Sualtı Hokeyinde Yeniden Dünya Şampiyonuyuz

Sualtı Hokeyinde Yeniden Dünya Şampiyonuyuz

Avustralya Hobart’ta düzenlenen U23 Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası’nda Milli Takımımız namağlup olarak Dünya Şampiyonu oldu. Millilerimiz, grup, çeyrek ve yarı final maçlarında ortaya koyduğu üstün performansı Fransa ile bugün oynanan final maçında da göstererek 3-1‘lik skorla ikinci kez Dünya Şampiyonluğu kupasını kaldırdı. Şampiyonada ikinci Fransa, üçüncü ise Kolombiya oldu.

2015’te İspanya’da Dünya Şampiyonu olan U23 Sualtı Hokeyi Milli Takımı’mız bu başarısını bugün de Avustralya’da göstererek ülkemize büyük bir gurur ve sevinç yaşattı. 14 Temmuz’da başlayan ve 10 ülkenin katıldığı şampiyonada Millilerimiz, namağlup bir şekilde grup lideri olarak çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Arjantin’i, hiç gol yemeden 12 gol atarak geçen Milli Takımımız, yarı finalde Kolombiya ile eşleşti. Yarı final maçında hakem tarafından 2 golümüzün iptal edilmesine rağmen, Millilerimiz Kolombiya’yı 2-0’lık skorla geçmeyi başardı.

Yeni Zellanda’yı 4-1 yenerek sürpriz yapan Fransa ile final maçını Türkiye saatiyle bugün sabah saatlerinde oynayan U23 Sualtı Hokeyi Milli Takımımız, havuza tekrar dünya şampiyonu olmak için girdi. Sualtında ve tribünlerde heyecanın dorukta yaşandığı final maçında Milli Takımımız Fransa’yı 3-1 skorla yenerek Dünya Şampiyonluğu’na uzandı. Milli sporcularımız ve teknik heyet, kazanılan bu büyük zaferden sonra uzun süre şampiyonluk heyecanı ve mutluluğunu yaşadı.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Özen: “Bizi tekrar dünya şampiyonu yapan Millilerimizin gözlerinden öpüyorum”

Dünya Şampiyonluğu yarışmalarının başından itibaren Milli Takım kafilesine eşlik eden Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Mutluluğumuzu anlatacak ifade bulamıyorum. Milli sporcularımız ve antrenörlerimiz, Türkiye’nin gücünü bütün dünyaya tekrar gösterdi. Haklı bir gururu bize, sualtı topluluğu üyelerimize ve ülkemize yaşattılar. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Son şampiyonluk kupası ile Avustralya’ya gelmiştik, ama hepimiz bu şampiyonluk kupası ile ülkemize tekrar döneceğimize inanıyorduk ve öyle de oldu. İnandığımız amacı başararak, Dünya Şampiyonluğu kupasını tekrar ülkemize götürüyoruz. Milli sporcularımızın hepsinin gözlerinden öpüyor, tüm kalbimle onları kutluyorum. Onlar bu spora yüreklerini koydular ve ülkemizi dünya markası haline getirdiler. Kendileriyle ne kadar gurur duysak azdır” diye konuştu.

Kadir Kırlıoğlu ve Murat Önder Ölçmener antrenörlüğündeki milli takım kafilemizde yer alan Hakem Ömür Battal da şampiyonluk maçlarında görev aldı.

Milli Sporcularımız;

 1. Mert Erol
 2. İsmail Sarıkaya
 3. Sadettin İbrahim Gençgil
 4. Mert Doğan
 5. Mertcan Şapçıoğlu
 6. Coskun Yağız Aydın
 7. Coşkun Orkun Vural
 8. Sina Demirtaş
 9. Ahmet Erkin Bulak
 10. Ahmer Efecan Ay
 11. Bedirhan Yıldız
 12. Mustafa Gülşen

Dünya Şampiyonasına katılan ülkeler: Arjantin, Avustralya, Kanada, Kolombiya, Fransa, İngiltere, Yeni Zellanda, ABD, Rusya ve Türkiye.

2017 Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası internet sitesi : http://hobart2017.com/

Basında Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Hakkında