SERBEST DALIŞTA REKOR YAĞMURU

SERBEST DALIŞTA REKOR YAĞMURU

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından Çanakkale’de gerçekleştirilen Serbest Dalış Havuz Kulüplerarası ve Bireysel Türkiye Şampiyonası 11 Türkiye rekoruna sahne oldu.

Serbest dalış sporcuları, havuz yarışlarında Türkiye derecelerine bu yıl da yeni rekorlar eklediler. Çanakkale Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu’nda yapılan Serbest Dalış Havuz Kulüplerarası ve Bireysel Türkiye Şampiyonası’nda 8 spor kulübünden 6 erkek ve 5 bayan takımı katıldı. 11-14 Nisan tarihleri arasındaki şampiyonluk mücadelelerinde, kulüp ve bireyselde toplam 25 bayan, 55 erkek sporcu, dinamik apnea (paletsiz), dinamik apnea (çift palet), dinamik apnea, statik apnea, 8×50 dayanıklılık apnea ve hız apnea branşlarında madalya için nefeslerini tuttu.

REKORLARIN 6’SINI BAYAN SPORCULAR KIRDI

Yarışmalarda kulüp bazında 10, bireyselde 1 olmak üzere gençler ve büyükler yaş gruplarında 11 yeni Türkiye rekoruna imza atıldı. Rekorlardan 6’sını bayan, 4’ünü erkek sporcular kırdı. Okyanus Su Sporları Kulübü, 4 Türkiye rekoru ile şampiyonada en çok rekor kıran kulüplerden oldu. Bu kulüpten Sude Fidan, statik apneada 04.05 dakika nefesini tutarak ve dinamik paletsiz apneada ise 79.94 saniyelik derecesiyle gençlerde 2 yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Aynı kulüpten Cemre Arslan, statik apneada aynı süreyi yaparak rekoru Sude Fidan ile paylaştı. Kulübün bir diğer başarılı sporcusu Ahmet Barış Kahraman statik apneada nefesini 05.18 dakika tutarak genç erkeklerde Türkiye rekoru kırdı.

Tenis Yüzme Kayak Spor Kulübü, 4 Türkiye rekoru ile en çok rekor diğer spor kulübü oldu. Yaren Yılmaz, dinamik apneada 143.68 saniye ve dinamik apnea çift palette 123.64 saniyelik derecesiyle gençlerde 2 Türkiye rekoru kırarken, takım arkadaşları Damla Pınar Özdemir hız apneada 00:47 saniyelik derecesiyle gençler Türkiye rekorunun, Yasemin Ulucan ise hız apneada 00:44 saniyelik derecesiyle büyükler Türkiye rekorunun sahibi oldu.

Bakırköy Ata Spor Kulübü sporcuları ise 2 Türkiye rekoruna imza attı. Yunus Toparlak, 8×50 dayanıklılık apneada 5:55’lik derecesiyle gençlerde yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Takım arkadaşı Murat Şenel ise genç erkekler hız apneada 00:40’lık derecesiyle Türkiye rekoru kırdı.

Bireysel kategorisinde tek Türkiye rekoru Alaaddin Çalışkan’dan geldi. Çalışkan, dinamik apnea paletsiz disiplinini 106.58 saniyede tamamlayarak yeni Türkiye rekoruna imza attı.

BAYAN VE ERKEKLERDE EN BAŞARILI KULÜPLER

Şampiyonada, sporcularının aldıkları puanlar ile erkekler ve bayanlarda en başarılı spor kulüpleri de belli oldu. Bayanlarda en başarılı kulüp Tenis Yüzme Kayak Spor Kulübü olurken, onu Okyanus Su Sporları Kulübü ve Gaziantep Dolphin Gençlik Spor Kulübü izledi. Erkeklerde Ortadoğu Teknik Üniversitesi Spor Kulübü en yüksek puanı alarak yarışmaların en başarılı kulübü olurken, Bostancı Kartal Spor Kulübü ikinci, Okyanus Su Sporları Kulübü ise üçüncü oldu.

Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu’nda yapılan kapanış ve ödül töreninde şampiyon olan ve madalya alan sporculara ödülleri takdim edildi.

Rekor kıran sporcuları alkışladığını ve kutladığını belirten TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Çok güzel sonuçlar aldık. Katılan bütün kulüp ve sporculara teşekkür ediyorum. Her yıl kendimizi daha da aşıyoruz. Gençlerin performansı, bu disiplindeki uluslararası yarışmalarda madalya umudumuz oldu”  dedi. Doç. Dr. Özen, şampiyonluk  organizasyonuna verdikleri destekten dolayı Spor Genel Müdürlüğü, Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi’ne, Spor Toto ve Central Rent A Car’a teşekkür ettiğini belirtti.

 

Hakkında