alan sporcuları kutluyorum. Organizasyonda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

LEVENT UCUZAL: “DÜNYADA İLKLERE İMZA ATIYORUZ: İLK KEZ SUALTINDAN CANLI YAYIN”

Serbest Dalış Milli Takım Teknik Direktörü Levent Ucuzal ise yaptığı açıklamada, dünyadaki serbest dalış şampiyonluklarında bu organizasyonla ilkleri gerçekleştirdiklerini belirterek, “Serbest dalışlar ilk kez canlı olarak internetten, sosyal medya kanalı youtube ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu web sitesi ttsf.gov.tr üzerinden yayınlandı. Bu, dünyada ilk kez yapıldı.

Diğer bir ilk ise, bizim geliştirdiğimiz acil müdahale butonu olan özel bir kılavuz kablo ile makine geliştirdik. Her dalış sırasında kullanacağız. Bu sistemde sporcu ile aşağı inen kamera ve acil müdahale butonu mevcut. Saniye saniye yarışmacıları görüntüledik. Olası sağlık sorununda dalış sporcusu acil butona bastığında saniyede 1.5 metre hızla sporcu yukarı çekilebiliyor” dedi.

Şampiyonada, Milli Takım Teknik Direktörü Levent Ucuzal, Milli Takım Antrenörü Orhan Ölçücüoğlu ve Milli Takım Antrenör Yardımcısı Özge Ergin Elalmış yönetimindeki Serbest Dalış Milli Takımı’mızda yer alan Emre Bozkurt, Can Mehmet Arıkök, Hasan Cengiz Kaynar, Selahattin Akın, Kıvanç  Yücebaş ve Rüstem Derin, Şahika Ercümen, Derya Can ve Fatma Uruk yarıştılar.

CMAS 2. SERBEST DALIŞ DÜNYA ŞAMPİYONASI SONUÇLARI

SABİT AĞIRLIK MONO PALET DALIŞ DİSİPLİNİ

Sporcuların, sabit ağırlık ve tek paletle tek nefeste kılavuz ipi takip ederek yaptığı dalış disiplinidir.

Bayanlar:

1-Anelka Artnik (Slovenya) 2.49 dk.da 86 metre

2-Alena Konecna (Çek Cumhuriyeti) 3.00 dk.da 85 metre

3-Derya Göçen (Türkiye) 2.02 dk.da 78 metre (Türkiye rekoru)

Erkekler:

1-Homar Leuci (İtalya) 3.14 dk.da 104 metre

2-Stephane Tourreau (Fransa) 2.27 dk.da 103 metre

3-Jesper Stechmann (Danimarka) 3.00 dk.da 100 metre

 

KÜP APNEA

Küp apnea disiplini, sporcuların 5-10 metre derinlikte yer alan kare şeklindeki kılavuz ipin etrafında tek nefeste en çok mesafeyi kaydetmesi esasına dayanır.

Bayanlar:

1-Natalia Ovodova (Rusya) 162.53 metre

2-Lidija Liji Vuli (Hırvatistan) 158.18 metre

3-Cristina Rodda (İtalya) 155.26 metre

Erkekler:

1-Arthur Guerin Boer (Fransa) 200.95 metre

2-Alfredo Leonidas Rosado Estrada (Ekvator) 185 metre

3-Hector Daniel Arias Cordova (Şili) 112.15 metre

SABİT AĞIRLIK ÇİFT PALET

Sporcuların, sabit ağırlık ve çift paletle tek nefeste kılavuz ipi takip ederek yaptığı dalış disiplinidir.

Bayanlar:

1-Anelka Artnik (Slovenya) 3.11 dk.da 82 metre (Dünya Rekoru)

2-Alena Konenca (Çek Cumhuriyeti) 2.37 dk.da 70 metre

3-Şahika Ercümen (Turkiye) 2.25 dk.da 68 metre (Türkiye rekoru)

4-Derya Can (Türkiye) 2.28 dk.da 68 metre

Erkekler:

1-Michelle Tomasi (İtalya) 2.47 dk.da 91 metre

2-Vincenzo Ferri (İtalya) 2.42 dk.da 86 metre

3-Jesper Stechmann (Danimarka) 3.22 dk.da 85 metre

 

SABİT AĞIRLIK PALETSİZ

Sporcuların, paletsiz bir şekilde sabit ağırlık kullanarak tek nefeste kılavuz ipi takip ederek yaptığı dalış disiplinidir.

Bayanlar:

1-Alena Konecna (Çek Cumhuriyeti) 3.01 dk.da 60 metre (Dünya Rekoru)

2-Şahika Ercümen (Türkiye) 2.29 dk.da 50 metre (Türkiye Rekoru)

3-Gemma Vila Catala (İspanya) 2.46 dk.da 50 metre

Erkekler:

1-Michal Risian (Çek Cumhuriyeti) 2.58 dk.da 78 metre (Dünya Rekoru)

2-Homer Leuci (İtalya) 2.53 dk.da 74 metre

3-Michele Giurgola (İtalya) 3.05 dk.da 68 metre

CMAS 2. SERBEST DALIŞ DÜNYA ŞAMPİYONASI’NA KATILAN ÜLKELER

1-TÜRKİYE

2-CEZAYİR

3-AVUSTURYA

4-ŞİLİ

5-ÇEK CUMHURİYETİ

6-DANİMARKA

7-HIRVATİSTAN

8-İSPANYA

9-EKVATOR

10-FRANSA

11-İTALYA

12-GÜNEY KORE

13-SLOVENYA

14-RUSYA

15-NORVEÇ (Sadece hakemlik kursunu katılacak)

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Hakkında