SUALTI KÜLTÜR MİRASINI KORUMAK İÇİN “İLK” CMAS BİLİM KURULU TOPLANTISI TÜRKİYE’DE YAPILDI

SUALTI KÜLTÜR MİRASINI KORUMAK İÇİN “İLK” CMAS BİLİM KURULU TOPLANTISI TÜRKİYE’DE YAPILDI

Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS), bilim komitesi üyelerinin de katıldığı CMAS Bilim Kurulu Toplantısı ilk kez Türkiye’de düzenledi. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ve Akdeniz Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle Antalya Kemer’deki Mirage Park Resort Hotel’de önceki gün yapılan CMAS Bilim Kurulu Toplantısı’nın birinci bölümünde Türkiye’den ve yurt dışından 13 bilim insanı, kültürel mirasın korunması ve bu konuda ülkelerdeki eğitimlerin nasıl olması gerektiğini masaya yatırdı.

Toplantının açılış konuşmasını, sualtı ragbisi, sualtı hokeyi, paletli yüzme, serbest dalış, sualtı görüntüleme gibi branşlarda uluslararası başarılara imza atan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nun Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen yaptı. Toplantıda, CMAS Bilim Komitesi Başkanı Prof.Dr. Ralph O. Schill, CMAS Sualtı Kültür Mirası Komisyonu direktörü Gerd Knepel, CMAS Teknik Komite Üyesi Prof. Dr. Fernando Duarte Pereira, CMAS Bilim Komitesi Üyesi Alenka Fidler, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bayram Öztürk, Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Baki Yokeş, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Çavaş ve Prof. Dr. Bülent Çavaş, ICOMOS Sualtı Kültür Mirası Genel Sekreteri Doç. Dr. Hakan Öniz ve TSSF’den Teknik Koordinatör Serkan Tutgun yer alırken, Meksika’dan Maria Clotilde Zeckua Ramos, Mısır’dan Emad Khalil, Rusya’dan Sergei Fazlullin ve Filipinler’den Gilbert Fournier de skype aracılığıyla katılarak sualtı kültür mirasının korunmasıyla ilgili sunumlarını paylaştı.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, CMAS Bilim Kurulu’nun ilk kez ülkemizde toplanmasının, ülkemiz ve federasyonumuz için büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, “Sualtı kültürel mirasının korunması ve yaşatılmasıyla ilgili çok değerli bilim insanlarını ülkemizde ağırladık. Dünyanın çok farklı ülkelerinden katılım oldu. Türkiye’mizin bu konuda önemli bilim insanları da değerli katkılar sundu. İlk Bilim Kurulu Toplantısı’ndan CMAS faaliyetlerinde ve dünya ülkelerinde uygulanmak üzere bazı kararlar alındı” dedi.

TSSF’NİN EĞİTİM PROGRAMI, DÜNYA ÜLKELERİNE ÖRNEK OLACAK

“Değerli bilim insanımız Doç. Dr. Hakan Öniz editörlüğünde oluşturulan Sualtı Kültürel Mirasının Korunması Eğitmen Eğitimi Programı’nın ve web sitesinin CMAS programı ile birleştirilmesi kararı alındı” şeklinde konuşan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, alınan diğer kararları şöyle anlattı: “Eğitim faaliyetleri için yine Doç. Dr. Hakan Öniz tarafından hazırlanan kitabın, CMAS’a üye ülkelerin dillerine çevrilmesi, o ülkelerin dalış standartlarının gözetilerek çevirinin yapılması kararlaştırıldı. Çeviri içeriğinde, o ülkenin konuyla ilgili akademisyenlerinin çalışmalarına da yer verilecek. Bir başka alınan karar ise CMAS’ta arkeoloji adı altında verilen kursların gözden geçirilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılarak adlandırmanın ‘Kültürel Miras’ olarak değiştirilmesi yönünde oldu.”

Saygı ve hayranlık uyandıran sualtı dünyası ve tarihi zenginliklerinin korunması ve yaşatılmasında dünyadaki tüm sualtı sporları federasyonlarına büyük görev düştüğüne dikkat çeken TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Alınan kararlardan Sualtı Kültürel Mirasının Korunması Eğitmen Eğitimi Programı’nı, dünyada ilk kez geçen yıl Türkiye’de başlattık. Bu programla, profesyonel dalıcı olmanın şartı artık sualtı kültürel mirasını korumaktan geçiyor. Bu çalışmamızın CMAS programına dahil edilerek dünyaya yayılmasına öncülük ettiğimiz için çok mutluyuz. Yine eğitim kitabımızın başka ülkeler için önemli bir veri kaynağı ve kılavuzu olması kararını ülkemiz adına çok önemsiyorum” dedi.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, toplantıya katılan bilim insanlarına ve desteklerinden dolayı CMAS Başkanı Anna Arzhanova ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ne teşekkür ettiğini söyledi.

CMAS Bilim Kurulu Toplantısı ikinci bölümü, 18 Mayıs’ta Kiriş Limak Limra Otel’de yapılacak.

Hakkında