SUALTI HOKEYİ AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA YARI FİNALDEYİZ

SUALTI HOKEYİ AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA YARI FİNALDEYİZ

Sualtı hokeyi erkeklerde son Avrupa Şampiyonu ve dünya üçüncüsü olan Türkiye, İspanya’da devam eden 16. CMAS Sualtı Hokeyi Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda eleme maçlarından namağlup unvanıyla birinci sırada çıkarak için yarı finale ismini yazdırdı. Türkiye yarı finalde bugün İngiltere ile karşılaşacak.

İspanya’nın Castellon de la Plana şehrinde 30 Temmuz’da başlayan, erkekler ve kadınlar kategorisinde yapılan 16. CMAS Sualtı Hokeyi Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Sualtı Hokeyi Erkek Milli Takımı rakiplerine karşı üstün performans sergileyerek namağlup bir şekilde yarı finale yükseldi. Yarı finale kadar yaptığı 5 eleme maçında kalesinde gördüğü 2 gole karşılık 21 gol atan Millilerimiz, yaptığı maçların üçünü kazanırken, ikisinde berabere kaldı.

3 Ağustos’ta sona erecek Avrupa Şampiyonası’nın İlk eleme maçında TSSF Sualtı Hokeyi  Erkek Milli Takımı’mız Portekiz’i 8-0 gibi büyük bir farkla mağlup etti. İkinci maçta Fransa ile 1-1 berabere kaldı. Ardından İtalya’yı 8-0 yendi, İspanya ile yaptığı zorlu mücadele 0-0 sonuçlandı. Son eleme maçında İngiltere’yi de 4-1’lik skorla geçti. Millilerimiz elde ettiği skorlarla direkt yarı finale çıktı. Türkiye’nin yarı finaldeki rakibi Portekiz’i yenen İngiltere oldu. Yarı final maçı bugün oynanacak.

ŞAMPİYONAYA KATILAN ÜLKELER

Avrupa Şampiyonası’nda erkeklerde Türkiye, Fransa, İtalya, Portekiz, İspanya ve İngiltere, kadınlarda  Fransa, Türkiye, İspanya ve İngiltere mücadele ediyor. Sualtı hokeyinde Avrupa Şampiyonası’nın erkekler mücadelesinde favori takımları arasında değerlendirilen Türkiye, 2017’de yapılan son Avrupa Şampiyonluğu’nun ve 2018’deki dünya üçüncülüğünün de sahibi.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN’DEN FİNAL TEMENNİSİ

İspanya’da Milli Takımı’mıza kafile başkanlığı yapan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Son derece iyi maçlar çıkardık. Motivasyonumuz ve inancımız çok yüksek. Yarı finale kadar namağlup geldik. Yarı finalde de son eleme maçında yendiğimiz İngiltere’yi mağlup ederek bu başarımızı sürdürmek ve finale çıkmak istiyoruz. Bütün sporcularımızı ve teknik kadroyu şu ana kadar verdiği mücadelelerinden dolayı gönülden kutluyorum. Onlarla gurur duyuyorum” dedi.

TSSF Sualtı Hokeyi Milli Takımı’mız kadınlarda Begüm Arıkan, Duygu Mert, İrem Arı, Deniz Akbıyık, Selin Arslan, Elif Başlı, Senem Yosuntaş, Burcu Akad, İrem Kökbaş, Kübra Beril Arıkan, İlke Karagöz ve İlayda Ceren Kutlu’dan, erkeklerde İsmail Sarıkaya, Fatih Çakar, Bilal Emin Kahraman, Mert Erol, Mert Doğan, Ahmet Efecan Ay, Hakan Kutlu, Fırat Karabul, Muhammed Taha Çevik, Volkan Ziya Aksu, Sina Demirtaş ve İbrahim Gençgil’den oluşuyor. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen başkanlığında ve Milli Takım Antrenörü Kadir Kırlıoğlu yöntemindeki Milli Takım kafilesinde antrenörler Hüseyin Emre Kazan ve Kerim Deniz Çeliköz de yer alıyor.

Hakkında