SUALTI HOKEYİNDE 2019 YILININ İLK TÜRKİYE ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU

SUALTI HOKEYİNDE YILIN İLK TÜRKİYE ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından gerçekleştirilen ve sualtı sporlarında 2019’un ilk ulusal şampiyonası olan Sualtı Hokeyi U19 Türkiye Şampiyonası’nda birincilik kupasını erkeklerde Deniz Yıldızları Spor Kulübü, bayanlarda İstanbul Bilimsel Yüzme Spor Kulübü kaldırdı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzu’nda 10-13 Ocak tarihleri arasında yapılan Sualtı Hokeyi U19 Türkiye Şampiyonası’na katılan 21 spor kulübünden 9 bayan, 21 erkek takımı şampiyonluk için kıyasıya mücadele etti. Ülkemizin büyük erkeklerde dünya üçüncülüğü, genç erkeklerde ise dünya şampiyonluğuna imza attığı sualtı hokeyinde 19 yaş ve altı müsabakalarında erkeklerde Deniz Yıldızları Spor Kulübü Türkiye Şampiyonu oldu. İkincilik kürsüsüne ODTÜ Spor Kulübü çıkarken, Türkiye üçüncüsü Deniz Kızı Sualtı ve Doğa Sporları Kulübü oldu.

Bayanlar kategorisinde yapılan maçlarda rakiplerini geride bırakan İstanbul Bilimsel Yüzme Spor Kulübü şampiyonluk kupasını kaldırırken, ODTÜ Spor Kulübü Türkiye ikincisi, Marmara Spor Kulübü Türkiye Üçüncüsü olmayı başardı.

Kütahyalı sporseverlerin büyük ilgi gösterdiği şampiyonanın, Dumlupınar Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzu’nda dün yapılan kapanış töreninde ilk üçe giren takımlara madalyaları takdim edildi. Törene, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Feyzullah Gayret, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ve TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen katıldı.

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman törende yaptığı konuşmada, sporun farklı branşlarını  gündeme taşıdığı için TSSF’ye teşekkür etti. TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen de Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman başta olmak üzere, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü ve Kütahya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne ilgi ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ettiğini belirterek, “Sualtı hokeyinde Türkiye’nin gururu olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Diğer spor branşlarımıza da taşıdığımız uluslararası başarılarla sualtı sporlarında topyekün bir onur tablosu yarattık. Şampiyonluk müsabakalarımıza çok yüksek bir katılım oldu. Bu bizi mutlu ediyor. Madalya kürsüsüne çıkan bütün takımlarımızı yürekten tebrik ediyorum. Katılan bütün spor kulüplerine de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

SUALTI HOKEYİ NASIL OYNANIYOR?

Sualtı hokeyi palet, maske, şnorkel, eldiven gibi temel ekipmanı giymiş 6’şar kişiden oluşan iki takım oyuncuları arasında ve yüzme havuzu dibinde oynanan bir spordur. Oyunun amacı, havuz dibinde bir sualtı hokey sopası yardımıyla kurşun üzerine kauçuk kaplamadan üretilen pak denilen topun sürülerek ve paslaşılarak karşı takımın kalesine gol atmaktır.

Hakkında