Sualtı Ragbisinde İlk Avrupa Şampiyonluğu

unnamed-3

İLK KEZ KATILDIĞIMIZ SUALTI RAGBİSİ AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA ALTIN MADALYA ALDIK

Dünyanın en zor sporlarından olan sualtı ragbisinde ilk kez katıldığımız Avrupa Şampiyonası’nda milli takımımız güçlü rakiplerini gol yağmuruyla tek tek eleyerek Avrupa Şampiyonu oldu.

Norveç’in Sandefjord şehrinde 11-13 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Dünya Sualtı Aktiviteleri Federasyonu (CMAS) Açık Avrupa ve Avrupa Gençler Sualtı Şampiyonası’na ilk kez katılan, Prof. Dr. Levent Cavaş’ın kafile başkanlığı ve Tarkan Laleli’nin antrenörlüğündeki Sualtı Ragbisi Erkek Genç Milli Takımımız, tarihi bir başarıya imza atarak ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu.

13 sporcudan oluşan Milli Takım’ımız, şampiyona maçlarında sürpriz bir çıkışla, favori gösterilen takımları farklı skorlarla geçerek gücünü, altın madalya ile taçlandırdı. Almanya’yı 3-0, Finlandiya’yı 10-0 ve Danimarka’yı 22-0’la geçen Genç Milli Takımı’mız, bu skorlarla grup maçlarından rakiplerini adeta gole boğarak ve hiç gol yemeden çıkmayı başardı.

ŞAMPİYONLUK, FIRAT KAVAK’IN ALTIN GOLÜ İLE GELDİ.

Şampiyona’nın sürpriz ülkesi olan Türkiye, yarı finalde karşılaştığı ev sahibi Norveç’i 10-1’lik skorla geçerek  grup maçlarında 3-0 yendiği Almanya ile finalde eşleşti. Heyecanın dorukta olduğu final maçının 30 dakikalık normal süresi 1-1’lik skorla sonuçlanınca, şampiyonluk maçında altın gol uzatmasına gidildi. Uzatmalarda altın gol, Milli Takım’ımızın başarılı oyuncularından Fırat Kavak’tan geldi. Böylece grup maçlarında yendiği Almanya’yı finalde de 2-1 yenen Erkek Genç Milli Takımı’mız sualtı ragbisinde ilk Avrupa Şampiyonluğu’nu kazanarak tarihe geçti.

Sualtı hokeyinde bu yıl kazanılan Dünya İkinciliği başarısının ardından gelen CMAS Açık Avrupa ve Avrupa Gençler Sualtı Ragbisi Şampiyonluğu ile federasyon tarihinde bir ilkin daha gerçekleşmesinin  ülke olarak mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyleyen Türkiye Sualtı Sporları Fedarasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Bu şampiyonada milli takımımızdan başarı bekliyorduk ve şampiyon olduk. Kafile başkanımızı, antrenörümüzü ve milli takımımızın her bir sporcusunu ayrı ayrı tebrik ediyorum. Tarihi bir ilke, tarihi bir başarıya imza attılar. Bayrağımızı madalya kürsüsünün en üst basamağında dalgalandırarak sualtı topluluğumuza ve ülkemize büyük bir sevinç yaşattılar. Son 1 yılda sualtı branşlarında elde ettiğimiz başarılar, Türk sualtı sporlarını dünya çapında bir marka haline getirdi” diye konuştu.

Hakkında