SUALTI HOKEYİNDE 4 GÜNDE YAPILAN 119 MAÇIN ARDINDAN TÜRKİYE ŞAMPİYONU, ODTÜ VE BYEM OLDU

SUALTI HOKEYİNDE 4 GÜNDE YAPILAN 119 MAÇIN ARDINDAN TÜRKİYE ŞAMPİYONU, ODTÜ VE BYEM OLDU

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından gerçekleştirilen Sualtı Hokeyi Büyükler Türkiye Şampiyonası’nda 4 günde yapılan 119 maçın ardından erkeklerde ODTÜ Spor Kulübü, bayanlarda Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübü Türkiye Şampiyonu oldu.

Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübü
ODTÜ Spor Kulübü

19-22 Nisan tarihlerinde yapılan ve katılımın yoğun olduğu şampiyonada 18 spor kulübünden 18 erkek, 10 bayan takım, Beylikdüzü Olimpik Yüzme Havuzu’nda sualtında toplam 59.5 saat süren muhteşem maçlara imza attı.

Pazar günü yapılan madalya maçlarında erkeklerde finale çıkan Deniz Yıldızları Spor Kulübü ile ODTÜ Spor Kulübü arasında nefes kesen bir mücadele yaşandı. Türkiye’nin en güçlü takımları, şampiyonluk için sualtında 1.3 kiloluk pak denilen kurşun topla gole ulaşmak için adeta göğüs göğse mücadele etti. Final maçında 3-2’lik skorla rakibini mağlup eden ODTÜ Spor Kulübü Türkiye Şampiyonu olurken, ikincilik kürsüsüne Deniz Yıldızları Spor Kulübü, üçüncülük kürsüsüne de Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübü çıktı.

Erkekler kategorisindeki heyecanlı mücadeleleri aratmayan bir performans sergileyen bayan takımlarından Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübü, zorlu rakibi, Buz Yüzme ve Sualtı Sporları Kulübü’nü final maçında mağlup ederek Türkiye Şampiyonluğu’na uzanırken, Buz Yüzme ve Sualtı Sporları Kulübü Türkiye ikinciliği, Başkent Su Sporları Kulübü Türkiye üçüncülüğü kürsüsüne çıktı.

Şampiyon olan ve dereceye giren takımların madalyalarının takdim edildiği ödül töreninde konuşan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Sualtı hokeyinde son yılların en yüksek katılımlı şampiyonalarından birine tanık olduk. Gerçekten çok güzel maçlar izledik. 4 güne 119 müsabaka sığdırdık. Çok yorucu ama bir o kadar da heyecanlı müsabakalarda, katılan takımlarımınız performansı takdire şayandı. Şampiyon olan ve dereceye giren takımlarımızı kutluyor, katılan bütün spor kulüplerimize teşekkür ediyorum. Bu yıl Kanada’da Dünya Şampiyonası’na katılacağız. Kendimize güvenimiz ve moralimiz en üst düzeyde. İzlediğimiz maçlarda sporcularımızın performansları, Dünya Şampiyonluğu kupasını kaldırmak için bizleri fazlasıyla ümitlendirmektedir” dedi.

Ödül törenine katılan Beylikdüzü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Bağcı’ya teşekkür eden TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Başta Spor Genel Müdürlüğü’müz olmak üzere Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Kaymakamlığı bu organizasyonda bizlere büyük destek oldular. Federasyonumuz adına kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SUALTI HOKEYİ NASIL OYNANIR?

Sualtı hokeyi palet, maske, şnorkel, eldiven gibi temel ekipmanla 6’şar kişiden oluşan iki takım oyuncuları arasında ve yüzme havuzu dibinde oynanan, performans, güç ve stratejik taktik gerektiren bir spordur. Oyunun amacı, havuz dibinde bir sualtı hokey sopası yardımıyla kurşun üzerine kauçuk kaplamadan üretilen pak dediğimiz topun sürülerek ve paslaşılarak karşı takımın kalesine gol atmaktır.

Hakkında